Jiří Lehečka postoupil do semifinále v Rotterdamu a proklouzne do TOP 100

Vycházející hvězda českého tenisu, teprve dvacetiletý Jiří Lehečka, se své premiéry na turnaji ATP nezalekla. Z pozice kvalifikanta zvládl Lehečka na ATP 500 v Rotterdamu vyhrát už pátý zápas v řadě a postoupil do semifinále. Zároveň si připíše velký počet bodů do žebříčku, ve kterém se nově objeví mezi nejlepší stovkou.

Jiří Lehečka začal svou pouť úspěšnou dvoukolovou kvalifikací. Do prvního kola prestižního klání v holandské metropoli mu byl přisouzen nasazený hráč číslo šest a světová dvanáctka Kanaďan Denis Shapovalov. Český tenista v zápase šokoval nejednoho tenisového fanouška a proti nepřesvědčivě hrajícímu soupeři si připsal první triumf na okruhu, dokonce ve dvou sadách, a to 6:4, 6:4.

Na cestě mezi nejlepší osmičku otočil vývoj utkání proti domácí naději Botici van de Zandschulpovi (51. místo na žebříčku ATP). Po prvním prohraném setu 1:6 se zvednul a další dvě sady získal výsledkem dvakrát 6:4. Nerozházela ho ani ztráta vypracovaného breaku ze začátku třetího setu a cílevědomě si došel pro postup.

Banner web_karta

V dnešním čtvrtfinále se Jiří Lehečka utkal s devatenáctiletým italským mladíkem Lorenzem Musettim. Ten se sice na žebříčku nachází níže (63. místo), než předchozí Lehečkovi soupeři, ale je považován za velký příslib italského tenisu. Lehečka v prvním setu velmi dobře podával a za přispění kvalitního returnu se ujal vedení 1:0 na sety. V druhé sadě se situace otočila. Čísla na servisu šla rapidně dolů. Musetti se na returnu chytnul a po sedmi gemech, výsledkem 6:1, srovnal stav utkání.

Ve třetím setu zlepšil český mladík svoji hru na podání a značně agresivní byl i od základní čáry. Italovi tlačil hlavně do forhandu, který má na rozdíl od ploše hraného backhendu s velkým topspinem. Musetti se následně stáhl více do obrany, ale proti nátlaku ze strany českého tenisty, který si šel za vítězstvím, neměl moc šancí. Důležitý gem přišel za stavu 5:4. Lehečka si ověřil, že má velkou šanci získat soupeřův servis, a do dalších dvou gemů dal naprosto vše. Vyplatilo se! Třetí set získal poměrem 7:5.

Vítězným čtvrtfinále si na konto připsal další velké množství bodů a v aktuálním živém žebříčku se posouvá už do první stovky, zatím na 95. místo. Od pondělí také Jiří Lehečka převezme trůn pro nejlepšího českého tenistu na okruhu ATP.

V zítřejším semifinále na Lehečku čeká turnajová jednička a čtvrtý hráč světa Řek Stefanos Tsitsipas. Česká naděje je zároveň nejníže postaveným hráčem od roku 1995 v semifinále rotterdamského turnaje.