Jiří Lehečka je po pěti letech prvním českým tenistou ve čtvrtfinále grandslamu

Český tenis před několika okamžiky zaznamenal obrovský úspěch. Jiří Lehečka po výhře nad Felixem Augerem-Aliassimem postupuje do čtvrtfinále Australian Open. Poprvé po pěti letech tak uvidíme v této fázi grandslamu i českého tenistu.

První skalp hráče z TOP 10

Spanilá jízda Jiřího Lehečky na Australian Open nekončí ani v osmifinále. Český tenista se dnes utkal se sedmým hráčem světa Felixem Augerem-Aliassimem. Pro hráče to bylo první vzájemný zápas, který ale měl mnoho co nabídnout.

V utkání byl schopný se svým soupeřem držet krok. Již první set byl vyrovnaný. Jiří Lehečka jej prohrál jen kvůli jednomu ztracenému podání ve třetí hře. Ve druhém dějství byl naopak právě on tím lepším hráčem. Tentokrát rozhodlo jedno ztracené podání Kanaďana v osmé hře. Český hráč následně potvrdil break a srovnal stav na 1:1.

Od tohoto momentu ani jeden z aktérů zápasu nedokázal svému soupeři sebrat servis. Třetí sada dospěla po napínavém souboji do tiebreaku. Lehečka si vytvořil vedení 6-0. Využil až třetí setball a bylo na Felixovi, aby utkání otočil. Čtvrtý set měl úplně stejný průběh jako ten předchozí. Opět musela rozhodnout zkrácená hra. Štěstí bylo opět na straně Jiřího, který vyhrál po setech 4-6, 6-3, 7-6, 7-6. Jiří Lehečka se poprvé v kariéře postaral o vyřazení hráče z TOP 10.

První Čech ve čtvrtfinále po pěti letech

Českým tenistům se v posledních letech na grandslamech moc nedařilo. Mezi nejlepších osm hráčů na turnaji velké čtyřky naposledy postoupil Tomáš Berdych v roce 2018. Tehdy prohrál ve třech setech s Rogerem Federerem. Dnes jej napodobil Jiří Lehečka, který si o semifinále zahraje s lepším z dvojice Tsitsipas/Sinner.

Touto výhrou si český hráč upevnil pozici v TOP 50. V aktuálním live žebříčku se nachází na 39. místě. Toto číslo může za dva dny ještě vylepšit.

V akci i Krejčíková a deblistky

Kromě Lehečky byla dnes v akci i Barbora Krejčíková. Ta bohužel ve dvou setech nestačila na Jessicu Pegulu a s turnajem se loučí v osmifinále.

Ve čtyřhře se o neskutečný obrat postarala Markéta Vondroušová s Miriam Kolodziejovou. Se sedmým nasazeným párem Haddad Maia/Zhang prohrávaly ve třetím setu 0-5 a 0-40. Češky ale odvrátily devět matchballů a postoupily do osmifinále.