Jiří Lehečka slaví postup do osmifinále, v pětisetovém dramatu vyřadil Norrieho

Moment, na který jsme dlouho čekali. Český mužský tenis bude mít zastoupení v osmifinále grandslamu. Jiří Lehečka prodlužuje svou pouť na Australian Open, když dnes vyřadil jedenáctého nasazeného Camerona Norrieho.

Premiérové osmifinále na gradslamu

Před Australian Open neměl na kontě ani jednu výhru na grandslamu. Nyní je Jiří Lehečka v osmifinále. V prvním kole nejdřív překvapivě vyřadil 23. hráče světa Bornu Čoriče a následně Chrise Eubankse ve druhém. Dnes na něj čekal jedenáctý nasazený Cameron Norrie, se kterým se utkal na nedávném turnaji v Aucklandu.

Stejně jako zápas na Novém Zélandu, byl i tento vyrovnaný. V prvním setu se oběma tenistům dařilo na servisu. Ani jeden o své podání nepřišel a rozhodovat musel tiebreak. Lehečka nevyužil celkem tři setbally a úvodní set prohrál. Následující sadu začal skvěle, když se hned na začátku dostal do vedení 3-0. Tuto výhodu využil a srovnal stav utkání.

Cameron Norrie ve třetím dějství zlepšil svoji hru. A byl to právě on, kdo prolomil podání soupeře a opět se dostal do vedení. Znovu bylo na Jiřím, aby skóre srovnal. Čtvrtý set byla ale jednoznačnou záležitostí. Český tenista předvedl bezchybný výkon. Ztratil pouze jednu hru a za třicet čtyři minut s Britem srovnal krok.

Česká jednička vstoupila skvěle i do rozhodující sady. Dvakrát prolomil servis Norrieho a dostal se do vedení 4-1. Brit si dokázal jeden ztracený servis vzít zpět, ale srovnat nedokázal. Jiří Lehečka vyhrál po setech 6-7, 6-3, 3-6, 6-1, 6-4 a poprvé postoupil do osmifinále grandslamu. Stal se také prvním Čechem od Tomáše Berdycha, kterému se to podařilo. Díky postupu do 4. kola se navíc může těšit na posun do TOP 50. Minulý rok byl touho dobou na 142. místě.

"Je to úžasné. Loňský rok byl pro mě těžký. Hrál jsem na všech grandslamech poprvé a nikdy jsem nevyhrál. Být teď tady je pro mě něco nového. Jsem neskutečně šťastný, že jsem postoupil dál," řekl po utkání.

Pomsta za Kvitovou

Jiří Lehečka nebyl jediným českým zástupcem v akci. Dnešní program odstartovala v Aréně Roda Lavera Barbora Krejčíková. Její soupeřkou byla Ukrajinka Anhelina Kalinina, která ve 2. kole porazila Petru Kvitovou. Aktérky zápasu se střetly podruhé v kariéře a opět na grandslamu. V kvalifikaci Roland Garros v roce 2018 zvítězila ve třech setech Krejčíková.

Vítězka French Open v předchozích dvou zápasech neztratila ani set. Skvělou formu předvedla i proti Ukrajince, kterou z kurtu vyprovodila za hodinu a půl po setech 6-2, 6-3. Stala se tak první Češkou, která na Australian Open postoupila do osmifinále. Napodobit ji může ještě Plíšková, Vondroušová a Fruhvirtová. O postup do čtvrtfinále si zahraje proti světové trojce Jessice Pegule.