Jiří Lehečka: Tenis jsou mentální šachy. Hlavní roli hraje hlava

Zdroj fotky: Pavel Lebeda

Jiří Lehečka nemohl letošní sezonu odstartovat lépe. Hned v počátcích se probojoval do čtvrtfinále grandslamu a během uplynulého víkendu se zasloužil o postup českých tenistů do finále fáze Davis Cupu. Svou zásluhu na tom má i jeho mentální kouč Jan Mühlfeit. O své momentální formě a o tom, kde vidí český tenista největší klíč k úspěchu, se rozpovídal během posledního rozhovoru.

Jiří Lehečka naposledy zazářil na lednovém Australian Open, kdy se po pěti letech stal prvním českým tenistou ve čtvrtfinále grandslamu. V australském Melbourne skončil na jeho raketě poprvé v kariéře i hráč z TOP10, když se mu podařilo zdolat světovou sedmičku Felixe Augera-Aliassima. Následně byl ale nad jeho síly Řek Stefanos Tsitsipas. Naposledy rodák z Mladé Boleslavi zazářil během uplynulého víkendu, kdy napomohl českému týmu k postupu do finálové fáze Davisova poháru. Lehečku navíc čeká posun ve světovém žebříčku, kde si vylepší na osobní maximum. 

"Tenis jsou mentální šachy"

Za skvělými výsledky stojí kromě jednadvacetiletého tenisty i jeho mentální kouč Jan Mühlfeit, se kterým spolupracuje od roku 2018. Dle slov Lehečky totiž nezáleží ani tolik na tom, jak dobře člověk hraje, nýbrž na tom, jak se vyrovná s psychickou zátěží. "Hlava rozhoduje o tom, kdo si v ten daný moment věří, a kdo zahraje lepší balón. Jsou to mentální šachy, bekhend a forhend umí každý stejně. Úroveň je hodně vyrovnaná a rozhodují maličkosti, které jsou především v hlavě," řekl tenista během posledního rozhovoru. 

Nic neočekávat a být přítomen

Globální stratég, kouč top manažerů, olympijských vítězů, umělců a autor bestselleru The Positive Leader, byl po jeho boku, když se hrálo lednové Australian Open a jejich spolupráce pokračuje dodnes. S Jiřím museli zapracovat na lepším mentálním smýšlení. Jejich práce se ale vyplatila, neboť tenista v letošním roce opravdu září. "Očekávání by si neměl dávat. Měl by ho mít dlouhodobé, ale v zápase musí být v přítomném okamžiku, což se Jirkovi na Australian Open skvěle dařilo. Zapomněl na ten předchozí míč a koncentroval se na ten aktuální," vysvětloval Lehečkův mentální kouč.   

Pomáhají dechová cvičení 

"Hráč podá optimální výkon jen tehdy, kdy nemá očekávání," konstatoval Jan. S Jirkou na tom stále pracují, sám Jiří Lehečka přiznává, že občas se zkrátka objeví momenty, kdy není plně soustředěný a do budoucna by se toho rád vyvaroval. "Několikrát se mi stalo, že jsem se cítil rozhozený a byl jsem myšlenkami jinde. Je to jedna z věcí, kterou s Honzou řešíme. Za ty roky jsme zjistili, že mi pomáhají dechová cvičení, abych byl zpátky v plné koncentraci," doplnil tenista.  

Co bude dál?

Tenistovy plány na letošní sezonu jsou jasné, hrát dobrý tenis a dostat ze sebe zkrátka to nejlepší. Začátek sezony se mu velmi povedl. V současné době je na 37. pozici světového žebříčku, což je jeho dosavadní kariérní maximum. Skvěle našlápnuto má i ke splnění svého snu, vyhrát Davisův pohár. Zdali se mu to ale splní se dozvíme až v září. 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full