Jiří Lehečka získal třetí bod, Češi postupují na finálový turnaj Davis Cupu

Zdroj fotky: ČTK

Český daviscupový tým to dokázal. Poráží Portugalsko poměrem 3-1 a postupuje na finálový turnaj. Rozhodující bod přinesl Jiří Lehečka, který v souboji týmových jedniček porazil Joaa Sousu.

Čtyřhru ovládli zkušenější Portugalci

Druhý den kvalifikačního utkání Davis Cupu mezi Českem a Portugalskem odstartovala čtyřhra. Kapitán Jaroslav Navrátil do boje poslal Tomáše Macháče společně s Adamem Pavláskem. Proti nim ale stála mnohem zkušenější dvojice. Francisco Cabral a Nuno Borges společně za poslední dva roky vyhráli devět challengerových titulů a turnaj ATP v Estorilu.

Češi vstoupili do zápasu lépe. Hned na začátku utkání se dostali do vedení 3-0. To bohužel nedokázali udržet. Portugalci si své ztracené podání vzali zpět a získali první sadu. Druhé dějství bylo jako na houpačce. Obě dvojice třikrát prohrály svůj servis. Macháč s Pavláskem následně nevyužili dva setbally a musel rozhodovat tiebreak. Ten Portugalci zvládli a zvítězili po setech 7-5, 7-6.

„Odehráli jsme těžký zápas. Můj návrat by byl lepší, kdybychom vyhráli, smázli je 3:0 a už by se nešlo dál. Měli jsme nějaké šance, které jsme bohužel neproměnili. Debl je o pár míčcích a v nich byli soupeři lepší,“ zhodnotil Adam Pavlásek v rozhovoru pro ČT Sport.

Lehečka nezaváhal a zajistil postup

Po deblu následoval souboj týmových jedniček. Jiří Lehečka nastoupil na kurt proti Joau Sousovi. Český hráč byl favoritem utkání. Minulý rok navíc Portugalce porazil ve třech setech na antukovém turnaji v Kitzbühelu.

Začátek zápasu byl vyrovnaný. Jako první prolomil servis soupeře Sousa v páté hře prvního setu. Lehečka ale zabojoval a ztracené podání si vzápětí vzal zpět. O majiteli první sady rozhodla desátá hra, kdy Jiří podruhé sebral soupeři servis po využití druhého setballu. Následující set již byl jasnou záležitostí. Čech v něm dominoval a vyhrál po setech 6-4, 6-1. Získal tak třetí bod a zajistil českému týmu postup.

„Už jsem se na antuce cítil lépe. Věděl jsem, jak mám pracovat s forhendem, kdy a kam hrát. Myslím, že ve druhém setu jsem se s tím už popasoval dobře, ačkoliv v něm bylo plno těžkých momentů,“ okomentoval svůj výkon Jiří Lehečka.

Češi postupují do skupinové fáze Davis Cupu po dvou letech. Ta se uskuteční od 12. do 17. září. Následná vyřazovací část proběhne od 21. do 26. listopadu v Malaze.

„Mám obrovskou radost hlavně za kluky, protože někteří finálový turnaj ještě nezažili. Budeme se na to těšit. Kluci před sebou mají ještě půl roku. Doufám, že se ještě zlepší a v září budeme konkurenceschopní a můžeme překvapit,“ neskrýval radost kapitán Jaroslav Navrátil.