Kam zmizel účastník druhého kola Roland Garros z předchozího roku Zdeněk Kolář?

Zdroj fotky: Roland Garros

Po fantastickém utkání druhého kola pařížského grandslamu se Stefanosem Tsitsipasem, jako by se po rodáku z Bystřice nad Pernštejnem slehla zem.

Aktuálně sedmý nejlepší český singlový hráč se samozřejmě na okruzích stále pohybuje. Problémem zůstává, že od jediného antukového turnaje velké čtyřky v loňském roce o něm nebylo slyšet. Zdeňkovi je 26 let a nachází se aktuálně na 254. místě rankingu ATP.

Výrazný posun žebříčkem

Bohužel, když se podíváme na jeho postavení před sedmi lety, tak zjistíme, že je naprosto identické. V té době to byl pro něj velký posun. Ve svých 19 letech se vyhoupl za necelý rok o více než tisíc míst. Od té doby, až do začátku předminulého roku, nedokázal opustit brány světové třístovky. Dařilo se mu zejména na českých a slovenských podnicích, kde získával důležité body. Ty ovšem nestačily k nějakému výraznějšímu posunu v žebříčku.

Výkonnostní zlom

Zlom přišel začátkem roku 2021, kdy triumfoval na portugalském challengeru v Oeiras. V létě přidal další titul z Rumunska, který jej premiérově dostal do TOP 200. Vše potvrdil svým třetím titulem roku v polském Štětíně.

Na začátku následujícího roku se ze začátku trápil na jeho oblíbené antuce v Jižní Americe. Absolvoval tři kvalifikace na turnaj kategorie ATP 250. V každé z nich vypadl hned v úvodním kole.

Po přeletu do Evropy potřeboval obhájit hned několik bodů z úspěšných turnajů. Částečně se mu to povedlo a jeho nejlepší forma měla vyvrcholit na French Open, kde prošel kvalifikací i prvním kolem. V kole druhém na něj čekal elitní světový hráč Řek Tsitsipas, se kterým držel celý zápas až neuvěřitelně stejné tempo. Po úvodních dvou sadách ale prohrával. Ve třetím setu se dokázal vzchopit a zápas zdramatizovat. Nebýt nevyužitých čtyř setballů v tiebreaku čtvrtého setu, mohlo to být ještě velké drama. Přesto si Čech zapsal další body a posunul se k elitní stovce na 111. příčku.

Pád žebříčkem

Od té doby přišel bohužel strmý pád zpátky. Vydřené body se postupně ztrácely, když několik turnajů po sobě vypadl v prvním kole. Začaly problémy se zády na turnaji, kde obhajoval triumf a byl nucen zápas skrečovat. Před kvalifikací na závěrečný grandslam sezony přišel návrat a zahrál si kvalifikaci, kde ve vyrovnaném souboji nestačil na Tomáše Macháče.

Začátek letošní sezóny

Na začátku letošní sezóny se nemohl zúčastnit ani kvalifikace na Australian Open. Proto se vydal do Asie, konkrétně na challenger v Nonthaburi. Podařilo se mu zde uhrát třetí kolo. V tomto týdnu Kolář hraje na německém halovém turnaji v Koblenz, kde prošel prvním kolem.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full