Kim Clijsters potřetí ukončuje profesionální kariéru

Zdroj fotky: Getty Images

Belgická tenisová legenda Kim Clijsters oznámila konec své profesionální kariéry. K té se vrátila v roce 2019 po více než sedmileté pauze. Už jednou v minulosti přitom svou kariéru ukončila, a ačkoliv se tento její návrat s tím v roce 2009 nedá srovnávat, nelituje bývalá světová jednička ničeho a z tenisu odchází spokojená a připravená na další kapitolu svého života.

Skvostná kariéra a láska k tenisu

Ačkoliv tomu bylo 7 let od jejího posledního odehraného zápasu na okruhu WTA, v září 2019 se bývalá světová jednička Kim Clijsters rozhodla ve svých 36 letech vrátit k profesionálnímu tenisu. K němu ji přitom nepřivedla nějaká neuzavřená kapitola její kariéry, nýbrž čistá láska k tenisu. Belgičanka si již nemusela nic dokazovat. Vyhrála dohromady šest grandslamů – čtyři v singlu, dva v deblu. Díky tomu také zastávala pozici světové jedničky v obou těchto disciplínách, a to dokonce v jednu dobu i souběžně. Triumfovala i na singlovém Turnaji mistryň, a to hned třikrát. Za celou kariéru získala 41 singlových titulů, a k tomu navíc i 11 deblových. I díky tomu patří mezi jedny z nejúspěšnějších tenistek moderní doby.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Women’s Tennis Association (@wta)

Pohádkový návrat 2009

Nebylo to ale poprvé, co se Clijsters vrátila k tenisu. Před svým posledním návratem ukončila kariéru již dvakrát. Poprvé tomu bylo v roce 2007 v pouhých 23 letech, konkrétně po trápeních se zraněními a ztrátou motivace. Už tehdy byla bývalou světovou jedničkou s jedním singlovým titulem z podniků velké čtyřky, konkrétně z US Open 2005. V roce 2008 porodila dceru, přičemž tento odpočinek od tenisu ji dokázal opět namotivovat a probudit v ní tu soutěživost a touhu po trofejích.

Následně se tedy vrátila na tenisové kurty v létě 2009. Jednalo se o comeback, který spíše připomínal pohádku. Na tvrdém povrchu v Severní Americe předváděla po více než dvouleté pauze skvělé výkony. Ty vyústily v neuvěřitelné vítězství na US Open 2009, kde triumfovala teprve ve svém třetím turnaji po návratu, navíc stále ještě bez jakéhokoliv umístění na tenisovém žebříčku.

Naděje přerušená pandemií

Během své "druhé tenisové kariéry" vyhrála po US Open 2009 ještě dva další grandslamy, konkrétně US Open 2010 a Australian Open 2011, a vrátila se i na pozici světové jedničky. Přišla ovšem další trápení se zraněními, a nakonec se rodačka z belgického Bilzenu rozhodla ukončit kariéru podruhé, a to v roce 2012 ve svých 29 letech. V následujících letech porodila ještě dvě děti a její uvedení do Mezinárodní tenisové síně slávy v roce 2017 skutečně vypadalo jako finální tečka za její kariérou.

O to více pak její rozhodnutí, vrátit se k tenisu, v roce 2019 všechny překvapilo. To ale samozřejmě v dobrém. Kim Clijsters byla, a stále také je, velmi populární hráčkou, ať už mezi tenisovými fanoušky, či ostatními tenistkami. Ne náhodou získala speciální Cenu Karen Krantzcke za sportovní chování celkem osmkrát ve své kariéře (což je rekord, o který se dělí s Petrou Kvitovou). O výherkyni této ceny přitom rozhodují právě samotné tenistky na okruhu WTA, což vypovídá o popularitě její laureátky.

Bohužel si Belgičanka pro svůj comeback nevybrala tu nejlepší dobu. První dva turnaje odehrála v Dubaji a Monterrey, jež se konaly v únoru a březnu 2020. Právě druhý zmíněný byl posledním tenisovým turnajem, který se před vypuknutím pandemie koronaviru odehrál. Toto narušilo tempo přípravy, ale hlavně si Clijsters v té době uvědomila, že její prioritou je a bude její rodina, což už s vytíženým kalendářem profesionální tenistky zkrátka není příliš slučitelné. Ačkoliv se účastnila pár exhibičních turnajů, na okruhu WTA se od svého návratu v roce 2019 zúčastnila pouhých 5 turnajů. Z nich si přitom odnesla nelichotivou bilanci 0 výher a 5 porážek.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Kim Clijsters (@clijsterskim)

Konec kariéry, ale tenisová vášeň zůstává

A tak se nyní rozhodla Kim Clijsters potřetí a naposledy ukončit svou kariéru profesionální tenistky. To však ani zdaleka neznamená, že s tím vymizela její vášeň k tomuto sportu. "Moje vášeň k tenisu mě nikdy neopustí, ať už dělám cokoliv. Mám velkou potřebu toho tenisu tolik vrátit, protože on mi toho dal skutečně hodně", okomentovala Belgičanka své rozhodnutí. O tom, jakou roli v tenisovém světě zaujme, rozhodne čas.

Prozatím se nadále plánuje věnovat rodině. Odmítla přitom i některé nabídky být trenérkou, byť i jen na částečný úvazek. V této pozici se raději věnuje své dceři, jež se sice nerozhodla vydat se cestou tenisu, zato se ale ráda věnuje basketbalu. Očekávat však můžeme, že se Clijsters objeví v hledištích grandslamů, občas i na televizních obrazovkách, a v neposlední řadě se opět zúčastní deblového tenisu v kategorii mezi legendami na Wimbledonu. Na otázku, zda něčeho lituje, co se její kariéry týče, odpověděla jednoznačně: "Ne. Ničeho. Vždy jsem učinila svá kariérní rozhodnutí podle toho, jak jsem se v té chvíli cítila, nikoliv jak to bylo dlouhodobě prospěšné pro mou kariéru. Jsem šťastná s tím, jak všechno dopadlo."

Nám nezbývá, než Kim popřát jen to nejlepší do následující kapitoly jejího života. Doufáme však, že se tenisu bude věnovat i dále mimo tenisový kurt, a těšíme se, že ji zahlédneme právě například na zmíněném Wimbledonu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full