Medveděv a jeho krajané bez Wimbledonu?

Zdroj fotky: Getty Images

Daniil Medveděv se nedávno v Acapulcu dočkal pokoření mety, na kterou dlouho cílil. Stal se světovou jedničkou a shodou okolností v den začátku války na Ukrajině. Nyní jemu i dalším ruským tenistům hrozí, že nebudou moci startovat ve Wimbledonu. Podle britského ministra sportu bude všem tenistům z Ruska start povolen pod jednou podmínkou.

Odebrání vlajek Rusům a Bělorusům 

24. února bylo potvrzeno, že se Daniil Medveděv stane světovou jedničkou. Shodou okolností ve stejný den začala válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Tato událost znepokojila celý svět, a to včetně toho sportovního. Některé sportovní asociace dokonce zakázaly ruským sportovcům účast v mezinárodních soutěžích. ITF reagovala vyloučením Ruska a Běloruska z Davis Cupu a Poháru Billie Jean Kingové a také zrušením turnajů na jejich území. Zákaz hraní tenistům neudělila, ale na turnajích nereprezentují žádný stát. Od jejich jmen byly odstraněny vlajky a místa narození. 

Vyrukuje jako první se zákazem Wimbledon?

Zákaz hraní ale nemusí být tak nereálný. Může přijít v blízké budoucnosti, a dokonce už se objevily první náznaky tohoto zákazu. Spekulaci spustil britský ministr sportu Nigel Huddleston, který tuto informaci poskytl časopisu The Times. Ten řekl, že vláda momentálně jedná s All England Clubem o postavení Wimbledonu k této situaci. 

"Komunikujeme o tom se zástupci různých sportů a ti by měli znát odpověď. Absolutně nikomu, kdo hraje pod ruskou vlajkou, by nemělo být dovoleno hrát," řekl Ministerstvu kultury, médiím a sportovní komisi. 

"Myslím, že to musí jít dál. Myslím, že potřebujeme mít jistotu, že nepodporují prezidenta Vladimíra Putina. Dále také zvažujeme, jaké požadavky můžeme požadovat, abychom tuto záruku získali. Ve zkratce, byl bych spokojený, kdyby ruští sportovci podporovali vlajku Ruska? Ne," pokračoval Huddleston. 

Řekl, že Spojené království se s ostatními státy snaží vyřešit, jak se má chovat k jednotlivým hráčům z Ruska. "Hledáme řešení, co udělat s jednotlivci a myslíme na dopady, jaké mohou nastat. Myslím si, že mnoho lidí by neuvítalo, aby jednotlivci mohli hrát pod ruskou vlajkou a podporovali Putinův režim."

S válkou nesouhlasí ani ruští tenisté

Daniil Medveděv se již během turnaje v Acapulcu v rozhovoru na kurtu vyjádřil, že si válku nepřeje. Uvědomuje si také riziko toho, že by jemu a jeho krajanům mohlo být zakázáno hrát a vyjádřil se následovně. "Je těžké mluvit na toto téma. Chci hrát tenis... hrát v jiných zemích," řekl minulý týden. "Nikdy ale nevíme. V některých sportech již zakázali účast ruským sportovcům, obzvlášť v týmových sportech, pokud se nepletu. Tenis je jedním z nejindividuálnějších sportů na světě. Ta možnost je tady pořád, ale doufám, že se to nestane."

V tom samém týdnu napsal na kameru jasný vzkaz i pozdější vítěz turnaje v Dubaji, Andrey Rublev, a přidal se tak k Medveděvovi s nesouhlasem. 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full