Na titul čekala pět let. Siniaková si poradila i s wimbledonskou vítězkou

Zdroj fotky: Matic Klansek Velej / Sportida

Na titul ve dvouhře čekala Kateřina Siniaková pět let. Ve finále turnaje WTA Tour v Portoroži porazila wimbledonskou šampionku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu a získala tak třetí kariérní titul.

Dva duely během jednoho dne

Nedávná grandslamová šampionka ve čtyřhře, Kateřina Siniaková, má za sebou náročný singlový týden, který ale nemohl skončit lépe. Z míry ji nevyvedl ani náročný program v závěru turnaje, kdy měla zápasy několikrát odloženy kvůli nepříznivému počasí. Páteční čtvrtfinále bylo posunuto na sobotu a Siniaková tak musela absolvovat dva duely během jednoho dne. Přesto ale dokázala ušetřit síly do tříhodinové finálové bitvy s Jelenou Rybakinovou z Kazachstánu.

"Ani nevím, jak jsem vyhrála, protože jsem byla hodně unavená. Jen jsem se prostě snažila bojovat o každý bod. Je ve mně spousta emocí, protože jsem tohle vítězství neočekávala," řekla Siniaková při slavnostním vyhlášení.

Favoritka? Rozhodně ne

Světová jednička ve čtyřhře do utkání nešla v nikterak záviděníhodné pozici. Wimbledonská šampionka a 25. hráčka světa, Jelena Rybakinová, byla jasnou favoritkou. Kateřina Siniaková měla do včerejšího dne zapsány dva turnajové tituly, a to oba dva z roku 2017 (Šen-čen a Bastad). Zápas byl od počátku pořádné drama a tenistka z Kazachstánu byla několikrát velmi blízko k vítězství.

Neočekávaný comeback

První dva sety se rozhodly až v tiebreaku, z jehož zisku se pokaždé radovala jiná hráčka. První set se zdál být přitom od počátku jasný, Siniaková v něm prohrávala 0:5, kdo by ale čekal, že první set vypustí, byl by na omylu. Kateřina v sobě ještě našla energii a dorovnala na 5:5. V závěru si pak dokonce vynutila tiebreak, který ale ztratila za stavu 4:7.

Ani to ji ale nezlomilo. Tenistka z Hradce Králové pokračovala v boji i během druhého setu. V sedmé hře ale ztratila servis, čímž dala Rybakinové šanci zápas dopodávat k vítěznému konci. To se ale nestalo, neboť si Siniaková znovu vynutila tiebreak, který pro ni ale tentokrát skončil vítězně. O vítězi turnaje tak musel rozhodnout až vyrovnaný třetí set.

Titul po pěti letech

Závěrečná sada mluvila pro Kateřinu Siniakovou již od pátého gemu, kdy se vůbec poprvé během zápasu ujala vedení. Ani Rybakinová se však nevzdala a velmi brzy dorovnala na stav 4:4. Česká tenistka ale cítila šanci, kterou už nepustila. V závěru poslední sady dokázala znovu prolomit soupeřčin servis a zápas následně dopodávala k prvenství.

Neskutečný den pro český tenis

Kateřina Siniaková tak získala svůj třetí singlový titul na okruhu WTA, a prolomila tím pětileté čekání. Nyní ji čeká veliký skok i v singlovém žebříčku, kde se vyhoupne až na 49. pozici světa. Pro český tenis šlo o opravdu výjimečný den, na titul si totiž kromě Kateřiny sáhly i obě sestry Fruhvirtovy a Tereza Martincová. Brenda Fruhvirtová si drží svou neporazitelnost na okruhu ITF a její setra Linda ve svých teprve 17 letech získala svůj první WTA titul. Kromě toho se v Portoroži konalo i finálové utkání ve čtyřhře, kde také nechyběla česká účast. Tereza Martincová se svou parťačkou dosáhla na svůj vůbec první deblový titul a první titul na okruhu WTA.