Navrátilová se zastala ruských a běloruských sportovců

Zdroj fotky: Getty Images

Martina Navrátilová vyjádřila pochopení pro hráče z Ruska, které nekončící ruská agrese na Ukrajině ovlivňuje. Na největší stát světa se totiž valí sankce ze všech stran a nevyhýbají se ani tenisovému prostředí.

Sankce ve sportech

Rusko, které před třemi týdny vstoupilo na území Ukrajiny, nyní pociťuje velmi výrazně následky svého činu. Mnoho států přijalo sankce vůči největšímu státu světa. Spousta gigantických firem opouští trh v zemi, která válku rozpoutala, ale to není vše. Problémy pociťuje řada sportovců. Například v biatlonu, běžeckém lyžování či skocích na lyžích ruské sportovce aktuálně nenajdete. Ruské kluby byly vyřazeny z evropských fotbalových lig a jejich reprezentace se nezúčastní ani kvalifikace o mistrovství světa. Šampionát v hokeji se také musí obejít bez ruského a běloruského týmu. Mezinárodní tenisová federace zatím rozhodla pouze o vyřazení ruského týmu z Davis Cupu a Billie Jean King Cupu. Ruské ženy nahradí Austrálie, muže pak Kanada.

Kosťukovou mrzí start ruských tenistů na okruhu

Ukrajinskou tenistku Martu Kosťukovou aktuální situace samozřejmě zasáhla. Na adresu tenistů z nejrozlehlejšího státu světa se vyjádřila se značným rozčarováním v hlase. „To, co se děje na okruhu, je velkým zklamáním. Žádný ruský tenista za mnou nepřišel, nikdo neřekl, že tuto věc nepodporuje, a nikdo se mně ani žádnému jinému ukrajinskému hráči neomluvil za to, co Rusko dělá,“ vyjádřila se světová čtyřiapadesátka.

Rusové i Bělorusové jsou proti válce

Rusové na okruhu však nemohou hrát pod vlastní vlajkou. Některá známá jména se proti invazi již dříve vyjádřila s nesouhlasem. Andrej Rubljov napsal po jednom z vyhraných zápasů na kameru jasný vzkaz: „No war.“ Daniil Medveděv se vyjádřil ihned po začátku invaze: „Když jsem se probudil a viděl zprávy z domova, nebylo to příjemné. Jako tenista bych chtěl po celém světě podporovat mír. Není to snadné, sledovat tohle všechno.“ Pozadu nezůstala ani běloruská hráčka Aryna Sabalenková, její postoj je také jasný. „Je mi opravdu velmi smutno z toho, kolik lidí na Ukrajině kvůli válce přišlo o domov. Snad bude brzy mír,“ uvedla běloruská tenistka několik dní zpět.

Podporu ruským a běloruským tenistům vyjádřila Navrátilová

Majitelka 59 grandslamových trofejí se v rozhovoru pro New York Times vyjádřila o aktuální situaci. Má pro sportovce pochopení a souhlasí s tím, že by měli hrát pod neutrální vlajkou. „Samozřejmě, že oběťmi jsou Ukrajinci, ale sportovci Běloruska nebo Ruska by byli oběťmi na druhém konci, pokud je nenecháte hrát,“ komentovala tenisová legenda Navrátilová. Zároveň chápe to, že se sportovci k válce a odporu režimu tolik detailně nevyjadřují. „Nemyslím si, že byste je měli žádat, aby se proti Rusku projevovali hlasitěji. Mají rodinu, což je třeba zvážit. Teď mohou dostat 15 let vězení za to, že mluví o válce,“ poznamenala někdejší světová jednička ve dvouhře i čtyřhře.

Zároveň dodala, že chápe pocity Kosťukové, jelikož v mládí zažívala hodně podobné pocity. „Je to těžké. Když mi bylo třináct, hrála jsem proti Rusce. Moc jsem ji chtěla porazit, a když se mi to povedlo, při podání ruky jsem jí řekla: "Vidíš, vaše tanky nás nemohou porazit." Takže to chápu," zavzpomínala na rok 1968 Navrátilová.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full