Není dotek jako dotek. Frances Tiafoe ukončil set i přes srážku se sítí

Zdroj fotky: Getty Images

Frances Tiafoe a Milos Raonic odehráli dlouhý tiebreak prvního setu, který nabídl největší vzrušení po poslední výměně. Tu zakončil vítězným úderem americký tenista, ale nejprve rozhodčí ohlásil dotek se sítí. Následně se opravil a rozporuplnou reakci tak zařídil u torontského publika i jeho favorita Raonice.

První kolo ATP Masters 1000 v Torontu nabídlo několik zajímavých dvojic hráčů, kteří proti sobě zabojovali o druhé kolo. Jedním z nich byl duel mezi turnajovou devítkou Francesem Tiafoem a domácí divokou kartou Milosem Raonicem, který letos na začátku travnaté sezóny ohlásil návrat do profesionálního kolotoče turnajů. Frances Tiafoe věděl, že i přes roli favorita ho nebude čekat nic lehkého.

Zápas to byl od počátku vyrovnaný. Dohromady mohli v první sadě diváci vidět 15 nasázených es, dvě ztracené podání a dvaceti šesti bodový tiebreak. V něm uspěl poměrem 14-12 Frances Tiafoe, který proměnil pátou setbolovou příležitost (Raonic měl šance na zakončení setu tři). Závěr setu ovšem vyvolal pozdvižení.

I přes dotyk sítě proměněný setbol

Za stavu 13-12 sledovali všichni přítomní další kvalitní výměnu. Milos Raonice se po kratším míči od Tiafoea rozhodl zatlačit forhendem a přejít na síť. Jeho úder ovšem razantně zpomalila páska a turnajová devítka Frances Tiafoe musel vynaložit spoustu úsilí, aby míč stihl doběhnout. To se mu povedlo a navíc ho vrátil takovým způsobem, že zahrál vítězný úder. Po odehrání se ovšem dotkl sítě a nepřehledná situace se začala řešit.

Na umpiru sedící irský rozhodčí Fergus Murphy, který letos řídil například finále Wimbledonu, nejprve ohlásil dotek sítě, jelikož míč z rakety 25letého Američana dopadl podruhé na zem až poté co se opřel o síť. V okamžiku se ale opravil a ohlásil zisk bodu i celé sady ve prospěch Francese Tiafoa.

Jak to bylo?

"Byl to vítězný míč," uvedl Fergus Murphy. V prostředku dvorce následně došlo k debatě, do které byl později přivolán i supervizor. 

"Francesi počkej, toto je komplikované. Ano, míč musí dvakrát dopadnout na zem. Já zahlásil dotyk, protože míč spadl jednou, ale Frances se dotkl v této části sítě, která se nepočítá jako dotyk, takže vyhrál," říkal oběma aktérům Murphy. 

"Síť je síť," argumentoval kanadský navrátilec Milos Raonic.

"Není, pouze za singlovou tyčí, Milosi," odpověděl mu Fergus Murphy.

Slova hlavního rozhodčího potvrdil supervizor. Rozhodnutí tak bylo správné podle pravidel ATP. V nich je uvedeno, že síť mezi singlovou tyčkou a sloupkem je považována za stálou součást a tudíž hra pokračuje a dotyk v této části se nepočítá.

Vstřebávání bylo snazší díky otočce

"Nevěřím, že by byli úplně upřímní, ale je to tak jak to je. Myslím si, že to zvládli špatně. Ať už to bylo jakékoliv pravidlo, prostě si nemyslím, že se to řešilo dobře. Nejsem nutně největším miláčkem publika. Držím jen skloněnou hlavu, dělám svoje věci, ale myslím si, že to hodně lidí nabudilo a všechny více vtáhlo do zápasu," dodal k celé situaci Milos Raonic.

Prohraný set 32letého Kanaďana mrzet nemusí. Další dva poměrem 7:6, 6:3 vyhrál a postoupil do druhého kola, kde se utká s Tarem Danielem.

V teprve svém pátém zápase za poslední dva roky ukázal, že se může měřit s absolutní špičkou. Velkou zásluhu na jeho vítězství nad hráčem TOP 10 měla Kanaďanova největší zbraň, dělový servis. Celkově nasázel 37 es. 

"Pokud bude podávat jako dnes, může stále porazit téměř kohokoliv," napsal na Twitter světově známý tenisový novinář a komentátor José Morgado.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full