Novak Djokovic na cestě za grandslamovým snem. Překazit mu jej může očkování

Zdroj fotky: Getty Images

Djokovic, momentální světová jednička, by vítězstvím na nadcházejícím Australian Open mohl dosáhnout vysněné kariérní mety. Jednalo by se totiž o jeho jednadvacátý grandslamový titul, čímž by se v jejich počtu dostal před Rafaela Nadala i Rogera Federera, s nimiž se nyní o příčku hráče s nejvíce získanými tituly z grandslamových turnajů dělí. V cestě za tímto úspěchem mu však stojí protihráč, kterého bude těžké porazit. Stát Victoria, kde se Australian Open každoročně koná, totiž uvažuje o povinném očkování pro všechny účastníky turnaje.

O tom, že je Djokovic králem Australian Open, snad ani nemůže být pochyb. Turnaj si podmanil poslední tři roky v řadě, celkově zde zdvihl nad hlavu trofej devětkrát. Vítězství by pro něj teď bylo o to cennější, protože by znamenalo osamostatnění se v žebříčku počtu titulů, za sebou by zanechal Federera i Nadala, se kterými se momentálně o první příčku dělí. Vyhrané finále by mu také pomohlo spravit chuť po porážce na US Open, kde byl nad jeho síly Daniil Medvedev. V Melbourne by i letos nastupoval v roli favorita. V Austrálii se mu prostě daří, sám se několikrát nechal slyšet, že jde o jeho nejoblíbenější podnik. Tomu však teď může být konec.

Čtyřiatřicetiletý Srb se netají tím, že není příznivcem očkování. V minulosti již několikrát vyjádřil své obavy ohledně povinného očkování potřebného k cestování a účasti na turnajích. Největší rozruch po jeho vyjádřeních v souvislosti s pandemií koronaviru vzbudila v dubnu minulého roku jeho neoficiální charitativní akce Adria Tour konající se v chorvatském Zadaru, kde podle různých zdrojů docházelo k nedodržování opatření, které vyústilo v nákazu samotného Djokovice, ale také několika dalších hráčů a ostatních zúčastněných.

Vláda státu Victoria, jehož je Melbourne, dějiště turnaje, hlavním městem, totiž chystá nařízení, které by znamenalo povinné očkování pro všechny účastníky turnaje. Při sezeních ohledně vytvoření plánu pro bezpečný sport se vrcholní představitelé australského sportu, mezi nimiž nechyběl ani Craig Tiley, současný boss australského tenisu, shodli na tom, že očkování by mělo být povinné pro všechny zaměstnance turnajů a rozhodčí. Když se otázka povinnosti očkování dotkla hráčů, Tiley nesouhlasil. Pokud by očkování pro hráče bylo povinné, Tiley ví, že by pravděpodobně přišel o účast skupiny elitních hráčů na jediném grand slamu konaném na jižní polokouli, kteří se k očkování staví odmítavě. Z vedených setkání je však pravděpodobné, že v tomto případě půjdou zájmy tenisu do pozadí.

V současné době není pro hráče ATP ani hráčky WTA povinné se očkovat, avšak obě asociace očkování silně podporují. Minulý měsíc se tiskoví mluvčí obou asociací vyjádřili ke stavu očkovaných tenistů. Počet naočkovaných mužů se tehdy pohyboval okolo poloviny, u ženské složky to bylo o něco více, kolem 60 %.

Pokud se Australian Open nakonec opravdu odehraje pouze mezi očkovanými hráči, zatím není jasné. Situace by se však měla vyvíjet s ohledem na situaci ve státě, na finální rozhodnutí tamní vlády si ještě musíme počkat. To, jestli Novak Djokovic přijde o možnost bojovat o zisk dalšího triumfu ve své kariéře, půjde proti svému dlouhodobému postoji a očkování nakonec podstoupí, nebo tato povinnost na turnaji zavedena vůbec nebude, tedy zůstává otevřené.

Banner web_karta
 
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full