O účasti světové jedničky na Australian Open se rozhodne v pondělí

Zdroj fotky: Getty Images

Šance zabojovat o další důležitý grandslam se světové jedničce vzdaluje. I přesto, že pár dnů zpět na svých sociálních sítích Novak Djokovič ohlásil, že se Australian Open zúčastní, je tato varianta momentálně velmi málo pravděpodobná. Výjimka z povinného očkování nutného pro vstup do Austrálie, která mu byla původně udělena, totiž neplatí.

Situace ohledně jeho účasti zůstávala nejasná až do chvíle, kdy Djokovič na svých sociálních sítích zveřejnil, že se na australských kurtech představí. Prohlášení okamžitě vyvolalo bouřlivé reakce, které se nejčastěji týkaly toho, zda byla Djokovičovi udělena výjimka. Vlna nesouhlasu se zvedla i z řad australských obyvatel, kteří žijí už řadu měsíců pod přísnými pandemickými opatřeními.

Ředitel turnaje Craig Tiley se v reakci na spekulace nechal slyšet, že se Djokovič zúčastnil „kompletně legitimního procesu žádosti o zdravotní výjimku“, která mu nakonec byla udělena. Takových žádostí bylo v souvislosti s účastí na turnaji celkem 26, ale jen některým bylo podle Tileyho vyhověno.

Ve středu však došlo k zásadnímu zvratu. Australské úřady Djokovičovi zrušily víza, protože jeho tým požádal o špatný typ víz. Tenisová hvězda se tak nebyla schopna prokázat potřebnými dokumenty pro vstup do země. Z letiště Tullamarine tedy jeho další cesta vedla do hotelu, kde má počkat na rozhodnutí soudu ohledně toho, zda v zemi bude moct zůstat, nebo zda bude deportován.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Proti rozhodnutí úředníků se samozřejmě ohradili Djokovičovi právní zástupci, kteří podali odvolání. Soudce, který se případem zabývá, určil dnem rozhodnutí pondělí. Do té doby bude světová jednička trávit čas na hotelovém pokoji.

K nastalé situaci se vyjádřili i politici. Australský premiér Scott Morrison na svém twitterovém účtu potvrdil, že Djokovičova víza byla zrušena a že pokud jde o státní hranice, zůstane Austrálie, vzhledem k jedné z nejnižších úmrtností na světě, i nadále opatrná. Své rozhořčení naopak neskrýval srbský prezident Aleksandr Vučič. Ve svém prohlášení na instagramovém účtu se za tenistu postavil a deklaroval, že srbské úřady dělají vše pro to, aby svému národnímu klenotu pomohly.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

O tom, jestli se prvního grandslamu nové sezony Djokovič vůbec zúčastní, se spekulovalo už několik měsíců před jeho začátkem. Na začátku října minulého roku se totiž ve státě Victoria, dějišti turnaje, zavedlo povinné očkování. V ten moment se tenisová veřejnost začala ptát, zda je za takových podmínek vůbec možné, že světová jednička figuruje na seznamu přihlášených. Ve svých vyjádřeních se totiž ostře staví proti povinnému očkování. Pokud by se však Australian Open zúčastnil a podařilo se mu i turnaj ovládnout, znamenalo by to pro něj jednadvacátý grandslamový titul, čímž by se v počtu titulů dokázal osamostatnit a nechal by za sebou své letité protivníky Rafaela Nadala a Rogera Federera. Ve hře je toho tedy stále víc než dost. O osudu kontroverzní tenisové superhvězdy by se ale mělo rozhodnout v pondělí.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,
 
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full