Obhajoba titulu nevyšla a Veselý ztratí pozici české jedničky

Zdroj fotky: Michael Probst, ČTK / AP

Jiřího Veselého tento týden čekal těžký úkol. Na turnaji ATP 250 v indickém Puné obhajoval titul z roku 2020. Český tenista byl ve složité pozici, jelikož neúspěšná obhajoba pro něj znamenala vypadnutí z TOP 100. Turnaj nezačal špatně, ale nakonec to dobře nedopadlo. Dnes jeho cesta skončila. Jaké změny tato prohra pro Veselého i český tenis přinese zjistíte v novém článku.

V roce 2020 se Jiří Veselý zúčastnil turnaje v indickém Puné. Očekávání nebyla dvakrát veliká, ale český tenista překvapil. Na úvod porazil ve dvou setech indického tenistu Arjuna Kadheho, který startoval na divokou kartu. Dva sety potřeboval na postup i ve druhém kole. Tam vyzrál na sedmého nasazeného Salvatora Carusa a postoupil do čtvrtfinále. Proti Ilyovi Ivashkovi dokázal odvrátit dva matchbally. V semifinále proti druhému nasazenému Berankisovi musel opět zabojovat, když v tiebreaku třetího setu odvrátil čtyři matchbally. Finále bylo také na tři sety. V něm sice Čech prohrál první set s Gerasimovem, ale zápas obrátil a získal titul.

Veselý se tehdy po výhře turnaje posunul zpět do TOP 100. O dva roky později, tedy letos, obhajoval titul. Veselý byl tento týden v těžké pozici. Kromě ztráty pozice české jedničky mu hrozilo i to, že vypadne z TOP 100. Jako čtvrtý nasazený v hlavní soutěži dvouhry měl v prvním kole volný los. Ve druhém kole porazil bez ztráty setu Španěla Bernabeho Zapatu Mirallese a postoupil do čtvrtfinále.

O postup do semifinále bojoval proti šestému nasazenému Finovi Emilovi Ruusuvuorimu. Ten předtím v osmifinále vyřadil dalšího Čecha. Víta Kopřivu porazil po setech 6-3, 6-3. Českého kvalifikanta i tak čeká posun na nové žebříčkové maximum a to na 176. pozici. Finský tenista byl i v zápase proti Veselému favoritem a tuto roli potvrdil. Vyhrál po setech 6-3, 6-4 a zajistil tak propad Čecha žebříčkem.

V live rankingu se Veselý nachází na 122. pozici. Pokud se díky výsledkům jiných tenistů pozice Jiřího nezmění, propadne se o 42 míst. Český mužský tenis tak nebude mít v TOP 100 po dvou letech ani jednoho zástupce. Veselý od příštího týdne nebude ani v pozici české jedničky. Tou nebude poprvé po odchodu Tomáše Berdycha. V této pozici jej vystřídá Tomáš Macháč, který je aktuálně 112. hráč světa.

Tento propad fanoušky, kteří tenis sledují, možná ani nepřekvapí. Od turnaje v Indii před dvěma lety nezaznamenal výrazné výsledky. Jediný turnaj, který se Veselému minulý rok povedl byl challengerový turnaj ve Francii. Ten vyhrál, když ve finále porazil Norberta Gombose. V TOP 100 jej tedy i po celý loňský rok držel právě vyhraný turnaj v Indii.V příštích týdnech bude ale boj o pozici nejlepšího Čecha na žebříčku napínavý. Macháč bude v blízké budoucnosti obhajovat 288 bodů a Veselý 70. Naopak malé množství bodů bude zachraňovat Jiří Lehečka a Zdeněk Kolář. I ti se tak mohou stát nejlepším českým tenistou.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full