Světová šestka Ons Jabeurová se stala v roce 2020 první Arabkou, která se dostala na Australian Open do grandslamového čtvrtfinále. Osmadvacetiletá Tunisanka se potýkala s mnoha překážkami na začátku své kariéry, a dokonce byla diskriminována.
Už jako mladá mluvila Jabeurová o svých cílech, a to že se stane grandslamovou šampionkou i když měla omezenou tenisovou infrastrukturu v Tunisku. V roce 2011 vyhrála francouzskou juniorku a kromě slávy od ní ostatní mnoho očekávali. Bohužel přechod na profi okruh jí moc dobře nevyšel. Po zařazení se do profesionálů v roce 2012 se o ní teprve začali zajímat sponzoři. Na začátku své kariéry hrála pod mnoha trenéry a trénovala na Slovensku, což mělo nejspíš za následek nepochopení její kultury. Až přestoupení do celotuniského týmu, včetně svého trenéra Issama Jellaliho a manžela Karima Kamouna, který se stará o její kondici, přineslo úspěchy.
Jako zlomový okamžik uvádí Jabeurová Australian Open 2020, jelikož porazila Johannu Kontaovou, Carolinu Garciaovou, Carolinu Wozniackou a Wangu Čchiangovou, které se všechny umístily nad ní. Čtvrtfinálový zápas se Sofií Keninovou pro ni ovšem znamenal konec. Díky tomu se však Ons dostala do TOP 50. Poté přišel covid který její postup na chvíli zabrzdil, ale v loňském roce se dvakrát po sobě dostala do grandslamových finále.
"Hodně jsem se naučila a jak Wimbledon, tak US Open pro mě byly těžké prohry. Ale vždycky mi to zabere čas. Vyhrála jsem svůj první turnaj WTA poté, co jsem prohrála několik finále. Možná to bude stejné i na grandslamu. Chci si udržet skvělou úroveň, abych mohla WTA Tour ovládnout."
V jednom rozhovoru Ons Jabeurová řekla, že chce inspirovat ženy ze svého prostředí a pozvednout ženský bílý sport. Málokdo totiž ví že kromě grandslamů, kde mají hráčky rovnocenné odměny, existují i turnaje nabízející 25 % výher na srovnatelných mužských turnajích. Ons uvedla, že tento rozpor způsobuje neznalost.
„Je to šílené, protože někteří lidé říkají: ‚Nepotřebuji se dívat na ženský tenis. Je to nuda.' Ale jak to můžeš vědět? Upřímně řečeno, ženy přinášejí mnohem více obětí než muži. Bohužel, pokud chci mít zítra dítě, nemohu, protože jsem na Tour. Pro ženy je to obrovská oběť.“
S manželem už několikrát mluvili o rodině, ale zatím se jí na kurtech daří. Oba jsou trpěliví a věří, že se jednou stanou rodiči.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jabeurová se nebojí mluvit otevřeně i o intimních věcech, které nejsou pro hráčky příjemné. Měla tím na mysli období menstruace v souvislosti s nejbližším majorem sezóny, Wimbledonem, kde je tradičním dress codem převážně bílé oblečení.
"To nepomůže." Nyní vám umožňují nosit černé [spodní prádlo], ale pokud to uděláte, každý to bude vědět. Některé ženy pociťují větší bolest, dokonce i v zádech, a já vám nedokážu říct, kolikrát jsem hrála s prvním dnem menstruace a jak jsem trpěla a plakala bolestí. Kvůli tomu jsem prohrála zápasy."
Její odhodlání polidštit tenis můžete vidět v seriálu na Netlixu s názvem Break Point, kde v sedmé epizodě ukazuje lidem, kdo je a jak tenisté skutečně žijí.