Plíšková předvedla husarský kousek v Berlíně

Zdroj fotky: Jimmie48/WTA

Plíšková odstartovala travnatou sezónu vítězně. V úvodním kole turnaje WTA 500 v Berlíně porazila nebezpečnou ranařku z Estonska Kaiu Kanepi. Zápas to nebyl vůbec lehký a Plíšková musela po prvním prohraném setu zápas otáčet.

Plíškové hledá formu

Sezóna Karolíny Plíškové se zatím nevyvíjí dle jejích představ. Do tenisového kolotoče naskočila až na březnovém turnaji v Indian Wells. Šňůra několika porážek v brzkých kolech turnajů, jí na herním sebevědomí nepřidala. Ani přechod na antuku nevyšel. Jistou jiskřičkou naděje bylo semifinále na menším antukovém podniku ve francouzském Štrasburku. Na to ovšem Plíšková nedokázala navázat a na druhém grandslamu sezóny vypadla již ve druhém kole s hráčkou druhé stovky.

Travnatý restart

Travnatou sezónu se rozhodla zahájit na turnaji WTA 500 v Berlíně, kde startovala poprvé již v loňském roce. Prohrála zde na úvod s Jessicou Pegulou. Letošní los jí do prvního kola přisoudil estonskou veteránku a ranařku v jednom Kaiu Kanepi, která vyznává podobný herní styl jako Karolína Plíšková. Kanepi se v letošní sezóně dere žebříčkem vzhůru a útočí na TOP 40. Pro Plíškovou to tedy nebyla snadná soupeřka do úvodního kola. Pro obě to byl rovněž první zápas na trávě v letošní sezóně. Přestože favoritkou byla rodačka z Loun, která má navíc s Estonskou zápasovou bilanci 3:0, nebylo jisté v jaké formě nastoupí.

První set pro Estonku

Je nutno uznat, že šlo o velice vyvedený zápas na úvod travnaté sezóny. První set byl velmi vyrovnaný, avšak Kanepi v něm byla nepatrně lepší. Obě hráčky si držely podání, i když Plíšková s menšími obtížemi. Čelila hned sedmi breakballům, ale dokázala je všechny odvrátit. Naopak Kaia Kanepi nečelila ani jednomu breakballovému strašákovi.

První set tak došel do dramatického tiebreaku. Zpočátku vypadalo, že bude štěstí přát české hráčce, ale jak tomu mnohdy bývá, je zkrácená hra tak trochu o štěstí. Nakonec první set získala na svou stranu Kanepi poměrem 7:6(5). "Byl to první zápas na trávě, Kaia servírovala první set velmi dobře. Vítězství v prvním setu bylo blízko. Měla v první setu více šancí, takže si ho zasloužila vyhrát." Okomentovala zpětně Plíšková výkon Kanepi v první setu.

Otočka Plíškové

Druhý set odstartoval překvapením. Karolína Plíšková sebrala soupeřce podání. Poprvé za dosavadní část zápasu. Druhý set a vlastně i ten třetí byly zcela v režii mladší z aktérek. Plíšková hrála neohroženě a bez bázně a hany, jako tomu bylo naposledy snad loni ve Wimbledonu. Nenašla právě zde loňská finalistka All England Clubu ztracenou formu? Nevzpomněla si na to, jak dobře hrála? Těžko říct. Najednou byla Kanepi tou druhou na kurtu. Plíšková získala 12 her v řadě a uštědřila Estonce tvrdou lekci. Čelila jedinému breakballu, který odvrátila. Zápas skončil po setech 6:7, 6:0 a 6:0.

Husarský kousek

Podobný počin, kdy Plíšková nadělila dva kanáry v zápase, se stal pouze dvakrát v rámci okruhu WTA. Poprvé tomu bylo v roce 2012 na antukovém turnaji v marockém Fesu, kde v kvalifikaci nadělila dvakrát 6:0 Arině Rodionové z Austrálie. Podruhé se jí to povedlo v roce 2015 v Sydney, kde porazila Nicole Gibbs z USA. Nicméně, nikdy se jí v rámci WTA okruhu nepovedlo udělit dva kanáry v zápase na tři sety. To se jí v její dosavadní kariéře podařilo poprvé. "Začala jsem hrát rychleji a moje hra se výrazně zlepšila. Skóre úplně neodpovídá realitě." Okomentovala Plíšková skóre zápasu.

I statistika promluvila

Plíšková v tomto zápase nastřílela nejvíce es za letošní sezónu. Bylo jich rovných 17 a poslední z nich ukončilo i samotný zápas. Češka využila během zápasu 6 z 8 breakballů. Její soupeřka si vypracovala stejný počet šancí, ale neproměnila ani jednu. Karolína Plíšková výborně podávala a na příjmu byla taktéž velmi úspěšná. Po delší době opravdu vyvedený zápas.

I její řeč těla a pohyb byly od předešlých týdnů mnohem lepší. Po zápase dostala Plíšková dotaz, co je klíčem pro dobrou hru na trávě. "Nejdříve bych měla říct, že v České republice nemáme žádné travnaté kurty." Zmínila pobaveně česká hráčka. "Takže musíte o to víc času trávit na kurtech jinde. Je to jiné než na antuce, pohyb, načasování. Občas musíte být na trávě připraveni na cokoliv, musíte jít hodně nízko, což je při mé výšce trochu obtížnější. Jsem ráda, že jsem vyhrála a budu se těšit na další kolo."

Vítr na kurtu

Nutno však podotknout, že podmínky zápasu nebyly ideální. "Ano, vítr není nikdy příjemný na žádném povrchu, takže doufám, že v příštím zápase to bude trochu lepší, ale nechci si na nic stěžovat. Jdu dál, a to je pro mě zásadní." Uzavřela Karolína Plíšková pozápasový rozhovor na centrálním dvorci Steffi Graf.

Kdo bude další soupeřkou?

Co může stát za lepším rozpoložením Plíškové? Do Berlína přijela dle všeho v dobré náladě. O tom hovoří i její příspěvky na sociálních sítích, kde na tréninkové kurty jezdí na skútru či motorce s trenérem Saschou Bajinem. Další možností může být třeba trénink s kamarádkou a tenistkou Karolínou Muchovou, se kterou si před zápasem zatrénovala.

Nabízí se i možnost netradičního publika v hledišti. Na zápas Plíškové totiž zavítala i její bývala trenérka Conchita Martinéz spolu s Garbine Muguruzou. Zápas si také nenechala ujít Bianca Andreescu, která v rámci denního programu nastoupila na kurt po Plíškové. Její soupeřkou byla Kateřina Siniaková. Zápas byl kvůli dešti přerušen a šel do tří setů. Vítězství nakonec slavila kanadská hráčka po setech 6:4, 4:6 a 6:4. Plíšková tak v dalším kole změří síly s Biancou Andreescu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full