Revoluční krok ve sportovním světě. Tenistky budou mít nárok na roční mateřskou dovolenou

Zdroj fotky: Getty Images

Revoluční krok z hlediska placených mateřských dovolených sportovkyním přináší ženský tenis. Asociace WTA bude nově proplácet tenistkám až roční mateřskou dovolenou. Na peníze ze saudskoarabského fondu dosáhne více než tři sta nejlepších hráček světa.

Mateřská dovolená představuje jedno z nejhezčích i nejnáročnějších období v životě ženy. V běžném pracovním světě se snaží alespoň částečně zacelit finanční možnosti matky, která si v tu dobu nemůže vydělávat. Věc, bez které bychom si dnešní svět těžko dokázali představit. V tom sportovním není pojem mateřská dovolená, z hlediska financování života sportovkyň bez stálého přísunu peněz ze smluv a soutěží, běžnou záležitostí. Speciální kategorii navíc představují individuální sporty, kde platí jasná poučka – když nehraješ nebo nezávodíš, tak nevyděláváš. Mnoho sportovkyň tak kalkuluje nejen se skutečností, že po pauze se těžko vrací zpátky do rozjetého kolotoče, ale i hledisko financí. Proto mnohokrát raději založení rodiny nechávají až po kariéře.

Právě to se teď mění ve světě tenisu. Ženská tenisová asociace WTA zavedla až dvanácti měsíční placenou mateřskou dovolenou. Stala se tak vůbec první mezinárodním sportovním orgánem, který takhle dlouho mateřskou dovolenou zavedl. Revoluční krok je to o to víc, že se jedná o individuální sport.

"Je to důležité pro všechny hráčky nehledě na žebříček. Naopak si myslíme, že pro tenistky, které si nevydělávají na úplně nejvyšších turnajích, to bude o to důležitější," prohlásila výkonná ředitelka WTA Portia Archer.

Co všechno podpora mateřství od WTA obsahuje?

Podpora, kterou bude financovat saudskoarabský veřejný investiční fond, bude zahrnovat i přístup k grantům na léčbu neplodnosti, zmražení vajíček nebo umělé oplodnění ze zkumavky.

Podle WTA bude mít přístup do fondu 320 nejlepších hráček na světovém žebříčku. Fond zahrnuje i nárok na dvouměsíční placenou mateřskou pro ty, kteří se stanou rodiči prostřednictvím těhotenství partnerky, náhradního mateřství nebo adopcí.

"Je to absolutně neskutečné dát hráčkám možnost výběru, že nemusí čekat na konec kariéry. Speciálně pro hráčky, které jsou níže postavené a nemůžou si dovolit vzít si rok a půl volno. Teď budou placené a ulehčí to mnohým z nich rozhodování. Doufám, že tento krok ženského tenisu vydláždí cestu i pro ostatní," řekla v rozhovoru s Tennis Channel Belinda Benčič, která se na konci loňského roku vrátila po mateřské dovolené zpět na okruh.

K tomu, aby hráčka dosáhla na grant se musí zúčastnit osmi turnajů WTA (počítají se i Grand Slamy) v předchozích dvanácti měsících a čtyři z nich musí být úrovně WTA 250 a vyšší.

Nárok na pomoc budou mít také hráčky, které během předchozích 36 měsíců odehráli minimálně 24 turnajů na WTA Tour, z nichž alespoň 12 musí být na úrovni WTA 250 nebo vyšší. Všechny hráčky dostanou stejnou podporu, bez ohledu na to, které kritérium hráčka splňuje a kolikátá je na žebříčku 

"Zpětná reakce od hráček byla neuvěřitelná"

Za vytvoření "WTA PIF Maternity Fund" (Mateřský fond WTA) se zasloužila i zástupkyně v hráčské radě asociace a jedna z mnoha maminek na okruhu Viktoria Azarenka.

"Věřila jsem, že ten den přijde. Vyžadovalo to hodně práce, i když jsem si na začátku myslel, že to nebude trvat tak dlouho. Začínala jsem být docela netrpělivá, ale konečné představení projektu je odměna. Stejně jako je neuvěřitelně motivující odezva hráček, které jsou nadšené," zmiňovala dvojnásobná grandslamové vítězka, matka devítiletého syna Lea, Viktoria Azarenka.

"Věřím, že tento program otevře globální diskuzi o důležitosti plánování rodiny, mateřské a rodičovské dovolené," doplnila.

Maminky na okruhu WTA

Podle WTA momentálně hraje na okruhu 25 maminek, mezi nimi i zmíněné Viktoria Azarenka, Belinda Benčič, která oslavila svůj nedávný triumf na turnaji v Abú Dhabí i s desetiměsíční dcerkou Bellou, nebo právě se vracející česká lvice Petra Kvitová. Jednou z průkopnic návratu po mateřství byla před patnácti lety Belgičanka Kim Clijsters.

"Já měla štěstí, že jsem si vydělal dost peněž na to, abych si řekla, že si můžu dovolit vzít volno. Hodně hráček si ale takový luxus nemůže dovolit. Díky této finanční podpoře hráčky nemusí spěchat s návratem a způsobí to velký rozdíl. To, že na to dosáhne tolik hráček je skvělé," komentovala nový program WTA současná ambasadorsa partnerského PIF Kim Clijsters.

Clijsters je do současnosti jediná hráčka, která po narození potomka vyhrála grandslamový titul.

"Nechci být poslední komu se to povedlo," komentovala statistiku.

Ostatní sporty a mateřská dovolená

Jen dva další sporty se můžou z hlediska placené mateřské dovolené s tenisem částečně porovnávat. Ženská americká basketbalová liga (WNBA) poskytuje od roku 2020 těhotným hráčkám plnou výši jejich platu až po dobu jednoho roku. O rok později začala přispívat fotbalistkám FIFA. Hráčkám garantuje 14 týdnů mateřské dovolené v hodnotě dvou třetin jejich platu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full