Roger Federer sbírá trofeje i po konci jeho kariéry

Zdroj fotky: Rainer Sommerhalder

Tři měsíce po ukončení sportovní kariéry se Roger Federer znovu objevil s trofejí v ruce. Švýcarská tenisová legenda převzala prestižní švýcarské ocenění, přičemž promluvila o svém životě po konci kariéry.

Roger Federer se s fanoušky překvapivě podělil o jeho dosavadní zkušenost s tenisovým důchodem. Navzdory obavám, které ze života bez tréninků a příprav na zápas měl, si dnes svůj život velmi užívá. Kariéru oficiálně ukončil v září po Laver Cupu, kde si splnil své poslední tenisové sny profesionálního hráče. Ač to pro něj tenkrát bylo velmi těžké, dnes je za své rozhodnutí rád.

Život v důchodu předčil mé očekávání

Kurty opustil hlavně kvůli přetrvávajícím problémům s kolenem, časem mu ale došlo, co všechno mu tenis bral. Jsou to téměř tři měsíce, co Federer udělal nejtěžší rozhodnutí v životě, stále ale pokračuje ve sbírání trofejí. V neděli stanul na podiu s prestižním oceněním federální rady Violy Amherdové na švýcarských sportovních cenách. Švýcarsko tak oslavilo Rogerovu dlouhou a úspěšnou kariéru. Tenisová legenda se na ceremoniálu rozpovídala o svém dosavadním životě v důchodu a přiznala, že se má nad očekávání dobře. "Jsem šťastný, že se mi podařilo odejít do důchodu," řekl 20násobný grandslamový šampion na slavnostním předávání cen v Curychu. "Bylo to něco, čeho jsem se bál. Nakonec to ale šlo lépe, než jsem si myslel."

Konec po boku velikána Nadala

Tenisový šampion, který má na svém kontu celkem 20 grandslamových titulů i zlato z olympijských her vzpomínal, jak probíhal jeho konec. Poslední zápas, který Roger Federer odehrál, byl po boku jeho celoživotního rivala a přítele Rafaela Nadala. Švýcar se na kurty vrátil po téměř čtrnácti měsíční pauze způsobené dalšími zdravotními patáliemi jeho pravého kolena. Problémy se objevily již během travnaté sezony v roce 2021, tentokrát pro něj ale byly konečné. Federer svůj tenisový konec oznámil skrze sociální sítě asi měsíc před tím, než se konal týmový turnaj v londýnské O2 Areně.

Dokud neskončíte, nevnímáte to

Tenista se od té doby rozhodl omezit svůj mediální život a trávit většinu času s rodinou. K vidění byl od té doby pouze třikrát, minulý měsíc se účastnil Uniqlo's LifeWear Day v Japonsku, minulý týden se objevil v Daily Show Trevora Noaha a v neděli stanul na podiu s prestižním oceněním Violy Amherdové. V několika rozhovorech po skončení kariéry přiznal, že mu nedocházelo, jak stresující tenisová tour je, dokud jej neukončil a nepoznal život bez ni.

Po 25 letech mohu znovu normálně žít

"Jako tenista neustále přemýšlíte o svém dalším tréninku, o svém příštím zápase. Nikdy vás to nenechá klidným, stále se balíte, cestujete, bydlíte a spíte na jiných místech," řekl minulý měsíc během svého vystoupení v Tokiu. "Nemyslím si, že jsem si uvědomoval, jak moc nad tím přemýšlím, dokud jsem neodešel do důchodu, kde ten stres náhle nebyl." Tenista pocítil velkou psychickou úlevu, poté co se toho stresujícího v jeho životě zbavil. "Jakmile to všechno zmizelo, cítil jsem se lehčí, ulevilo se mi. Nyní mohu po 25 letech znovu normálně žít."

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full