Sergiy Stakhovsky se připojil k rezervám ukrajinské armády

Zdroj fotky: Getty Images

Po událostech posledních dní se do své rodné země rozhodl vrátit ukrajinský tenista Sergiy Stakhovsky, který se připojil k rezervám ukrajinské armády. Ta momentálně brání zemi před ruskou invazí. Šestatřicetiletý bývalý tenista v rozhovoru pro Skynews popsal situaci své rodiny žijící na Ukrajině a také vysvětlil důvod návratu do země.

V rozhovoru k současné situaci na Ukrajině vyjádřil Sergiy Stakhovsky své znepokojení ohledně pomoci přicházející od světových politických lídrů. Podle něj je pomoc Evropy nedostatečná. Zmínil nutnost odříznutí Ruska od SWIFT a uzavření vzdušného prostoru. Situace se ale velmi rychle mění –⁠ k uzavření vzdušného prostoru už došlo a k vyloučení Ruska ze systému SWIFT má dojít v řádu několika dnů.

Stakhovského rodina žije na Ukrajině, což pro jeho otce a bratra znamená povinnost připojit se k armádě. Ukrajinský prezident totiž ve čtvrtek nařídil všeobecnou mobilizaci, přičemž všichni muži ve věku od 18 do 60 let nesmí vycestovat ze země a musí se připravit bránit svou zemi ve válečném konfliktu.

Na otázku redaktorky, zda by se do války také zapojil, odpověděl jednoznačně: „To je důvod, proč se vracím. Armáda otevřela rezervy a každý, kdo je ochoten jít do války, se může zapojit a být součástí. Minulý týden jsem se připojil,“ vysvětlil emotivně tenista.

Zároveň ocenil podporu přicházející ze sportovního světa. Podle něj je důležité, aby Ukrajinci cítili, že v tom nejsou sami. Proti ruské invazi se kromě jiných sportovců a sportovních organizací vyslovili i soupeři z kurtu. Podporu Ukrajině vyjádřil například ruský tenista Andrey Rublev, který po svém vítězství v semifinálovém zápase na turnaji v Dubaji napsal na kameru „No war please“. Na následující tiskové konferenci řekl, že v momentech jako jsou tyto jeho vítězství není důležité, a zdůraznil důležitost míru a vzájemného respektu napříč světem. Toto Rublevovo gesto následoval i další semifinalista Jiří Veselý.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full