Simona Halep zná trest za údajný doping. Bývalá světová jednička si čtyři roky nezahraje

Zdroj fotky: Getty Images

Bývalá světová jednička Rumunka Simona Halep dostala za dvě porušení antidopingových pravidel zákaz činnosti na čtyři roky. Informovala o tom Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA). Distanc dvojnásobné grandslamové šampionce za pozitivní test a následně i za nesrovnalosti v biologickém pasu vyprší 6. října 2026.

Jednatřicetiletá Simona Halep, která ovládla Roland Garros v roce 2018 a Wimbledon o sezonu později, měla od ITIA předběžně zastavenou činnost od loňského října. Tehdy odevzdala na US Open pozitivní test na zakázanou látku roxadustat, stimulující tvorbu hemoglobinu a červených krvinek, tedy s podobnými účinky jako EPO (erythropoetin neboli "krevní doping"). Z dalšího porušení antidopingových pravidel ji obvinili kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu letos v květnu.

Případem Rumunky se zabýval nezávislý tribunál v Londýně. A dospěl k závěru, že někdejší tenisová hvězda se dopustila úmyslného porušení antidopingových pravidel.

Simona Halep ihned po zveřejnění trestu uvedla, že se proti němu odvolá k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne. Již dříve opakovaně odmítla, že by si látku vzala úmyslně. Tvrdí, že se jí malé množství léku na anémii dostalo do těla ze schváleného doplňku stravy, jenž byl kontaminován.

"Pokračuju v tréninku. Dělám vše, co je v mých silách, abych očistila své jméno od těchto falešných obvinění a vrátila se na kurt," uvedla v prohlášení. "Hodlám se odvolat k CAS. Pokusím se uplatnit všechny právní prostředky proti dotyčné společnosti s doplňky stravy," dodala tenistka se 24 turnajovými tituly z okruhu WTA.

Tribunál její argument o užití kontaminovaného doplňku uznal. "Množství, které požila, však nemohlo vést ke koncentraci roxadustatu nalezeného v pozitivním vzorku," uvedla ITIA. Pravděpodobný doping následně vysvětloval nesrovnalosti v biologickém pasu. "Objem důkazů, které měl tribunál v obou řízeních, byl značný," píše se ve zprávě.

Zdroj článku: ČTK
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full