Tenisový bombarďák překonal světový rekord

Zdroj fotky: Getty Images

Tenisový bombarďák Američan John Isner překonal světový rekord Chorvata Iva Karloviče. Dva metry a osm centimetrů měřící habán se stal majitelem největšího počtu es na okruhu ATP. Do historie se zapsal během zápasu 3. kola Wimbledonu s Italem Jannikem Sinnerem.

Bombarďák, tak by se dal jedním slovem popsat John Isner. Jeden z nejvyšších hráčů na okruhu již několik let opírá svou hru o výborný servis, což se potvrzuje i na statistice es. Ty každoročně sazí o sto šest. Patří do skupiny hráčů, od kterých při sledování zápasu esa očekáváte pořád.

Stejně je tomu i u jeho krajana Reillyho Opelky. 24letý Američan je ještě o 3 centimetry vyšší a jednou to může být on, kdo Isnerův rekord v počtu es překoná.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

13 729 es

13 728 es a první místo Iva Karloviče už neplatí. Chorvat se na něm vyhříval několik let, a to poté, co v této statistice, která se zaznamenává od roku 1991, překonal svého krajana a wimbledonského vítěze Gorana Ivaniševiče.

43letý Chorvat však postupně odcházel do tenisového důchodu a na ATP hrál stále méně a méně (poslední zápas odehrál loni v kvalifikaci na Indian Wells), zatímco Isner úměrně přidával jedno eso za druhým.

V zápase 3. kola Wimbledonu 37letý Američan Karlovičův rekord překonal. Esem číslo 13 729 se nesmazatelně zapsal do historie bílého sportu, minimálně na nějakou dobu.

K překonání rekordu potřeboval v zápase s Jannikem Sinnerem alespoň pět es, což je pro Johna Isnera, obzvlášť na trávě, jednoduchý úkol. Stačily mu na to necelé dva podávací gemy.

Celkově v zápase nasázel 24 es a po dnešním dni jich tak má na svém kontě 13 748. Na druhém místě je tedy Ivo Karlovič. Třetí pozici zabírá s 11 478 esy Roger Federer a čtvrté místo Feliciano López, který jich nasázel 10 155. Elitní pětku uzavírá Sam Querray – 8 858 es.

"Je to vážně husté. Jsem na to opravdu hrdý," řekl John Isner před pátečním zápasem, když byl dotázán na možnost překonání rekordu. "Budu nejlepším v historii. Budu hrát dál a snažit se přidávat další. Nevím, zda rekord někdo zlomí. Mohl bych v čele vydržet dlouho."

Isnerův servis v neskutečných číslech

V sedmi případech nasázel nejvíce es za sezónu, sedmkrát se také dostal přes 1 000 es během kalendářního roku. V roce 2015 zaznamenal sezónní maximum – 1 260 es během dvanácti měsíců. Zároveň drží rekord v počtu es během jednoho zápasu, když v památném zápase s Nicolasem Mahutem nasázel 103 přímých vítězných míčů ze servisu.

Na servisu vyhrál 91,8 % svých gamů (v této statistice je druhý za Karlovičem – 92 %) , což zahrnuje i 79 % vyhraných míčů po prvním servisu (před ním jsou pouze Ivo Karlovič, Milos Raonic a Sam Querray).

Již před pátečním zápasem rozsekl debatu o nejlepšího servismana na Twitteru Andy Roddick. "Isnerův servis je nejlepší v historii," napsala bývalá světová jednička a vítěz US Open 2003.

 
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full