TK Sparta Praha ukončila čekání na triumf

Letošní extraligovou soutěž týmů vyhrála Sparta, která porazila tým z Prostějova 5:4 a po dvaceti letech tak dosáhla na vítězství. Jak probíhal finálový den se dozvíte v několika následujících odstavcích.

Cesta do finále

TK Sparta Praha letos do soutěže nominovala mnoho kvalitních hráčů. Mohla se chlubit účastí Petry Kvitové, Báry Strýcové, anebo třeba Lukáše Rosola. V základní skupině ji čekal asi nejsilnější soupeř, a to vítěz posledních dvou ročníků, I.ČLTK Praha. Tento tým disponoval například Markétou Vondroušovou, Adamem Pavláskem a Karolína Muchová. Sparta duel vyhrála, a po vítězství i nad týmem RPM Oáza Říčany vybojovala účast ve finále extraligy.

Prostějov se ve skupině nacházel se slabšími týmy a postup do finále pro něho byla víceméně povinnost. Součástí týmu byla letošní vítězka Pardubické juniorky Sára Bejlek, dále Linda Fruhvirtová, Jiří Veselý a například ještě Jiří Lehečka, se kterým jsme měli nedávno možnost udělat rozhovor, který můžete najít zde. Roli favorita Prostějov potvrdil, když porazil Přerov 6:3 a Pardubice 6:1.

Finálový den

V 10:00 začal finálový den dvouhrou mezi Kateřinou Siniakovou a Sárou Bejlek. Zároveň se soupeřilo i na druhém kurtu, kde proti sobě nastoupili Lukáš Rosol a Vitalij Sačko. Ženský duel poznal vítězku jen po hodině zápasu, když Siniaková nedala vítězce Pardubické juniorky žádnou šanci. Po setech 6:2 a 6:0 poslala tým Sparty do vedení. Zato Lukáš Rosol měl dlouho problém zápas rozhodnout. Do prvního setu nevkročil dobře a chybami přišel o svůj servis. Poté se sice dostal do tempa zápasu, ale soupeř se o své podání nenechal připravit. Rosol následně srovnal stav utkání, jenže ve třetím setu nevyužil několik breakballů a Prostějov tak vyrovnal finálový stav na 1:1.

Jen krátce po skončení zápasu byl už znám i výsledek z druhého kurtu, kde David Poljak jednoznačně pokořil Michaela Vrbenského 6:3 a 6:1, a Prostějov tak otočil stav finálové série nečekaně ve svůj prospěch. Rychlé srovnání měla za úkol druhá nejlepší deblistka světa Bára Strýcová, které čelila Linda Klimovičová. Na kurtu se Bára ­„zdržela“ skoro dvě hodiny, protože se jí moc nedařilo. Přesto dokázala vyhrát ve dvou setech 6:4 a 6:3.

Pátý zápas byl velmi vyrovnaný. Svrčina střídal chvilky, kdy se mu dařilo s těmi, kdy mu to nešlo. V prvním setu otočil stav 1:4 a set byl rozhodl tiebreak. Ten Rikl ale zvládl a první set šel na konto Spartě. Druhý set Svrčina zabral a zajistil si třetí set, ve kterém měl mnoho šancí sebrat soupeři podání a jít do vedení. Nakonec jich ale nevyužil a Rikl mu podání za stavu 4:4 sebral. Kraťasem ukončil rodák z Floridy třísetový souboj a Sparta se opět dostala do vedení. Konkrétně vedla 3:2.

Další zápas v pořadí byl českými mladými nadějemi Jirkou Lehečkou a Tomášem Macháčem. Lehečka se na poslední chvíli v prvním setu ubránil a od stavu 3:5 získal devět (!) gamů v řadě. Poté sice Tomáš odvrátil sérii vyhraných gamů, ale Jirka dohrál zápas na servisu a Macháč se tak po slibně rozehraném prvním setu musel loučit porážkou. Prostějov opět srovnal stav finálové série na 3:3. Vítězem se tedy měl stát ten, který vyhraje dva ze třech zbylých duelů ve čtyřhře.

První byla na řadě ženská čtyřhra. Za Spartu nastoupila bývalá světová deblistka Kateřina Siniaková s Viktorií Kužmovou. Prostějov reprezentovaly Sára Bejlek a Linda Klimovičová. První zmiňovaná dvojice si podržela každé podání a nepustila tak mladé tenistky do žádného náskoku. Naopak, tenistky, které hrály za klub Prostějov, přišly o podání hned třikrát. Spartu v tuto chvíli od trofeje dělila jediná vyhraná čtyřhra.

Jiří Lehečka a Igor Zelenay však byli proti. Svou aktivitou nedávali soupeřům šanci. Nejdříve za stavu 5:4 se jim podařilo soupeře breaknout a zajistit si zisk prvního setu. Ve druhém setu vedli už od začátku a soupeře nakonec i drtivě porazili 6:1.

Do druhé mužské čtyřhry, a zároveň úplně posledního zápasu, byl za Prostějov vybrán Jiří Veselý a David Poljak. Soupeři byli Lukáš Rosol a Tomáš Macháč. Lukáš Rosol jako první přišel o servis. Následně měli prostějovští možnost setballu. Ten ale nevyužili a prohráli i své vlastní podání. První set se dohrál v tiebreaku, ve kterém nakonec slavila Sparta. Vítězové tiebreaku začali dobře i druhý set. Rychlým breakem se dostali do vedení, které jim i zůstalo do konce zápasu, nikdo další už o podání nepřišel. Sparta tedy ovládla letošní ročník tenisové extraligy družstev.

TK Agrofert Prostějov - TK Sparta Praha 4:5

0:1 - Bejlek – Siniaková 2-6, 0-6

1:1 - Sačko – Rosol 6-4, 3-6, 6-3

2:1 - Poljak – Vrbenský 6-3, 6-1

2-2 - Klimovičová – Strýcová 4-6, 3-6

2-3 - Svrčina - Rikl 6-7, 6-4, 4-6

3-3 - Lehečka – Macháč 7-5, 6-1

3-4 - Bejlek/Klimovičová – Siniaková/Kužmová 2:6, 3:6

4-4 - Lehečka/Zelenay – Vrbenský/P. Rikl 6:4, 6:1

4-5 - Veselý/Poljak – Rosol/Macháč 6:7, 3:6

Mělo podle vás finále dopadnout jinak? Anebo se měl ve finále objevit jiný tým? To vše nám můžete napsat dolů do komentáře.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full