Turnaj mistrů - Djokovič i Nadal končí

V pátek pokračoval Turnaj mistrů. Kdo postoupil do finále? Na to se můžete podívat v následujícím denním rozboru, který vám nabízíme po každém dni.

Turnaj mistrů poznal další finalisty

Koolhof/Mektič (5) - Granollers/Zeballos (4) 6:3, 6:4

Velmi rázně začal Nizozemec první game. Čtyřmi přímými body z podání zápas odstartoval. Tím ale neskončil. Následující game při podání soupeřů se mu dařilo dostávat svou hrou od základní čáry nasazené čtyřky pod tlak. Ty ale zabraly a dokázaly odvrátil dva brekbally, když Granollers game ukončil vítězným volejem. Ale nebyla to poslední šance evropského páru. Poté dlouho získával výměny s jistotou jen podávající pár a to včetně Granollerse, který měl den předtím problémy s ramenem.

Zvrat přišel v osmém gamu právě při servisu Španěla, ve kterém je školil opět Koolhof. Dokázal vždy skvěle odhadnout situaci a údery směroval do míst, kde protihráči nebyli. Lobem do růžku ukončil game a mohl jít podávat na zisk první sady. Opět kvalitním servisem nedal španělsko-argentinskému páru šanci a měl tři setbally. První dokázal Granollers tvrdým returnem do Mektiče ještě odvrátit. Po více než půl hodině hry ale Nizozemec po podání vběhl na síť a vítězným volejem vybojoval první sadu.

Ta druhá byla přece jen z pohledu diváka zajímavější. První tři gamy nabídly breakbally, především kvůli klesající formě Granollerse. A byl to právě on, který jediný o svůj servis přišel. Nedařila se mu taktika servis-síť. Soupeři mu returnovali míče přímo pod nohy a dostali se tak do vedení 3:1. Když už to vypadalo, že se hra zklidnila a hráči jsou zkoncentrovaní, šel podávat Zeballos. Svůj servis začal dvojchybou a následně slabší podání dokázali protivníci využít. Oba dva breakbally využity nakonec nebyly. Nejdříve poslal Mektič volej do autu a při rozhodující výměně Koolhof dokázal přijmout servis. Tato šance ale nasazené pětky ještě více namotivovala a náskok už nepustily a zápas vyhrály. Koolhof touto výhrou poskočil ve světovém žebříčku poprvé do nejlepší desítky. Pokud by finále vyhrál, dostane se až do světové pětky.

Nový vítěz Turnaje mistrů

Djokovič (1) - Thiem (3) 5:7, 7:6, 7:6

Už od prvních momentů zápasu bylo jasné, že Thiem se bude snažit být aktivnější. Ve výměnách Djokoviče především kvůli kvalitní defenzivě přehrával. Novakovi se ale dařil servis, po kterém jen málokdy musel zakročit. K první velké šanci se za stavu 3:2 a 30:0 dostal Srb, když potrápil Thiema dvěma returny blízko základní čáry. Ten se nakonec z této situace dokázal dostat pomocí přímých bodů z podání. Jen o chvíli později dostal na druhé straně Thiem stejnou šanci. Zcela totožným způsobem ale zareagovala i světová jednička a k breakballu soupeře nepustila.

Pokračovalo se dále do jedenáctého a klíčového gamu. Thiem se dokázal dostávat do dlouhých výměn a pomalu začal Djokoviče přehrávat. K breakballu se dostala světová trojka, když doběhla výborně umístěný kraťas a vysokým lobem nad soupeře výměnu získala. Djokovič zkusil jít na rozhodující míček k síti, protože předchozí výměny od základní čáry nehrály pro něj. Jenže u sítě zkazil half-volej a Thiem tak získal výhodu breaku, který následující game úspěšně potvrdil.

Druhý set začal opět dominancí hráčů na servisu. První breaková příležitost přišla až v polovině setu. Djokovič byl aktivnější, ale dvěma forhendy za základní čáru nabídl soupeři breakball. Ten už byl k proměnění blízko, ale finální úder napálil do sítě. A další dva zkažené forhendy od Rakušana ulehčily Djokovičovi situaci. Ke svému prvnímu breakballu v utkání se Srb dostal až za stavu 4:3. Dominic dal v gamu sice dvě esa, ale svou neúspěšnou aktivitou takřka daroval výhodu Djokovičovi. Ten už po chybném voleji od soupeře slavil, jenže systém poté opravil předcházející úder a určil, že předcházel aut.

Když už se set chýlil ke zkrácené hře, nasazená trojka udělala tři ohromné chyby a nabídla protihráči dva setbally. Dlouhou nadcházející výměnu vyhrál Thiem, když si Novaka vodil po kurtu a křižným bekhendem do růžku první setball odvrátil. A na ten druhý si pomohl přímým bodem ze servisu. Druhý set se tedy dostal do tiebreaku. V něm se Rakušanovi nedařilo. Údery končily mimo kurt a Djokovič vedl 4:2. Jenže poté se Thiemovi zvedl. Po esu se jako první dostal k možnosti ukončení sady. Přímý bod z podání byl odvrácen, jenže Thiem dostal další tři příležitosti, Djokovič nestačil tempu výměn. Nakonec si obě svá podání obhájil a i on se dostal k setballu. Ten po chybě Thiema využil.

Třetí set nebyl pro sledující příliš atraktivní. Oba dva hráči čerpali ze svých kvalitních servisů co jen mohli, a returnujícího hráče takřka k ničemu nepustili. K jediné shodě se dostal Thiem za stavu 4:3. Jenže i tady si dokázal Djokovič pomoct servisem. I třetí set se tedy dostal do tiebreaku, který měl rozhodnout o postupujícím. Thiem ho začal velmi špatně a to pátou dvojchybou. Djokovič si své podání lehce uhrál a po další chybě Rakušana se dostal na náskok 4:1. Jenže poté přišlo něco naprosto nečekaného. Thiem převzal aktivitu na kurtu a Djokovič mu nestačil. Z toho pramenily chyby. Pěti body v řadě se Thiem dostal dalším matchballům. Konkrétně ke dvěma. Světová jednička ten první nekompromisně esem odvrátila. V následné výměně si pro zisk třetí sady došel Thiem na síť a zápas vítěznou smečí vyhrál.

Obrat jako hrom

Melzer/Roger-Vasselin (4) - Ram/Salisbury (2) 6:7, 6:3, 11:9

Druhý nasazený pár nevkročil do zápasu zrovna nejlépe. Ramovi nechodil první servis a dovolil tak soupeřům vyvíjet tlak. Roger-Vasselinovi se dařilo tuto možnost využívat a donucoval soupeře k chybě, ke které i nakonec došlo a do vedení breaku se dostala returnující dvojice. Ale ne na dlouho. Při podání Melzera dokázal Ram nacházet volné místo na prohozy páru, který byl na síti. Vše Američan dokončil, když sérii čtyř míčů v řadě ukončil smečí mezi soupeře a srovnal stav utkání na 2:2. Následující tři gamy nic zajímavého nepřinesly, protože se dařilo podavačům na servisu, po kterém se rozehrálo jen málo výměn.

Šanci jít do vedení dostala americko-britská dvojice, které napomohl Rakušan, protože se mu nedařilo výměnu ukončovat ve svůj prospěch. Bohužel Salisburyho return doputoval za základní čáru a pokračovalo se následujícím gamy. Opět došlo na kvalitní servisy a set musel ukončit až tiebreak. V něm byli aktivnější Ram a Salisbury, kteří se ujali jako první vedení, když Ram odvrátil v obraně několik tvrdých úderů. Následně ale dovolil dvojchybou soupeřům snížit. V posledních dvou výměnách si Ram svou chybu odmazal, když dvěma vítěznými údery při servisu oponentů zakončil první set.

Vítězové prvního setu pokračovali s vítěznou formou i nadále. Roger-Vasselin byl po celou dobu na svém podání pod tlakem a kupil chyby. Konečný Salisburyho return do Melzera ukončil první game. Ale i americko-britský pár ztratil své podání chybou, když dvě smeče od něj skončily pouze v síti a bylo srovnáno na 2:2. Nasazené dvojky začaly dělat více chyb u sítě a nedařilo se jim, zato soupeři se herně zvedali. V pátém gamu Salisbury přišel čistou hrou o podání, když nebyl schopný nic vítězně ukončit. Pátý game v řadě pro Melzera a Roger-Vasselina znamenal odskočení na 5:2. Soupeři na poslední chvíli dostali možnost skóre zvrátit a set zdramatizovat, jenže to se jim nepodařilo. Brit při breakballu poslal smeč mimo kurt a zápas měl rozhodnout supertiebreak.

Do velkého vedení se dostala nejvýše nasazená dvojice v semifinále, když soupeři dva své servisy poslali pouze do sítě. Ram nechyboval a díky vítězným úderům z jeho rakety dostal pár do vedení 7:1. Luxusní vedení o šest bodů ale dlouho netrvalo. Soupeři začali postupným útokem vývoj úspěšně dramatizovat. Francouzův prohoz po lajně otočil vývoj třetího setu na 8:7. Přesto se jako první k matchballu dostaly nasazené dvojky, ten ale vítězným volejem Melzer odvrátil, a následně přidal i další volej, který znamenal i první matchball pro něj a jeho spoluhráče. A byla to současně také poslední výměna, protože Salisburyho servis nebyl natolik silný, aby dokázal dostat protihráče do obrany. Ty si tak Rakušanovým prohozem středem zajistili místo ve finále.

Opět bez titulu

Medveděv (4) - Nadal (2) 3:6, 7:6, 6:3

Poslední zápas dne obstaral duel Nadala a Medveděva. V prvním setu se hráčům tolik nedařil servis a zápas tak nabídl dlouhé výměny. Přesto měl vždy výhodu podávající, který určoval tempo. Medveděv se snažil výměny ukončovat co nejdříve. A byl to on, kdo se jako první dostal k breakballům. Nadal nezvládal rychlé Rusovy údery a po kurtu běhal z jedné strany na druhou. Medveděv získal krátce po sobě tři šance k breaku. Na ty ale našel Španěl vždy odpověď přímým bodem z podání a zachránil se. Jen první tři gamy se hrály dvacet minut. V osmém gamu Nadal předvedl čtyři vítězné údery v řadě a Medveděv ztratil čistou hrou svoje podání. Nadal náskok 5:3 už nepustil a konsternovaný Rus začal chybovat. Nadal po osmačtyřiceti minutách využil hned první setball.

Druhý set nabídl více zajímavých situací. Rus začal velmi solidně a ve třech gamech získal 12 ze 13 výměn, Nadala nepustil takřka k ničemu a jemu samotnému se dařilo vše na co sáhl. Španěl se snažil využívat pestrosti úderů a pokusil se Rusa dostat na síť, kde by mohl využít výhody on. Jenže ani to mu nepomohlo. Rus si jel stále svojí vysokou kvalitu úderů, a vedl už 4:1. Poté se ale opět rozjel Nadal. Medveděvovi doběhl takřka vše, co poslal na druhou stranu kurtu. Sám se po vyvinutém tlaku snažil dostat k síti, kde už byl bezchybný. To mu přineslo první break a na nasazenou čtyřku se dotáhl. Stav byl 4:4.

Medveděv místo vítězných úderů začal dělat více těch nevynucených, a tím daroval svůj další servis a nabídl Španělovi možnost zápas dopodávat. Jenže ani ten si svůj servis neobhájil. Snažil se být aktivnější, ale poslal údery hluboko do autu a srovnal stav na 5:5. Poté se už hra uklidnila a hráči si své podání uhráli. Měla rozhodnout zkrácená hra. Jako první získal minibreak Rus, když se dostal ke zkrácenému úderu a sám jej dokázal vítězně využít. Medveděvovi se zároveň dařilo na servisu a při jeho podání se jen zřídka hrála nějaká výměna. Zato Nadal se musel o své podání vždy rvát. Druhý break a zároveň setball využil za stavu 6:4 Medveděv a srovnal tak stav utkání, přestože byl jen kousek od prohry.

Druhá vyhraná sada nakopla Rusa a ten začal ještě více trápit soupeře na servisu. Španělova zvýšená aktivita se ne vždy setkala s úspěchem. Již v první gamu nepřesné Nadalovy údery nabídly první break pro Medveděva. Španěl ho ale rychle odvrátil, když si vyběhl po podání na síť a svůj game nakonec získal. Velký boj se udál v sedmém gamu opět při podání světové dvojky. Nadal se totiž snažil chodit více k síti a aktivitu přebral Rus.

Po dvou nevynucených Rafaelových úderech se dostala nasazená čtyřka k breakballu. Ten byl ihned odvrácen esem. Úspěšný prohoz nabídl už třetí breakball, který byl následným chybným prohozem od Nadala využit. Medveděv si svůj servis pohlídal a nenechal hrát žádné dlouhé údery. Dostal se do vedení 5:3. Nadal se dvěma esy dostal na gameball a měl možnost stav snížit. Jenže následná dvojchyba dala možnost soupeři bojoval. Nadal se opět nacpal k síti, ale přesný prohoz znamenal matchball pro ruského tenistu. A ten ho i využil, když Nadalův forhend zamířil jen na hranu sítě. Medveděv tak postoupil do finále Turnaje mistrů.

Finálové zápasy

16:30 - Koolhof/Mektič (5) - Melzer/Roger-Vasselin (4)

19:00 - Thiem (3) - Medveděv (4)

A jak jste vy spokojeni s postupujícími do finále? Předpokládali jste nějaký výsledek, nebo si myslíte, že víte, jaké výsledky přinese další hrací den? To vše nám můžete napsat do komentáře. Pokud si chcete přečíst, jak dopadlo finále, tak klikněte zde.