Turnaj mistrů - Medveděv porazil Djokoviče a postupuje

Ve středu pokračoval Turnaj mistrů. Kdo vyhrál? Potvrdili favorité svou pozici? Na to se můžete podívat v následujícím denním rozboru, který vám nabízíme po každém dni.

Nejvyrovnanější čtyřhra

Granollers/Zeballos (4) - Pavič/Soares (1) 7:6, 6:7, 10:8

Čtvrtá nasazená dvojice spolu začala hrát až od konce minulé sezony. První dva jejich turnaje dopadly nadprůměrně. Výhra na Masters v Montrealu a finále US Open. Další čtyři turnaje takové výsledky postrádaly. V letošní neúplné sezoně získali tři tituly, a to jen na antuce. Na grandslamech se dostali nejdále do osmifinále. Jejich dnešní soupeři nemají o moc delší společné zkušenosti. Spolupracovat začali před loňskou travnatou částí sezony. Výraznější výsledek přišel až po osmi turnajích, kdy ovládli Masters v Šanghaji a protáhli šňůru vítězných zápasů i na následujícím turnaji ve Švédsku, kde se dostali až do finále. Letošní sezonu však nezačali nejlépe. Nejlepším výsledkem bylo Australian Open, kde se dostali jen do třetího kola. O to větší překvapení bylo, když na US Open vyhráli a na French Open došli do finále.

Nejvíce aktivním hráčem byl v prvním setu Pavič. Ten vybojoval dvojici čtyři breakbally, jenže ani jeden nedokázal brazilsko-chorvatský pár využít. Na svém servisu byli suverénní a ztratili při něm jen pět výměn. Set vyvrcholil tiebreakem, ve kterém zrovna Brazilec Soares nepůsobil tak, jako v předešlých gamech. Dopustil se dvou chyb při svém podání. Tyto dvě chyby rozhodly i o vítězi prvního setu.

Až do dvanáctého gamu druhého setu se hra vyvíjela stejným způsobem, jako v setu prvním. Šanci breaku dostala ale i argentinsko-španělská. Kdyby ho proměnili, byl by konec zápasu, ale to se jim nevydařilo a na řadu přišla opět zkrácená hra. V něm už nechybovaly nasazené jedničky a po třech vítězných úderech v řadě odskočily ze stavu 4:4 na stav zajišťující vyrovnání zápasu. Supertiebreak začal velmi rozpačitě. Týmy chybovaly a dávaly šanci soupeřům. Rozhodl míček na 8:5, kdy Zeballos vypálil ze středu kurtu na soupeře rychlý míč. Ti už nestačili reagovat. Prohru už odvrátit nedokázali.

Vysilující zápas poražených

Zverev (5) – Schwartzman (8) 6:3, 4:6, 6:3

Německý tenista Zverev nakoukl do užší světové špičky v roce 2016. Jeho nejvydařenější sezonou byla ale ta o rok později, kdy vyhrál pět titulů a poprvé se kvalifikoval na Turnaj mistrů, kde sehrál tři třísetové zápasy, ale jen v jednom zvítězil a s turnajem se rozloučil už po skupinové fázi. Za vydařené sezony lze brát i ty z roku 2018 a 2019. V obou sezonách se konzistentními výsledky dostal do závěrečného turnaje pro osm nejlepších tenistů sezony. V prvním zmiňovaném roce ho i vyhrál, když dokázal cestou za titulem porazit Federera a Djokoviče.

Zverev by ale rád získal grandslam. Nejblíže tomu měl letos na US Open, kde po dvou vyhraných sadách nedokázal přidat třetí a zápas prohrál. Schwartzman se prvních devět let věnoval jen hraní turnajů na antuce. Vše prolomil v roce 2017, kdy se stabilními výsledky z antuky a tvrdého povrchu vyšplhal na 25 pozici. Další rok se mu podařily jen dva turnaje a to turnaj v Riu, který ovládl a druhý grandslam sezony French Open, kde ve čtvrtfinále nestačil na Nadala. Na toho nestačil ani ve stejné fázi US Open další rok, kdy se poprvé dostal mezi 15 nejlepších tenistů na konci roku.

Zverev do vzájemného pátého utkání vlétl opravdu rychle. Varioval se svou hrou a často jsme ho mohli vidět u sítě. Ale byl to on, kdo jako první o svůj servis přišel. Ve třetím gamu Argentinec zahrál tři vítězné údery, ke kterým přidal Němec ještě dvojchybu a první break byl na světě. Úplně totožná situace ale na druhé se opakovala o game později a bylo tedy zase vyrovnáno. Nebyl to jediný servis, o který Schwartzman přišel. Následující jeho podání opět získal Zverev. Schwartzman měl možnost těsně před koncem setu náskok Němce snížit, ten ale breakbally odvrátil bezchybným podáním a získal první set.

Druhá sada začala velmi nervózně od obou aktérů. O vedení, set a break přišel Zverev. Tomu se nedařilo a chyboval, když se snažil výměnu vyhrát co nejdříve. V desátém gamu i přes pomoc dvou es o svůj servis přišel a soupeř stav zápasu vyrovnal. Ve třetím setu jakoby Němec povstal. Argentincovi nedal žádnou šanci při jeho podání. Sám dokázal lehce dvakrát Schwartzmana breaknout a zapsal si první letošní výhru na Turnaji mistrů.

Pět nevyužitých matchballů

Peers/Venus (6) - Melzer/Roger-Vasselin (7) 6:2, 6:7, 10:12

Australská dvojice má nejmenší společnou historii z účastníků turnaje. Hrát spolu začali až letos. Společné grandslamové působení nedopadlo příliš dobře. Jejich maximem bylo jen osmifinále. Dokázali ale vyhrát menší turnaje v Dubaji, Antverpách a v Hamburku. Peers už jeden titul z Turnaje mistrů má a to z roku 2016, kdy spolupracoval s finským hráčem Kontinenem. Venus na rozdíl od spoluhráče vyhrál grandslam, a to French Open s Harrisonem. Rakousko-francouzský pár se zná od posledního turnaje loňské sezony v Paříži. Dařit se jim začalo až po covidové pauze. Jediný titul získali zatím v Petrohradu.

Australská dvojice vkročila so zápasu velmi dobře. Soupeře přehrávali na síti i ve hře od základní čáry. Melzer o oba servisy přišel a první set byl dohrán. Evropané v něm získali jen 50 % výměn při svém podání. Jenže poté se na kurtu vše změnilo. Během devíti gamů v řadě nedovolily dvojice soupeře k více než zisku jedné výměny při servisu. Hrálo se rychle a bez chyb. V desátém gamu přišly nechytatelné returny Peerse, které zajistily páru jeden matchball. Ten ale nedokázali využít a set vyústil do zkrácené hry. V něm ale Venus jakoby herně odešel. Zavinil týmu tři odevzdané servisy a zápas měl rozhodnout supertiebreak. V něm po celou dobu měla navrch australská dvojice. Dostali se na vedení 9:6. Evropané se ale nevzdali. Především Francouz Roger-Vasselin zajistil vyrovnání a poté i na síti vybojoval první matchball. A na rozdíl soupeřů ho Venusovou smečí do sítě proměnili.

Čtvrtá letošní prohra

Djokovič (1) - Medveděv (4) 3:6, 3:6

Medveděv dlouho objížděl jen challengery a kvalifikace turnajů. V roce 2018 se z kvalifikace na turnaji v Sydney dostal až k zisku svého premiérového titulu na okruhu ATP.  V ten samý rok vyhrál ještě turnaj ve Winston-Salemu a v Tokiu, kde opět startoval už v kvalifikaci. Minulá sezona je pro něj zatím tou nejvydařenější. Dostal se do finále US Open, kde zatápěl hvězdnému Nadalovi. Dále získal pět titulů, což ho vyhouplo na čtvrté místo světového žebříčku. Kvalifikoval se i na Turnaj mistrů, bohužel nevyhrál ani jeden zápas ve skupině. Djokovič se už 15 let účastní ATP turnajů. Majitelovi 17 grandslamů chybí ve vitrínce už jen olympijské zlato. Turnaj mistrů už Srb vyhrál pětkrát a i pětkrát završil rok jako světová jednička a ne jinak tomu bude i letos. V roce 2010 vyhrál i Davisův pohár.

Medveděvova hra se podobala, jako by právě hrál další set se Zverevem z minulého zápasu. Byl aktivní a nedělal tolik chyb. Zato Djokovičovi se nedařilo. Hodně chyboval. Maratonský game při svém servisu za stavu 3:3 prohrál, a ani další svůj servis nedokázal vyhrát. Snažil se ukončovat výměny k lajnám, a to se mu nedařilo. Proto první set prohrál 6:3. Jenže série s neuhráním svého servisu pokračovala dále a Djokovič ztratil hned svoje první podání v setu druhém, kdy pokazil čtyři údery a daroval soupeři zisk gamu. Ten ho už k žádné akci nepustil. I přestože se Novak herně zlepšil, tak soupeř o svoje podání nepřišel a Novak tak prohrál teprve čtvrtý letošní zápas.

Postup a nepostup?

Z prvního místa ve skupině postupuje do semifinále Medveděv. O druhé postupové místo si v přímém souboji zahrají Djokovič a Zverev. Debutující Schwartzman Turnaj mistrů opouští po odehrání skupiny.

A jak jste vy spokojení se čtvrtým dnem na Turnaji mistrů? Předpokládali jste nějaký výsledek, nebo si myslíte, že víte jaké výsledky přinese další hrací den? To vše nám můžete napsat do komentáře. Pokud chcete vědět, jak dopadl další den, tak klikněte zde.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

  1. Dobrý den, můžu se zeptat, proč komentujete věci kterému k zápasu vedli a několik let zpětně, proč v tomto rozboru nerozeberete zápas a klíčové okamžiky mastíte sem jen tu “omáčku”..

    1. I ta omáčka je důležitá. Představte si svíčkovou jen s knedlíkem. Každopádně já si rád přečtu i něco před zápasem. Nechci zase číst, co se stalo během stavu 40:15..40:30. To bych si mohl pustit rovnou zápas v televizi. A přečíst si něco o minulosti je fajn

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full