Turnaj mistrů - Thiem postupuje do semifinále

V úterý pokračoval Turnaj mistrů. Kdo vyhrál? Potvrdili favorité svou pozici? Na to se můžete podívat v následujícím denním rozboru, který vám nabízíme po každém dni.

Famózní Němci

Krawietz/Mies (3) - Kubot/Melo (8) 6:2, 7:6

Třetí nasazený pár se dal dohromady v roce 2017, kdy si spolu uprostřed sezony zahrál domácí challenger v Německu. I přes vítězství spolupráce nevznikla. Až v dubnu následujícího roku před antukovou částí sezony se pár dal znovu dohromady a tehdy i zatím naposledy. Celkem sedm účastí ve finále challengerů a z toho pět titulů uskutečnilo dvojici si zahrát kvalifikaci na Wimbledon. Přes ní se probojoval do hlavní soutěže, kde jim až ve třetím kole vystavila stopku dvojice budoucích šampionů v pěti setech. Jejich největší průlom přišel další rok na jejich oblíbeném povrchu. Pár, který objížděl challengery, získal titul na French Open! Na US Open přidali semifinálovou účast, a to jim stačilo k tomu, aby se kvalifikovali na loňský Turnaj mistrů, ve kterém bohužel skončili už ve skupině, když ze tří zápasů dokázali vyhrát pouze jediný. Jejich soupeři se neznají o nic moc déle.

V letech 2015 a 2016 se dvojice domluvila vždy na jeden turnaj ve Vídni, který vždy vyhrála. Nepřetržitou spolupráci až do teď začali v následující a jejich nejúspěšnější sezoně. Devětkrát se dostali do finále, přičemž šest z nich dokázali vyhrát. Z toho jeden titul je z prestižního Wimbledonu. Taková porce bodů je kvalifikovala na vrchol sezony - Turnaj mistrů 2017, kde padli ve finále, ale to jim stačilo, aby se stali nejúspěšnější dvojicí sezony a ukončili ji na prvním a druhém místě v žebříčku. V další sezoně přišly neúspěchy, které trvaly až do začátku travnaté sezony. Tam se vítězná vlna opět začala zvedat.

Finalisté US Open a vítězové asijských turnajů v Šanghaji a v Pekingu se opět dostali na Turnaj mistrů. Na výhru z prvního zápasu ale už nenavázali a opět se rozloučili po základní skupině. Neúspěšnou sezonou je ta z minulého roku. Žádné dobré výsledky na Grand Slamu, ke kterým přidali sice šest umístění ve finále, ale jen jeden titul z sezony byl málo. Stabilní výsledky jim zajistili opět poslední turnaj sezony, kde se konečně dostali přes základní skupinu, ale hned v semifinále se s turnajem rozloučil.

Zápas párů, které svůj úvodní duel prohrály, začal špatně pro Kubota, který třemi chybami a jedním nechytatelným returnem od soupeře přišel čistou hrou o servis. Německý tým zářil returny a úžasnou hrou na síti, na kterou soupeři nenacházeli odpověď a brzy se dostali k vedení 5:2 s dvěma breaky. Němci stejně jako v prvním zápase úvodní set za 30 minut vyhráli. Ve druhém setu se začala hra brazilsko-polské dvojice zvedat. Vyrovnali se té německé a set musel tedy rozhodnout tiebreak, ve kterém rozhodlo hned první podání níže nasazené dvojice. Po ztrátě jim soupeři žádný break nedarovali, čímž nepřipustili žádnou dramatizaci koncovky a mohli tak slavit první výhru na turnaji.

Prvotřídní světový tenis

Nadal (2) – Thiem (3) 6:7, 6:7

Nadal začal své působení na světové úrovni v roce 2005. Tehdy hned vyhrál jedenáct turnajů, mezi která patřil už i jeho oblíbený grandslamový turnaj v Paříži. Za celou svojí kariéru vyhrál 86 turnajů na okruhu ATP. K tomu přidal i dvě zlata z letních olympijských her. V roce 2008 zvítězil v Pekingu a zatím na poslední olympiádě v Riu vyhrál deblový turnaj. Za posledních 15 let zvítězil dvanáctkrát na French Open, což z něj dělá úctyhodného rekordmana. Jedná z mála věcí, která se mu zatím nedaří, je vyhrát Turnaj mistrů.

Do finále se už dostal, ale tam prohrál nejdříve s Davydenkem a poté podlehl Djokovičovi. Letos patří mezi největší favority. Thiem je trojnásobným finalistou Grand Slamů a letošním vítězem US Open. Celkem už vlastní 17 titulů. Na Turnaj mistrů dorazil už popáté v řadě. Jeho maximem je finále z minulého roku, kde nestačil na Tsitsipase. Se svým soupeřem hrál už mnohokrát. Letos se střetli ale jen jednou, a to na Australian Open, kde si Rakušan zlepšil bilanci a vyhrál ve čtyřech setech.

Do zápasu vstoupili hráči se skvělou formou. Hrál se světový tenis. Dlouhé výměny, během kterých byla vidět skvělá ofenzíva a defenzíva od obou aktérů. Žádný game v prvním setu nenabídl šanci pro zisk soupeřova servisu. Set se tedy dostal až do tiebreaku, ve kterém se Rakušan zdál chvílemi psychicky dole, když si prohrál první čtyři servisy. Nadal se dostal do vedení 5:2 a dále se snažil být aktivnější, což se mu vymstilo, protože výměny ukončoval nevynucenými chybami. Thiem odvrátil dva setbally a dostal se na koně. Z jeho rakety létaly vítězné údery, které mu tak zajistily výhru v prvním setu.

Druhý set byl ale mnohem dramatičtější, protože nabídl každému hráči dva breakbally. Oba je využili. Nadal se snažil být stále více aktivní, ale Rakušan mu ani jednu výměnu zadarmo dát nechtěl. Nadal více a více riskoval a začal i chybovat. V desátém gamu toho Thiem však nevyužil, když promarnil tři výměny v řadě, které by mu pojistily vítězství v zápase. Thiem se nebál útočit a pokračoval. Set dospěl do tiebreaku, který byl diametrálně odlišný od toho prvního. Nechybující Rakušan sebral Nadalovi třikrát servis a poprvé ho na tvrdém povrchu porazil ve dvou setech.

První kanár

Ram/Salisbury (2) - Koolhof/Mektic (5) 6:7 0:6 

Americko-britská dvojice se začala sehrávat až v minulém roce. Chvíli vypadalo, že dvojice se uchytí mezi nejlepšími, ale poté zase přišla část sezony, kdy se nedařilo. Jediné dva tituly získali z Dubaje a Paříže. Blízko k trofeji byli na dalších čtyřech turnajích, ale tam si ji odvezl vždy jejich finálový soupeř. Na Turnaj mistrů se dostali především průměrnými výsledky. Jen jediná výhra znamenala, že dvojice turnaj opustí už po základní skupině. Sezonu tehdy ukončili v žebříčku okolo třetí desítky. Koolhof se čtyřhře věnoval už od roku 2012, ale jeho cílem nebylo si najít stálého deblového partnera na okruhu. Za to jeho současný parťák hrál dlouho po boku hráčů Skugor a Peya se kterými se žádných velkých výsledků, kromě semifinále ve Wimbledonu a na French Open, nedočkal. Sice se dostal jednou na Turnaj mistrů, ale tam po dvou porážkách za sebou odstoupil.

Koolhof s Mektičem už od začátku tlačili na pilu. Více se drali k síti, kde bez problému ukončovali výměny. Čtyři breakbally ale nevyužili a vzápětí bojovali i o svůj servis, který nakonec ukořistili. Mektič byl ze všech nejaktivnější, ale jeden člověk v páru k tomu nestačí. Set proto skončil až v tiebreaku, kde Salisbury nezvládl důležité výměny, které měl pár jednoznačně vyhrát, a proto následně prohráli 7:5. Ve druhém setu se začalo dařit i nizozemskému tenistovi.  Hra začala vypadat jakoby to byla hra na jednu bránu. Americko-britský pár nedostával šanci. Pátý nasazený pár úřadoval na síti a na podání. Set proto skončil velmi rychle. Zatím nejrychleji na turnaji - 6:0.

Odvrácení matchballu

Tsitsipas (6) - Rublev (7) 6:1 4:6, 6:7

Profesionální kariéra Tsitsipase začala už v roce 2013, kdy objížděl turnaje nejnižší kategorie. Další čtyři sezony se na těchto turnajích dostával výš, což mu dopomohlo k tomu, aby se v roce 2017 začal účastnit kvalifikací větších turnajů. Ty se mu začali dařit a následující rok byl průlomový.  Po nezdarech z první poloviny sezony přišla na řadu antuková část, během které se dostal do finále v Barceloně, kde nestačil na Nadala a poprvé se dostal přes první kolo Grand Slamu. Poté přidal pár proher z úvodních kol turnajů a na řadu přišel tvrdý povrch, na kterém přidal vítězství ve Stockholmu a finálovou účast na Masters v Torontu. Tam opět nestačil jen na Nadala. Díky těmto výsledkům se kvalifikoval na Turnaj mistrů do 21 let, kde nenašel konkurenta.

Minulý rok se dostal do semifinále Australian open a získal dva tituly z pěti účastí ve finále. Po roce se kvalifikoval na Turnaj mistrů, ale už na okruhu ATP, kde hned při debutu turnaj vyhrál. Jedinou porážku ve skupině mu daroval opět Nadal. Ruský mladík Rublev se do povědomí lidí dostal až letos, když titul zvednul nad hlavu celkem na pěti turnajích. Nebyl velký turnaj, kde by se nedostal alespoň do čtvrtfinále. Svůj první zápas zde proti Nadalovi prohrál, byť dokázal se světovou dvojkou dlouho držet krok.

Už sedmý vzájemný zápas začal velmi rychle. Tsitsipas pomalu rozvíjel útok, který měl opřený o první servis, který se mu nadmíru dařil. Rus ani ve druhém zápase nedokázal najít svůj první servis, který držel okolo 40% úspěšnosti. Proto se Řek dostal rychle do vedení 3:0. Jenže to nebylo jediné podání, o které Rus přišel. Řek svou aktivitou doléhal na Rubleva, který dělal chyby. V šestém gamu se to potvrdilo, když Tsitsipas sebral letošnímu vítězi pěti turnajů podruhé podání. Za devatenáct minut nakonec Stefanos první sadu vyhrál.

Do druhého setu jakoby přišli hvězdní "podavači". Hrály se výměny, které končily chybným returnem. Oba dva hráče podržela právě vysoká úspěšnost servisu. Až v desátém gamu přišel konečně zvrat, a to když Tsitsipas čtyřmi chybami v řadě přišel čistou hrou o servis a zároveň o set. Poslední set nabídl mnoho breakballů. Ty ale dokázal vždy servírující odvrátil. Rublev začal více útočit a dostával Řeka pod tlak. Jenže to v tiebreaku třetího setu nevycházelo. Rychle prohrával 5:2. Pak ale přišlo něco neočekávaného. Čtyřmi vítěznými údery utočil na 6:5 a byl blízko výhře. Dvojchyba a následný slabý servis ho ale o výhru připravily. Rus zápas zakončil vyhozeným forhendem do sítě.

Postup a nepostup?

Dvouhra

Z prvního místa ve skupině postupuje do semifinále Thiem. O druhé postupové místo si v přímém souboji zahrají Nadal a Tsitsipas. Debutující Rublev se s turnajem rozloučí po odehrání skupiny.

Čtyřhra 

Z prvního místa ve skupině postupuje do semifinále pár Koolhof/ Mektič. O druhé postupové místo si v přímém souboji zahrají Ram/Salisbury a Krawietz/Mies. Deblový pár Kubot/Melo se s turnajem rozloučí po odehrání skupiny.

A jak jste vy spokojení s třetím dnem na Turnaji mistrů? Předpokládali jste nějaký výsledek, nebo si myslíte, že víte jaké výsledky přinese další hrací den? To vše nám můžete napsat do komentáře. Pokud si chcete přečíst, jak dopadl Turnaj mistrů, tak klikněte zde

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full