Turnaj mistrů - obhájce titulu Tsitsipas poražen!

Máme za sebou první den posledního profesionálního mužského turnaje, a to konkrétně Turnaje mistrů. Co se dnes přihodilo? Potvrdili favorité svou pozici? Na to se můžete podívat v následujícím denním rozboru, který vám budeme nabízet po každém dni.

Tiebreakové drama

Krawietz/Mies (3) - Koolhof/Mektic (5) 7:6, 6:7, 7:10 

Celý turnaj odstartovala mužská čtyřhra mezi čistě německou dvojicí a párem tvořeným nizozemským a chorvatským hráčem. Favoritem byl z mnoha důvodu německý tým, který letos ovládl i French Open, během kterého právě dnešní soupeře vyřadil ve dvou setech. Smíšený pár před tímto duelem žádnou oslnivou formu na tvrdém povrchu nepředvedl. Zahrál si generálky ve Vídni a v Paříži, kde jen v hlavním městě Francie dokázal svůj úvodní zápas vyhrát, ale poté se s turnajem rozloučil. Obhájci vítězství na francouzském grandslamu zvolili na rozehrání před Turnajem mistrů podniky v Kolíně nad Rýnem a ve Vídni. Na obou se dokázali dostat alespoň do semifinále, v Kolíně nad Rýnem se probojovali dokonce až do finále.

Do prvního setu vkročil pár Koolhof/Mektic velmi sebevědomě. Výborný servis a pestrá hra na síti jim dopomohly k šesti breakballům. Bohužel využili jen jeden a soupeři, kteří ze začátku nedokázali ukončit výměnu na síti, se začali herně zvedat. V tiebreaku Koolhof začal dvojchybou a při následné sadě svého podání poslal na druhou stranu pomalý míček, který soupeři ihned využili. Druhý set nabídl pouze jeden breakball na každé straně. Oba páry ho využily, a tak dospěl i tento set do zkrácené hry. Tentokrát šel do vedení nizozemsko-chorvatský tým, který získal první čtyři výměny. Tak velký náskok už nepustil a zápas měl rozhodnout poslední set. Zkrácená hra do deseti vítězných výměn. Neuvěřitelně získané výměny vyšvihly německý pár po dvou hodinách do vedení 7:5, ale poté přišla slabá chvilka Němců, kteří v následujících pěti výměnách vytvořili chyby, které je stály celý zápas.

Dlouho zabrzděná rakouská mašina

Thiem (3) – Tsitsipas (6) 7:6, 4:6, 6:3

Odpolední program zakončil velmi pikantní souboj mezi loňským vítězem Tsitsipasem, který dokázal trofej zvednout nad hlavu hned při svém debutu a Thiemem, který je jediným rakouským vítězem grandslamu na tvrdém povrchu. Dnešní konkurenti se mezi sebou letos střetli pouze na exhibici UTS neboli Ultimate Tennis Showdown, která je jedinečná svými pravidly. Vítězem duelu se stal po vyrovnaném výkonu Thiem, který byl favoritem i v dnešním zápase. Rakouský tenista odehrál dva skvělé grandslamy krátce po sobě a poté se vydal na domácí turnaj, kde ho vyřadil pozdější vítěz a rovněž hráč kvalifikovaný na Turnaj mistrů, Rus Andrey Rublev. Tsitsipasovi by se o takovém závěru sezony mohlo jen zdát. French Open se mu sice nadmíru podařilo a potrápil v semifinále pěti sety Novaka Djokoviče, ale následující turnaj ve Vídni opouštěl po druhém kole, když nestačil na světovou dvacítku Dimitrova. Do Paříže si přijel pro porážku od domácího Humberta.

Řek začal sadu svým podáním. Už od prvních balonků bylo vidět, že nestíhá. Velké množství chyb ho dohnalo k bojování o svůj servis celkem čtyřikrát. V nejhorších chvílích Řek vytáhl své skvělé první podání, které ho podrželo proti strojové hře Rakušana. Stejně jako předchozí tři sety v londýnské aréně se první set dohrával v tiebreaku. Thiem v něm byl příliš agresivní a nedařilo se mu, což ho dostalo do stavu 3:5, po němž přišla neuvěřitelná vítězná výměna Rakušana, která ho nabudila k otočení setu třemi balonky v řadě.

Druhý set ale nepřipomínal zápas dvou hráčů ze světové desítky. Set ztrácel náboj a výměny ukončovaly nevynucené chyby, kterých tentokrát více udělal Thiem. Nejvíce ho jistě mrzely chyby, po kterých mu jeho soupeř poprvé vzal podání. Do konce setu nepřišla další výrazná zlepšení od žádného z hráčů, a proto, stejně jako loni ve finále, set získal Tsitsipas. Až ve třetí sadě se teprve jeden z tenistů trhl a začal hrát hru, kterou normálně na okruhu ATP předvádí. Byl to Thiem, který osmi vítěznými údery dostal Řeka do úzkých a získal první tři gamy. Po celý zápas klidný Tsitsipas se začal rozčilovat a bylo zjevné, že psychicky na tom není dobře. Určitě mu nepomohlo ani to, když při dlouhém gamu dal jeho soupeř čtyři esa do stejného místa. K žádnému obrat­u se Řek do konce setu nedostal a Thiem se tak po dvou hodinách ujmul vedení ve skupině.

Odveta jak se patří

Ram, Salisbury (2) - Kubot, Melo (8) 7:5, 6:3, 10:5

Na začátek večerního programu přišla opět čtyřhra, která tentokrát neobsahovala pár, který by byl tvořen z tenistů stejné národnosti. Americko-britský pár, Ram a Salisbury, na Turnaj mistrů dostala především skvělá hra na grandslamech. Vítězové Australian Open a semifinalisté US Open, se zúčastnili letos jen devíti turnajů, a i to jim stačilo na postup mezi nejlepší osmičku letošních párů na okruhu. Proti nim nastoupila skvěle nastartovaná polsko-brazilská dvojice, která se sem kvalifikovala na poslední chvíli.  Tato dvojice dokázala před čtrnácti dny zvítězit na turnaji ve Vídni.

Po krátké pauze se na kurt postavili opět účastníci deblového turnaje. Do poloviny prvního setu jsme mohli vidět pouze krásné výměny. Bod šel vždy za podávajícím týmem. Poté přišel ale osmý hrací game, kde Salisbury předváděl fantastickou hru na síti, na níž nedokázali soupeři najít odpověď. Američna s Britem se tedy dostali do nadějného náskoku 5:3, jenže Kubot hned následující game stav opět dohnal, když zahrál několik nechytatelných returnů. Americko-britský pár přesto dostal ještě jednu šanci na dopodávání sady, a to konkrétně za stavu 6:5 a 15:40, kdy pár využil nízké koncentrace Brazilce a třemi vítěznými údery v řadě ukořistil zisk prvního setu.

Hlavní aktér druhého setu byl Salisbury - tentokrát však rozhodně ne v pozitivním slova smyslu. Byl to totiž jediný hráč, který ztratil v sadě dvakrát podání. Hlavním důvodem byl nepovedený druhý servis. Z jedenácti výměn po druhém servisu získal pár Ram a Salisbury jen dvě. Stejně jako při první čtyřhře večera tak rozhodl super tiebreak. V něm dominovali na returnu Ram a Salisbury. Nedali tak šanci oponentům a vrátili jim loňskou porážku, která tehdy rozhodla o jejich konci na turnaji.

Nadal v suchém triku

Nadal (2) - Rublev (8) 6:3, 6:4   

Jako poslední čekala prázdná londýnská O2 aréna na zápas antukového krále Nadala, který se postavil proti nováčkovi na Turnaji mistrů Rublevovi. Sázkaři předpovídali, že jednoznačným vítězem bude španělský hráč. Ten po covidové pauze soustředil svou pozornost především na titul z French Open, což se mu také podařilo. Na tvrdém povrchu však odehrál pouze jeden turnaj před dvěma týdny, kdy ve dvou zápasech musel do třech setů a v semifinále nestačil ve dvou setech na Zvereva. Ruský tenista, který letošní sezonu odehrál zatím nejvíce zápasů z celého mužského okruhu, vyhrál před vrcholem sezony turnaje ve Vídni a v Petrohradu. Zároveň má Španělovi co vracet, protože před třemi lety jediný vzájemný zápas prohrál, když schytal debakl ve čtvrtfinále US Open.

Na kurt přišel ten typ Nadala, proti kterému nechce hrát nikdo. Hlavním faktorem prvního setu byl první servis. Nadal měl velmi velké procento úspěšnosti a po prvním servisu získal 80 % bodů. Rublev, kterému se sice dařilo více ve výměnách, měl úspěšnost prvního servisu okolo 40 %, což je výrazně málo. A v šestém hracím gamu se to také prokázalo, protože Nadal ho dokázal brejknout. Rublev se k obratu ale už ani nepřiblížil. Druhý set se Rus na servisu zlepšil, což potvrzuje i 7 es, které Nadalovi nasázel. Bohužel hra spadla na nižší úroveň a Rublev začal kupit chyby, kvůli kterým tak prohrál hned svůj první servírovací game. A stejně jako v prvním setu se nedostal ani k breaku. Přesto musíme Rubleva pochválit za to, že dokázal ve většině výměnách držet s Nadalem krok.

Jistý postup a nepostup?

Dvouhra

Pokud v následujících duelech zvítězí Thiem a Tsitsipas, tak Thiem postupuje do semifinále a Rublev se s turnajem rozloučí po základní skupině. O polední postupové místo si zahrají Tsitsipas a Nadal.
Pokud v následujících duelech zvítězí Nadal a Rublev, tak Nadal postupuje do semifinále a Tsitsipas se s turnajem rozloučí po základní skupině. O polední postupové místo si zahrají Thiem a Rublev.
Zbylé varianty znamenají, že tabulka se více zamotá a žádný hráč nebude mít nic jasného.

Čtyřhra 

Pokud v následujících duelech zvítězí páry Krawietz/Mies a Koolhof/Mektic, tak dvojice Koolhof/Mektic postupuje do semifinále a dvojice Kubot/Melo se s turnajem rozloučí po základní skupině. O polední postupové místo si zahrají Krawietz/Mies a Ram/Salisbury.
Pokud v následujících duelech zvítězí páry Kubot/Melo a Ram/Salisbury, tak dvojice Ram/Salisbury postupuje do semifinále a dvojice Krawietz/Mies se s turnajem rozloučí po základní skupině. O polední postupové místo si zahrají Koolhof/Mektic a Kubot/Melo.
Zbylé varianty znamenají, že tabulka se více zamotá a žádný hráč nebude mít nic jasného.

A jak jste viděli první hrací den Turnaje mistrů vy? Předpokládali jste nějaký výsledek, nebo si myslíte, že víte jaké výsledky přinese další hrací den? To vše nám můžete napsat do komentáře. Pokud si chcete přečíst, jak dopadl druhý den, tak klikněte zde

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full