US Open: Medvedev dokázal zastavit Djokoviče a získal první grandslamovou trofej

Zdroj fotky: Getty Images

Stejně jako včera začalo ve 22:00 v New Yorku finále dvouhry. Tentokrát té mužské. Jeho aktéry byli světová jednička Novak Djokovic a světová dvojka Daniil Medvedev. Na rozdíl od finále na Australian Open měl tento zápas úplně jiný scénář. Od samého začátku byl lepším hráčem ruský tenista, který se snažil na třetí pokus vyhrát vysněnou grandslamovou trofej. To se mu podařilo. Jak finále probíhalo, se dozvíte v novém článku.

První set začal lépe Medvedev

V první hře, kdy servíroval Djokovič, odvrátil dva gamebally a při prvotní šanci sebral světové jedničce servis. Break dokázal potvrdit a dostal se do vedení 2-0. K breakballům se dostal i ve třetí hře a to celkem ke dvěma. Ty ale Djokovič dokázal odvrátit a podání udržet. Žádný z hráčů v prvním setu další šanci na proražení podání soupeře nedostal. Medvedev si výhodu jednoho breaku dokázal udržet a první set získal za 37 minut poměrem 6-4.

Začal druhý set, na jehož začátku to vypadalo, že se Novak nadechuje k obratu. Po prvním gamu, který získal na servisu čistou hrou, se dostal do vedení 40-0 na servisu Medvedeva. Ten všechny tři breakbally dokázal odvrátit. Sám pak v další hře jeden nevyužil. O šance na zisk podání soupeře měl Srb i ve čtvrté hře, ale obě dvě ruský tenista smazal. V páté hře se jako první radoval z proměněného breakballu Daniil. Dostal se do vedení 3-2 a po potvrzení breaku 4-2. Další šanci na ztrátu podání si ani jeden z hráčů nevybudoval. Medvedev poté využil svůj třetí setball a i druhý set vyhrál poměrem 6-4.

Nastal třetí set. Daniil Medvedev do něj vlítl jako uragán. Podání Djokoviče získal hned v první hře, když využil hned první breakball třetí sady. Bez větších problémů vedení navýšil na 2-0. Při druhé hře na servisu Srb nevyužil jeden gameball a opět přišel o podání, když nabídl Medvedevovi první šanci v této hře. Medvedev, který byl na servisu dnes téměř stoprocentní, rychle navýšil vedení na 4-0. Následně si Novak čistou hrou udržel podání a odvrátil tak hrozbu kanára. V šesté hře Medvedev nepřipustil na servisu žádné komplikace a vedení navýšil na 5-1. Tlak byl tedy na Djokovičovi, který se utkání snažil prodloužit. To se mu podařilo a snížil na 2-5. Bylo tak na Daniilovi, aby dotáhl zápas do vítězného konce. V osmé hře třetího setu se propracoval k matchballu, ale spáchal dvojchybu a zápas neuzavřel. Následně zahrál druhou dvojchybu v řadě a nabídl Novakovi breakball. Ten jej po nevynucené chybě Rusa využil a poprvé v zápase se mu podařilo sebrat servis soupeře. Djokovič následně snížil na 4-5. Přišla rozhodující hra. V té si Medvedev vybudoval dva matchbally. Vzhledem k silnému vyrušování fanoušků během výměn, i během servírování, spáchal Medvedev i na druhý matchball dvojchybu. Ten třetí ale využil. Na třetí pokus stal se grandslamovým šampionem.

Posledním ruským hráčem, nebo hráčkou, který vyhrál US Open ve dvouhře, byla Maria Sharapova. I ta byla přítomna na dnešním finále, kde podporovala svého krajana. Když bychom hledali mezi mužskými hráči, tak posledním byl Marat Safin v roce 2000. Medvedev vyhrál svůj první grandslamový titul v New Yorku, kde si před dvěma lety poprvé zahrál finále proti Rafaelovi Nadalovi.

Novaka Djokoviče připravil Medvedev o zisk kalendářního grandslamu (=vítězství na všech turnajích velké čtyřky v jednom roce). Zůstal krok pod vrcholem k dalšímu zápisu do historie. Na lavičce bylo vidět, jak moc tato prohra Djokoviče mrzela. V Open éře se to zatím nikomu nepodařilo a na tohoto tenistu si budeme muset zase na minimálně rok počkat.

Během děkovné řeči oba hráči pronesli jeden o druhém velmi hezká slova. “Pokud si někdo právě teď zaslouží vyhrát grandslamový turnaj, jsi to ty,” vyjádřil se na adresu Medvedeva Djokovič. Velký obdiv ke světové jedničce pronesl i letošní vítěz Daniil Medvedev. “Nikdy jsem to nikomu neřekl, ale pro mě jsi Ty nejlepším tenistou světa.”

Žádný posun v žebříčku Medvedeva nečeká. Po vítězství se mu ale přičte velký počet bodů, které jej přiblíží k pozici světové jedničky. Na aktuální světovou jedničku ztrácí 1353 bodů. Možná nás ke konci roku čeká zajímavý souboj o to, kdo se po ukončení letošní sezóny usadí na tenisovém trůnu.Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full