VAR, či neVAR v tenise, to je oč tu běží

Zdroj fotky: Getty Images

Turnaj v americkém Cincinnati sice dnes v noci skončil, avšak určité momenty z jeho průběhu budou v tenisu možná ještě nějakou dobu rezonovat. Průchod emocím Carlose Alcaraze v podle jeho slov nejhorším zápase v kariéře proti Gaelu Monfilsovi nebo špatné posouzení situace při mečbolu v zápase Felixe Auger-Aliassima s Jackem Draperem. Tyto dvě situace se asi každému tenisovému fanouškovi, který turnaj sledoval, vryly do paměti. Přičemž druhá situace nenechala chladnými i většinu nejlepších hráčů světa, kteří požadují zavedení VARu v tenise.

Sporný moment

Hraje se třetí set, stav zápasu je 5:4 40:30 a Jack Draper má na svém podání mečbol proti Felixi Auger-Aliassimovi. Tento míč může rozhodnout o tom, kdo z hráčů postoupí do čtvrtfinále na turnaji Masters kategorie 1000 v Cincinnati. Jack Draper podává stylem servis-volej. Auger-Aliassime ze svého backhandu returnuje míč Draperovi pod nohy. Draper míč zvládá zahrát a dostává ho i s pomocí pásky přes síť na stranu Kanaďana. Rozhodčí po chvíli zahlásí „hra, sada, zápas Draper.“

To vše by se zdálo jako naprosto regulérní, kdyby Draper zahrál míč u sítě podle pravidel. Tak se však podle zpětných záběrů z kamer na kurtu nestalo. Draper totiž míček nejprve zahrál svou raketou, načež se míček odrazil od země na Draperově straně kurtu a až poté přešel na stranu Kanaďana.

Přezkum výměny u videozáznamu?

Auger-Aliassime, který hru Drapera proti tenisovým pravidlům viděl, se už s vědomím toho, že právě odvrátil mečbol, přesouval na druhou stranu kurtu, kde se chtěl připravovat na další return Draperova podání. Během několika sekund se však z mikrofonu rozhodčího ozvalo „hra, sada, zápas Draper.“

Auger-Aliassime ihned přispěchal k síti a snažil se rozhodčímu objasnit situaci, ten si však stál za svým rozhodnutím. Draper, aby podle jeho slov nevypadal před publikem jako podvodník, navrhoval přezkoumat situaci u zpětného záběru výměny a případně výměnu opakovat. Tato možnost přezkumu videem se však zatím v tenisu nenabízí. Poté co situaci nevyřešil ani vrchní rozhodčí turnaje, který situaci neviděl, zápas opravdu skončil vítězstvím Brita.

Reakce a ohlasy

Tento kontroverzní závěr zápasu okamžitě zvedl vlnu reakcí a komentářů, a to jak řad fanoušků, tak profesionálních tenistů na sociálních sítích. Někteří zde kritizovali Drapera za jeho neférovou hru, kdy dle jejich názoru hráč, který hraje tenis tak dlouho, musí cítit, že míček nezahrál podle pravidel. V takovém případě se měl Draper bezprostředně po tomto chybném zahrání míčku vzdát bodu sám. Další kritizovali špatné rozhodnutí rozhodčího, který situaci zblízka viděl, ale i přesto rozhodl špatně.

VAR

Asi největší kritika se snesla na to, proč v tenise ještě neexistuje něco jako VAR (Video Assistant Referee) pro video-přezkum dané sporné situace. Použití VARu jsme mohli pozorovat mnohokrát například během letošního Mistrovství Evropy ve fotbale, kde rozhodl o výsledku mnoha zápasů. Proto, aby se něco jako VAR zavedlo i v tenise, se na sociálních sítích přimluvilo mnoho profesionálních hráčů jako Stefanos Tsitsipas či Novak Djokovič. Ve svém příspěvku na sociální síti X si Novak postěžoval na to, jak je možné, že i v 21. století, které je plné technologií, stále tenis nemá možnost video-přezkumu sporné situace.

Vyjádření k situaci takové osobnosti jako je Novak Djokovič určitě může mít svoji váhu. Sám Novak Djokovič byl do roku 2020 prezidentem hráčské rady ATP, která zastupuje hráče ve vztahu k ATP. V současnosti je ve výkonném výboru Asociace profesionálních tenistů, kterou spoluzaložil a která zastupuje zájmy hráček a hráčů na profesionálním tenisovém okruhu. Nyní je již na Mezinárodní tenisové federaci, jak se k celé situaci postaví.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full