Velká změna na žebříčku ATP

Zdroj fotky: Getty Images

Velká trojka. Pod tímto označením si každý tenisový fanoušek představí jediné – jména tří velikánů tohoto sportu. Rafael Nadal, Novak Djokovič a Roger Federer vládnou tenisovému světu už takřka dvě dekády. Dnes jsme však svědci mimořádné události. Na prvních dvou příčkách žebříčku ATP nikoho z nich nenajdeme.

Velká trojka tvořená Rafaelem Nadalem, Novakem Djokovičem a Rogerem Federerem už dlouhou dobu svádí bitvu v počtu grandslamů. Pořádný souboj začal po Australian Open 2018, kdy Roger Federer dosáhl na svůj dvacátý, a zatím poslední, titul. V tu chvíli měl Nadal šestnáct triumfů a Djokovič pouhých dvanáct. Po letošním Roland Garros je tomu všemu jinak. Novak s Rogerem se dělí o druhou pozici s dvaceti vavříny a na první místo Rafaela Nadala ztrácí dva poháry.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Legendy bílého sportu

Dominance se neprojevuje jen v grandslamech, ale i v počtu trofejí z Masters, Turnaje mistrů nebo v počtu strávených týdnů na postu světové jedničky. Každý z nich má svůj primát. Nadal již zmíněný počet grandslamů, Djokovič počet týdnů strávených na čele žebříčku – 373 (Federer 310, Nadal 209) a Federer v celkovém počtu turnajových vavřínů – 103 (Nadal 92, Djokovič 87).

Poprvé od roku 2003 mimo TOP 2

Velká trojka dominovala světovému žebříčku několik let. Od konce listopadu 2003 byl minimálně jeden z nich mezi nejlepšími. Od roku 2004 se dokonce jen jednou stalo, že jiný hráč ukončil sezónu na postu světové jedničky, a to v roce 2016 Andy Murray. Navíc pouze dvěma jiným hráčům se povedlo být v TOP 2 – Murraymu dvakrát (2015 2. pozice, 2016 1. pozice) a Rusovi Daniilu Medveděvovi jednou (2021 2. pozice)

V pondělí 13. června se dlouhá série přerušila. Z žebříčku se odečetly body za loňské Roland Garros, které se konalo o týden později. Jeho šampionovi Novaku Djokovičovi tak zmizelo dva tisíce bodů za vítězství a opustil světový trůn. Nejlepším hráčem velké trojky v novém vydání žebříčku je ale stále Srb na pozici světového hráče číslo tři. Rafael Nadal se nachází hned za ním a Roger Federer až na 68. místě a po Wimbledonu z žebříčku vypadne úplně.

První dvě místa zaujímají 26letý Daniil Medveděv a 25letý Němec Alexander Zverev. Světová špička nám tak po několika letech omládla.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Alexander Zverev (@alexzverev123)

Před osmnácti lety a sedmi měsíci, na konci zmíněného listopadu 2003, stál v čele žebříčku Američan Andy Roddick, následovaný Španělem Juanem Carlosem Ferrerem. Za nimi je následoval 22letý Švýcar Roger Federer, který se následně ujal kralování. Pak mu začali sekundovat Nadal s Djokovičem.

Bude zajímavé sledovat souboj pomalu se loučící velké trojky s novou nastávající generací, v čele s Daniilem Medveděvem, Alexanderem Zverem, Stefanosem Tstitsipasem a novou megastar Carlosem Alcarazem.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full