Vítězný návrat Rogera Federera na pařížské kurty

Rozběhl se nám druhý grandslam sezóny, a to Roland Garros. První a druhý den nám přinesly řadu překvapení, které čekal málokdo. Zmínil bych třeba vyřazení Dominica Thiema, Dana Evanse či Poláka Huberta Hurkacze. Některé hvězdy musely absolvovat všech pět setů, což se od nich hned v prvním kole rozhodně nečekalo. Takový Kei Nishikori z Japonska vyhrál až po více než 4 hodinách a do pěti setů musel také Saša Zverev. Podobně zajímavých duelů byla celá řada.

Vyřazení Dominica Thiema

V zápase s Pablem Andujarem, který nakonec tvral 4 hodiny a 29 minut, byl Dominic Thiem velkým favoritem, což také v prvních dvou setech potvrzoval, i když už v nich měl Pablo své šance. Třetí set rozhodl jediný break v osmé hře a Andujar dokázal breaknout Thiema ku nule. Čtvrtý set taktéž získal Andujar a rozhodovalo se až v pátém, kde byl Dominic i po dvou prohraných setech za sebou stále velkým favoritem. Bohužel pro Thiema, Španěl byl, jak se říká, v laufu a dotáhl do konce jak parádní obrat proti světové čtyřce, tak i jeden ze svých nejlepších výkonů kariéry. Jak řekl Pablo po zápase: „Jsem opravdu překvapený, vůbec jsem to nečekal, ale stále jsem věřil. Je mi 35 let a nevím, jak dlouho budu dál hrát.“ Tato slova vystihují skromnost španělského hráče, který se postaral o zatím největší překvapení Roland Garros. Dominic Thiem byl po zápase velice zklamaný: „Jak jsem řekl před začátkem turnaje, je to velký proces učení se a navzdory prohře, která tolik bolí, věřím, že se od toho dokážu odrazit a budu silnější.“

Další třísetové bitvy

Těžký zápas hrál také Kei Nishikori. Bývalý člen TOP 10 se trápil s kvalifikantem Alessandrem Giannessim. Nakonec zápas vyhrál v rozhodujícím pátém setu poměrem 6:4. Prohrával v něm už sice 2:4, dokázal ale zápas čtyřmi uhranými gamy v řadě otočit a dovést ho do vítězného konce. Také zazněla otázka, proč Kei na grandslemech hraje často pět setů. Na to přišla od Japonce pohotová odpověď: “No, protože miluji tenis a chci proto trávit více času na hřišti.“

Alexander Zverev, který je považován za jednoho z největších favoritů turnaje, musel v prvním kole otáčet nepříznivý vývoj zápasu, ve kterém prohrával 0:2 na sety. Podařilo se mu to ale bravurně a v následujících třech setech povolil svému soupeři, kterým byl krajan Oscar Otte, pouze čtyři gamy.

Mladičký talent Jannik Sinner musel dokázat, že je na tento turnaj připraven jak fyzicky, tak i psychicky. V utkání proti Francouzi Pierru Herbertovi rozhodoval také až závěrečný pátý set. V něm se nakonec radoval mladičký Ital, kterému  se podařilo prolomit hned první podání jinak výborně servírujícího Herberta.

Roger je zpět

Roger Federer se do Paříže vrátil vítězně. Poradil si s kvalifikantem Denisem Istominem z Uzbekistánu. Za celý zápas nenabídl soupeři ani jeden breakball a suverénně si tak dokráčel pro vítězství ve třech setech. Ve druhém kole mu bude soupeřem zkušený Marin Čilič.

Veselému štěstí nepřálo

Jiří Veselý se loučí s Roland Garros hned v prvním kole, protože ve třech setech nestačil na Karena Khachanova z Ruska. V zápase se Jirkovi nepodařilo prolomit ani jedno Khachanovo podání, a bez toho se bohužel vyhrát nedá. Jirka ztratil v každém setu dvě podání a z konečného výsledku 1:6, 2:6 a 3:6 a postupu do dalšího kola se radoval Rus. V něm se utká se zmíněným Keiem Nishikorim.

Další české zastoupení bohužel mužský tenis na French Open nemá a fanouškům tak nezbývá nic jiného než fandit jejich oblíbeným hráčům z jiných zemí. Dejte nám vědět do komentářů, kdo je pro vás favoritem letošního French Open a komu přejete vítězství.

Můžete si také přečíst naše preview k celému turnaji, jak ATP, tak WTA.