Životný výkon Koláře. Tribúny skandovali jeho meno, Tsitsipas bol z neho hotový

Zdroj fotky: Getty Images

Piaty hrací deň priniesol na French Open viacero zaujímavých zápasov, ktoré uzatvorili druhé kolo mužskej aj ženskej dvojhry. Najväčšmi zaujal rozhodne Zdeněk Kolář svojím epickým súbojom so štvrtým hráčom sveta Stefanosom Tsitsipasom. V akcii sme však videli aj svetovú jednotku Igu Swiatek či dvojku u mužov Daniila Medvedeva, ktorí svoje súboje zvládli. No ani dnes sa to nezaobišlo bez nejakého toho prekvapenia.

Najdlhší zápas dňa s českou účasťou

Zdeněk Kolář mal po úspešnej grandslamovej premiére tú česť vyzvať na dvorci Suzanne Lenglenovej miestneho minuloročného finalistu Stefanosa Tsitsipasa. Napriek tomu, že Čech vstúpil do tohto duelu odvážne a od prvej lopty sa prezentoval pomerne peknou hrou, prvé dva sety stratil. Zaujímavé bolo najmä druhé dejstvo, v ktorom mal Kolář dokonca tri setbally. Ani jeden sa mu však využiť nepodarilo a Grék ho tak získal v skrátenej hre.

Tretí set taktiež dospel do tiebreaku. Tu sa však už omnoho viac darilo práve 25-ročnému českému tenistovi a po takmer troch hodinách zápas pokračoval.

To na hráčov ale čakal ešte ten najdlhší set, ktorý napokon trval 81 minút. Podobne ako v druhom setu si aj tu Kolář vypracoval sériu setballov, proti ktorým však Tsitsipas ukázal svoj tenisový um. Po výsledku 9:7 sa teda mohol z víťazstva radovať Grék, ktorý tu tak zvládol už druhý ohromný boj po sebe. Po zápase ešte vychválil výkon súpera. V treťom kole si Tsitsipas zahrá s Mikaelom Ymerom.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Svetová jednotka a dvojka bez jediného zaváhania

Po pomerne hladkom výsledku bez straty setu môžu oslavovať postup do tretieho kola dvaja vysoko postavení hráči.

Suverénny výkon predviedla už tradične Iga Swiatek, ktorá je v Paríži jednoznačne najväčšou favoritkou a bude sa pokúšať o napodobenie svojich výsledkov z French Open 2020. V jej ceste za miestnym druhým titulom jej nezabránila ani Američanka Alison Riske. Tá dokonca už po 35 minútach prehrávala celkovo 0:9 na gemy a až potom sa jej podarilo získať aspoň dva čiastkové úspechy. Poľku sa pokúsi v ďalšom kole o niečo viac potrápiť Danka Kovinič.

Nie až tak presvedčivou hrou sa zas prezentoval Daniil Medvedev. Laslo Djere proti nemu získal síce iba 10 gemov, no miestami to vyzeralo, že by si kľudne mohol trúfnuť aj na set. Djereho hra bola pre parížsku antuku efektnejšia a jej zásluhou šiel Srb aj hneď do vedenia 2:0. Potom však ďalšie šance nepremenil, najmä kvôli svojim chybám, a v rovnakom duchu sa potom niesol celý zápas.

Djere spravil za tri sety neuveriteľných 68 nevynútených chýb a s takýmto počtom sa dá na víťazstvo pomýšľať ťažko asi proti komukoľvek. Medvedev tak napriek nedostatočnej príprave a nerozohranosti na najpomalšom povrchu pokračuje ďalej bez nejakej väčšej námahy. V treťom kole ho však preverí poriadne zaujímavý súper. Zahrá si tam totiž s Miomirom Kecmanovičom.

Prekvapenia dnes iba u žien

Hneď v prvom zápase piateho hracieho dňa zarmútila českých fanúšikov Karolína Plíšková. Turnajová osmička síce nie je v optimálnej forme, no hráčky ako Leolia Jeanjean by mala porážať. Francúzka sa síce mohla spoľahnúť na podporu domácich fanúšikov, no v rebríčku je až na 227. mieste a zúčastňuje sa najmä turnajov nižšej kategórie. Priaznivci Karolíny museli byť o to zaskočenejší, keď zápas trval iba 77 minút a Češka v ňom získala iba 4 gemy.

Víťazka turnaja z roku 2018 Simona Halep dnes taktiež ukončila svoje pôsobenie. Napriek skvelému vstupu do zápasu, keď prvý set proti Qinwen Zheng ovládla pomerom 6:2, sa jej to potom rozsypalo ako domček z karát. Mladá Číňanka nepustila favorizovanú súperku v ďalšom priebehu prakticky k ničomu a po setoch 6:2, 6:1 získala asi najväčšie víťazstvo svojej doterajšej kariéry. Spolupráca Simony Halep s Patrickom Mouratoglom si tak na úspech ešte musí počkať.