Zkrat favoritů. Challenger v Prostějově nabídne finále mezi Kymem a Tsengem

Zdroj fotky: UniCredit Czech Open

Do závěrečných bojů se dostal challenger v Prostějově. Poprvé od roku 2019 se v semifinále klání v areálu nejúspěšnějšího českého extraligového týmu TK Agrofert Prostějov nepředstavil žádný český účastník. Do finále postoupili kvalifikant Jerôme Kym ze Švýcarska a Tchajwanec Chun Hsin Tseng. Oba zmínění přehráli v roli outsiderů nasazené - turnajovou trojku a jedničku.

Po čtvrtečním programu bylo jasné, že další triumf českého hráče challenger v Prostějově nenabídne. Po dvou titulech v řadě z let 2022 a 2023 (Kopřiva a Svrčina) vyhasla šance na letošní české prvenství ve čtvrtfinále. V něm prohrál kvalifikant Michael Vrbenský s přemožitel Víta Kopřivy z předešlého zápasu Tchajwancem Tsengem (ATP 253) ve dvou sadách 3:6, 4:6. 22letý hráč, který už nakoukl do elitní stovky, se v dnešním semifinále utkal s turnajovou jedničkou, 52. hráčem světa, Laslem Djerem. V něm ukázal, že si Češi s prohrou nemusí tolik lámat hkavu. Ještě před nimi nabídl prostějovský centrální kurt utkání kvalifikanta Jerôme Kyma s turnajovou trojkou Pedrem Cachinem z Argentiny. Zápas také skončil ve prospěch nenasazeného.

Přestřelka od základní lajny

Švýcar zvládl dvoukolovou kvalifikaci a i v hlavní soutěži pokračoval bez ztráty setu. Na cestě do semifinále vyřadil například jednoho ze dvou TOP 100 hráčů na turnaji Yoshihito Nishioku.

Do utkání s turnajovou trojkou, rozeným antukářem, Pedrem Cachinem nevstoupil dobře. Zvládl ovšem klíčový gem za stavu 0:3, kdy si podržel servis i přesto, že se bojovalo přes shodu. Od té doby jeho přímé ničivé údery padaly do kurtu o sto šest a ani urputná obrana Argentince nestačila.

Po prvním otočeném setu na 6:3, ale polevil a nechytl úvod druhého setu. Ztrátu nedohnal a po výsledku 1:6 čekal prořídlejší tribuny (přece jen se nepředstavil žádný Čech v semifinále) třetí set. Kym opět začal hrát razantně do kurtu a ne do outu.

„Ve třetím setu jsem do toho prostě šel. Riskoval jsem, buď to tam padne, nebo ne. Naštěstí jsem soupeře nakonec udolal 6:4, což je dobrý výsledek. Tohoto vítězství si vážím,“ řekl mladý Švýcar po postupu do finále. 

Po setech 6:3, 1:6, 6:4 postoupil do svého premiérového finále na challengerech.

Hvězda turnaje bez finále 

O tom, že challenger v Prostějově nabídl kvalitní obsazení nejde pochybovat. Patří do kategorie 100, větší challengery už jsou jen úrovně ch 125 a těch je málo. Největším lákadlem se stal 29letý Srb a 52. hráč světového žebříčku Laslo Djere. Účastník Roland Garros, kde vypadl v prvním kole po pětisetové bitvě s Danielem Altmaierem, předváděl od začátku turnaje své kvality. Zuby si vylámal až na skvělé defenzívě, pohybu a zarputilosti, kata Čechů (porazil Kopřivu a Vrbenského), Tchajwance Tsenga. Přestože se v ani jednom setu nevzdal za stavu 0:4 a bojoval až do konce, v dlouhých výměnách měl navrch mladší soupeř z Asie. Po výsledku 3:6, 4:6 si zahraje Tseng opět po týdnu o trofej z challengeru (minulou neděli vyhrál v italské Vicenze).

„Celý týden hraji dobře. V semifinále jsem předvedl zatím nejlepší výkon. Daří se mi v dlouhých výměnách, nedělám chyby. Snad to tak bude pokračovat,“ prohlásil spokojeně Tseng.

Zklamaný byl naopak jeho soupeř, který nesplnil roli největšího favorita turnaje.

„V Prostějově jsem byl dvakrát ve finále, přijel jsem s cílem turnaj konečně vyhrát. Semifinále není špatné, ale pro mě je to v tomto okamžiku málo,“ posteskl si Dreje.

Ve finále bude dle sázkových kanceláří favoritem bývalá juniorská jednička Tseng (finále na jun. AO 2018 prohrál s Kordou, na RG porazil Báeze a ve Wimbledonu Drapera). 21letý Kym, stářník Alcaraze nebo Runeho, ale také předvádí výborné výkony. Oba hráči postoupili do finále zaslouženě.

Ve čtyřhře jdou pro titul jedničky

Všechny tři české páry ve čtvrtfinále prohráli a tak dnešní semifinále postrádalo českou stopu. O titul si zítra po třísetové výhře zahrají jedničky turnaje  Middelkoop/Oswald s nenasazenou dvojicí Liutarevich/Martos Gornes.

Kromě finálových duelů nabídne zítra challenger v Prostějově na centrálním kurtu i exhibiční smíšenou čtyřhru mezi páry Lucie Šafářová/Tomáš Plekanec a Kristýna Plíšková Hancko/Jan Koller.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full