Zlatý kanár zná letošní oceněné, absolutní vítězkou se poprvé stala Siniaková

Opět po roce byla vyhlášena anketa Zlatý kanár oceňující nejlepší tenisty a tenistky roku. Slavnostní předávání proběhlo i letos v Přerově. Poprvé v kariéře si nejvyšší ocenění odnesla Kateřina Siniaková. Kteří další tenisté si odnesli cennou sošku?

Za nejlepší posun mezi ženami byla oceněna Bouzková

Velký posun v žebříčku letos zaznamenalo mnoho českých tenistek. Zlatého kanára ale nakonec získala Marie Bouzková. Ta letošní sezónu začínala jako 93. hráčka světa. V tomto roce se dočkala mnoha skvělých výsledků. V oblíbené mexické Guadalajaře si zahrála finále, kde ji zastavila Sloane Stephens. Následně v červenci postoupila do čtvrtfinále Wimbledonu a vyhrála první turnaj WTA v Praze. Zahrála si také první semifinále na turnaji Masters, a to na konci roku opět v Mexiku. Sezónu zakončila jako 24. hráčka světa.

Ve čtyřhře dominovaly světové jedničky

V deblu se bylo rozhodování poměrně snadné. Zlatého kanára si odnesla Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou. Světové jedničky letos vyhrály tři grandslamové tituly. Dále si také zahrály finále Turnaje mistryň, kde prohrály ve třech setech s dvojicí Mertens/Kudermetova.

Jiří Lehečka opět získal dvě ocenění

Aktuální mužská jednička letos neměla moc velkou konkurenci. Stejně jako minulý rok získal Lehečka dvě ocenění. Zlatého kanára získal v kategorii Kvalitativní postup na žebříčku ATP. Hned ze začátku roku se posunul do TOP 100. V létě se objevil až na 59. příčce a sezónu zakončil jako 81. hráč. Stal se také nejlepším mužským tenistou. Jeho nejlepším výsledkem bylo semifinále turnaje v Rotterdamu a vítězství na challengerovém turnaji v Liberci. Jako první Čech se kvalifikoval na Turnaj mistrů do dvaceti jedna let, kde postoupil do finále.

Nejlepší tenistkou se opět stala Kvitová

16. hráčka světa ocenění získala již podeváté v kariéře. Letos se Petře dařilo hlavně v druhé polovině roku. Před Wimbledonem si v Eastbourne došla pro svůj 29. titul WTA. Následně postoupila do finále turnaje Masters v Cincinnati, kde podlehla Caroline Garcii. Nejlepší výsledek na grandslamu Kvitová zaznamenala na US Open, kde postoupila do osmifinále. Na konci roku postoupila na domácím turnaji v Ostravě do čtvrtfinále.

Absolutní vítězkou se poprvé stala Siniaková

Kateřina letos neodešla pouze s jedním oceněním. Poprvé v kariéře se stala absolutní vítězkou letošní ankety Zlatý kanár. Ze 162 hlasů obdržela rovných 100 a zvítězila poměrně přesvědčivým způsobem. Kromě úspěchů po boku Barbory Krejčíkové na letošních grandslamech získala ve čtyřhře další tři turnaje. Sezónu navíc zakončila jako světová jednička. Po pěti letech také získala titul ve dvouhře v Portoroži, když ve finále porazila wimbledonskou vítězku Elenu Rybakinu.

"Cítím se výborně. Je to obrovská čest, že se mohu řadit mezi tato jména. Nemohu uvěřit, že tu stojím a mám tuhle hlavní cenu," řekla Siniaková na pódiu při vyhlášení. "Ne vždy jde vše jen nahoru a jsou tam také velké výkyvy. Chtěla bych poděkovat všem, co mě podporují," doplnila.

Senior roku: Barbora Koutná
Tým roku: Mistryně světa do 14 let ((Alena Kovačková, Laura Samsonová, Eliška Forejtková, kapitánka Petra Cetkovská)
Vozíčkář roku: Tomáš Svášek
Cena prezidenta ČTS: Jana Strnisková a Daniel Vacek
Cena čtvrtstoletí prezidenta ČTS: fyzioterapeut prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D.