Turnaj mistryň jako společenská nebo sportovní událost? Nakonec se má kde hrát

Zdroj fotky: Getty Images

Pokud letos vysílala nějaká vrcholná akce do světa více otazníků než odpovědí, byl to právě Turnaj mistryň. Hráčky musely zkousnout po pozdním výběru místa konání i pozdní dostavění centrálního kurtu, které v nelibosti řešily hráčky před začátkem turnaje. Zapíše se letošní Turnaj mistryň do dějin jako fraška? Je vůbec sportovní událostí? Donutí hráčky zatlačit na WTA? Na závěrečný podnik WTA Tour si posvítí sedmý díl rubriky 15:40 Davida Vařílka, analytických glos na aktuální témata, méně či více výrazná, v tenisovém světě, na kterou se můžete těšit každou neděli v 15:40.

Když Ženská tenisová asociace v září oznámila místo konání Turnaje mistryň, zněla sláva. Teda dokud se nezjistilo, kde se bude hrát. Cancún je sice snová destinace, ale hlavně pro turisty, milovníky lázní a nádherných přímořských oblastí Karibiku. Vhodnou destinací je jistě z hlediska počasí, v Cancúnu se teploty na rozhraní října a listopadu pohybují kolem 25 stupňů Celsia, komfortu hráček a z hlediska péče mimo kurty. Můžeme polemizovat, jestli bude divácky atraktivní, ale odpověď dostaneme až po turnaji. Je však jasné, že na horší místo Turnaj mistryň z hlediska logistiky cestování v závislosti na kalendáři, nemohli šoupnout. Teda mohli třeba na severní pól, tam by se to taky horko těžko stihlo postavit.

Máme se hráčkám divit, že se jim nelíbí dostavování na poslední chvíli? Nebo si nemají na co stěžovat a zvládnout situaci takovou jaká je, když jsou profesionálky?

"Takhle nevypadají podmínky pro Turnaj mistryň. Doufám, že se příští rok WTA předvede v lepším světle," řekla před startem turnaje světová jednička Aryna Sabalenka.

Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek

Heslo, které mají vytetované nejenom prokrastinátoři a Steve Simon (šéf WTA), ale i organizátoři letošního WTA Finals v Cancúnu. O tom, že právě mexická metropole bude hostit závěrečný podnik roku, se ví od začátku září. Stavba centrálního kurtu začala začátkem října. Co ten měsíc mezitím v Mexiku dělali, nikdo neví. Možná na to nebyli připravení, ale to se pak snad nemůžou o pořádání ucházet. Jednou z dalších možností je, že se původně mělo hrát v býčí aréně Plaza del Toros, ale ejhle, on se tam koná v době Turnaje mistryň koncert. Tak se začalo stavět na golfovém hřišti, protože proč ne.

Kdyby se Turnaj mistryň hrál v Číně, nebo Česku, nic takového se nestane. V Číně by takový stadion postavili za týden a u nás by ho ani nemuseli stavět, pokud by tam nechtěli pořádat turnaj o tři roky později. To vše samozřejmě v nadsázce, protože když má země haly a stadiony, nemusí se nic stavět. V Mexiku jsou taky stadiony v Guadalajaře, Monterrey nebo Los Cabos, na to asi WTA zapomněla, nebo destinace nebyly finančně a noblesně lukrativní.

Profíci si musí poradit se vším

Hráčky sebou nechávají zacházet tak, jak se vedení ženské tour líbí. Poslední dobou už je toho na ně tolik, že bychom se nemohli divit, kdyby vzaly vedení WTA útokem a provedly podobnou defenestraci a vyházely úředníky z oken jako husité v roce 1419 při první pražské defenestraci. 

Ano, jsou profesionálky. Ano, měly by se umět poprat i s těžkými podmínkami, jenže si musíme uvědomit, že je konec dlouhé sezóny, všechny toho mají plné kecky a tenisoví fanoušci se těší na nejlepší tenis. A jak to mají zvládnout, když si nemohou pořádně osahat podmínky.

"Nejsem šťastná, že dnes je první den, kdy mohu trénovat na stadionu. Je to velká událost a my jsme měly být připravené. Doufejme, že už se to nikdy, nikdy, nikdy nebude opakovat. Jako nikdy," zdůraznila den před začátkem turnaje Ons Jabeur.

Rázné nikdy vyslala do světa Ons Jabuer a souhlasí s ní celé startovní pole akce pro osm nejlepších tenistek sezóny.

"Myslím, že abyste tady podávali dobré výkony, musíte se tak trochu nestarat o všechno, co se děje kolem. Je potřeba se jen soustředit, abyste hráli co nejlepší tenis," dodala Iga Swiatek.

WTA je fraška, v níž hraje kde kdo

Francouzský prokletý básník Arthur Rimbaud by jistě s menší změnou své myšlenky při pohledu na současnost ženského tenisu souhlasil. Markéta Vondroušová nedávno vtipkovala na Instagramu, že si stadion budou muset dostavět samotné hráčky. No nebylo k tomu daleko. 

Závěrečný podnik roku tak definitivně uzavírá bizarní rok na okruhu WTA, kde si všichni vedoucí činitelé podřezávají nožičky od židlí. Do sobotního dne ani nebylo jasné, jestli vůbec půjde o sportovní akci. Turnaj mistryň v Mexiku vypadal spíše jako obří beach párty nejlepších hráček. 

Tohle by tak mohl být důvod, proč se málem nestihl kurt postavit. WTA Finals se za poslední roky stalo více společenskou než sportovní akcí, kde opravdu mnohdy už výsledek není tak důležitý. Hráčky za Turnaj mistryň, platí to i u jejich mužských kolegů, dostávají největší body a prize money hned po Grand Slamech. Moc se ale o vítězích nemluví, to už mnohdy vypadá, že mají větší váhu podniky Masters. 

A co bylo dál? Jenom vítr...

Největším soupeřem tenistek se stanou právě větry. V Cancúnu panuje větrné počasí. To asi taky vedení WTA nenapadlo, když vybíralo pro turnaj město a nakonec postavili kurt pár set metrů od oceánu. Mě by to taky nenapadlo a vás jistě také ne.

Kromě větru je možná problém vůbec samotný podnik ve svém principu. Otázkou je, jakou má na konci sezony relevanci. Odráží výsledky za celý rok a prezentuje se jako velké finále těch nejlepších, ale už to není sportovní oslava. Jenže jinam ho dát nemůžeme, protože by ztratil smysl. Nebo můžeme? On smysl má, ale někde jinde než na kurtu samotném. Tenisový rok je jednoduše moc dlouhý.

I s přijetím faktu, že jde spíš o společenskou událost, by to nemělo znamenat, že se bude rozhodovat třičtvrtě roku, kde se bude hrát a pak se vybere místo, kde se málem ani nestihne postavit kurt. Nejlepší tenis na Turnaji mistryň uvidíme jen tehdy, když budou mít hráčky vše připravené tak, jak je potřeba. U mužů to funguje už řadu let.

WTA má jediné štěstí, že se vše stihlo. Pokud by se nestihl stadion postavit, nezapsal by se Turnaj mistryň jako fraška jen do tenisového světa, ale i do celého světa sportu, protože zrušení takhle velkého podniku kvůli nedostavěnému kurtu ještě historii tenisu nezažila. Vezme si WTA z letošního roku ponaučení?

Aktualizace (31. 10.): Proč padla volba na Mexiko?

"Chtěli jsme mít jistotu, že se turnaj odehraje, riskovali bychom spoustu peněz, kdyby se turnaj neuskutečnil. Mexiko bylo nejlepší. Měli jsme stoprocentní jistotu, že povolí přijet každému, navíc nabízeli lepší prize money. Ostrava nemá ani pořádný pětihvězdičkový hotel. A my chtěly, aby holky hrály finále sezóny někde na úžasném místě, ne v nějakém šedém městě se čtyřhvězdičkovým hotelem," řekla členka hráčské rady WTA Magda Linette.

Co dodat, důležitost vhodných podmínek po sportovní stránce mizí...

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full