Australian Open - Markéta Vondroušová na turnaji končí

Markéta Vondroušová na Australian Open dnes rozehrála duel o postup do čtvrtfinále, ve hře jsme mohli vidět i Novaka Djokoviče nebo Naomi Osakaovou. Pokud se chcete dozvědět, jak jejich zápasy dopadly, přečtěte si následující článek. Takovýto rozbor dne vám nabízíme denně během celého turnaje.

Markéta Vondroušová ani podruhé nestačila

Markéta Vondroušová letos hned na prvním turnaji v Abu Dhabí nestačila na Su-Wei Hsieh. A právě proti světové deblové jedničce se Češka znovu postavila. Zápas však začal podobně jako před měsícem. Rodačka ze Sokolova nevstoupila do zápasu dobře. Tchajwanka rozdávala údery po kurtu, které soupeřka nestíhala dobíhat. Hsieh sebrala hned na začátku sady protihráčce servis a dostala se do vedení 4:2. Následně svůj náskok po dalším využitém breakballu zvýšila na 5:2, protože Vondroušová takřka nekladla odpor. Nemohla se spolehnout na returny ani na svůj servis.

Světová dvacítka ještě stáhla stav prvního setu, když využila chvilkového výpadku spoluhráčky. Jenže za stavu 4:5 se už protihráčce podařilo první set ukončit. Ten druhý začal pro české fanoušky ještě hůře. Vondroušová začala mít problémy s pravou nohou a nestíhala dobíhat výměny. Ztratila čtyři gemy v řadě a i poslední šanci na postup. Markéta se čím dál více starala o nohu, která jí evidentně dost bolela. Soupeřka ale nehodlala snížit své tempo. Po setech 6:4 a 6:2 se Hsieh velmi pestrou hrou dostala do premiérového čtvrtfinále na grandslamu. V něm se utká s Naomi Osakaovou.

Ta čelila čtrnácté světové tenisce Muguruzaové. Ani Španělka do zápasu nevkročila ideálně. Při svém prvním podání prohrávala 0:40. První tři breakbally dokázala odvrátit, jenže ten čtvrtý, který přišel po shodě, už ne. Rázem prohrávala 0:2. V dalších gemech jí pomohla soupeřka. Naomi přestala trefovat údery z velmi těžkých úhlů. Začalo se u ní sčítat více nevynucených chyb a v závěru setu dvakrát přišla o podání a následně i o celý set. Utkání to však bylo hezké. Hrál se velmi útočný tenis, který nabídl i několik dlouhých výměn. Ve druhém dějství se do vedení tentokrát jako první dostala Španělka, ale i ona o náskok přišla. Osakaová začala hrát klidněji. Nesnažila se okamžitě z každého úderu udělat ten finální, jako tomu bylo v prvním setu. Šance na break si dokázala vypracovat a využitím třetího setballu srovnala krok se soupeřkou.

Ještě hezčí podívanou nabídl poslední set. V něm jsme byli svědky jednoho vítězného úderu za druhým. Obě aktérky duelu dlouho neztratily svá podání. Za stavu 2:2 se to poprvé v závěrečné sadě stalo Japonce, především proto, že se jí nedařilo dostat první servis na stranu soupeřky. Španělka v té chvíli na kurtu dominovala a mohla zápas ukončit už při podání soupeřky. O oba matchbally však přišla a jako by se z toho sesypala. Zápas totiž mohla dohrát ještě při svém podání, ale to se jí nepovedlo. Osakaová se ze stavu 3:5 vyškrábala dokonce až na vedení 6:5. Muguruzaová mohla udrženým servisem zařídit alespoň tiebreak, jenže k tomu nedošlo. Španělka nedokázala odrážet tlak soupeřky a svůj servis čistou hrou ztratila.

Repríza loňského French Open

V osmifinále na sebe narazily Serena Williamsová a Aryna Sabalenková. Hned první set ukázal, že v zápase bude rozhodovat podání. Pokud hráčka trefila to první, tak se žádná dlouhá výměna nehrála. Do výraznějších problémů se jako první dostala Američanka. Za stavu 3:3 se hrálo mnoho výměn, ve kterých byla agresivnější Běloruska. Vypracovala si dva breakbally, jenže Serena oba dokázala smazat přímým bodem z podání. Nejdramatičtější byl desátý hrací gem. Sabalenková si připsala několik nevynucených chyb a i ona musela odvracet dva breakbally, které byly zároveň setbally.

Ten druhý už ale po jedenácté chybě soupeřce darovala. Ve druhém dějství převaha Američanky skončila. Serena přestala trefovat první podání, které se jí podařilo trefit jen v jedné třetině všech možností, a ve výměnách ztrácela. Druhý set prohrála 6:2 a rozhodnout se muselo ve třetím setu. V něm si Williamsová jako první vypracovala náskok 4:1 a vypadalo to, že cesta za vítězstvím už bude jednoduchá. Běloruska však zabrala a dokázala vyrovnat. Jenže o následující dva gemy opět přišla a s turnajem se rozloučila. Světová jedenáctka si v dalším kole zahraje se Simonou Halepovou.

Rumunka v osmifinále čelila neoblíbené soupeřce Swiatekové. Vítězka French Open ji dokázala loni porazit 6:1 a 6:2. Aktivnější hráčkou dnes byla opět Polka. Jenže tentokrát velmi rychle střídala vítězné údery s nevynucenými chybami. Za stavu 3:3 při podání Swiatekové přišel dlouhý gem a ten nabídl i první breakbally. Rumunka v nich ale hrála příliš denfenzivně, takže velké možnosti neměla. Následující gem však přišel velký zvrat. Světová dvojka o něj přišla čistou hrou, když vyvedla čtyři nevynucené chyby. Polka se už o náskok nenechala připravit a vyhrála 6:4.

Druhou sadu vyhrála jednoznačně Halepová. Světová sedmnáctka nezískávala při svém servisu příliš mnoho výměn a nedokázala je zakončovat. Simona byla všude a znepříjemňovala soupeřce hru. Třetí dějství začalo rychlým breakem. Halepová ho však po chvíli opět ztratila. Nebyla to ale její poslední šance. Za stavu 2:2 o servis přišla čistou hrou opět Swiateková. Ta zkoušela dávat do úderů více agresivity, ale to se neukázalo jako dobrý nápad. Rumunka už o žádné další podání nepřišla a náskok si udržela. Nad soupeřkou nakonec vyhrála 3:6, 6:1 a 6:4.

Premiérové čtvrtfinále

Rus Karatsev prožívá sen. Poprvé se letos kvalifikoval na grandslam a rovnou se dostal do druhého týdne turnaje. Stopku mu nevystavil ani Felix Auger-Aliassime, i když to tak zprvu vypadalo. Karatsev do zápasu vkročil velmi špatně. V prvních dvou setech nepředváděl takové výkony, jako v minulých zápasech, ve kterých vyřadil i světovou devítku Schwartzmana. Hromadění nevynucených chyb ulehčovalo Kanaďanovi gemy. V prvním setu měl Rus ještě šanci na otočení, když breakbally nabízel i soupeř.

Druhá sada skočila velmi rychle. Hráč druhé stovky světového žebříčku si dokázal udržet jen jediný servis a prohrál 1:6. Do dalších setů jako kdyby nastoupil nový hráč. Kvalifikant soupeře přehrával a trefoval údery do míst, kam se Felix nedokázal dostat. Při svém servisu už nenabídl jediný breakball. Kanaďan začal velmi rychle ztrácet, nestíhal soupeřovo tempo a nakonec zápas, ve kterém byl takřka vítězem, prohrál. Rus Karatsev po setech 3:6, 1:6, 6:3, 6:3 a 6:4 postoupil do čtvrtfinále na Australian Open a opět vylepšil svůj maximální výsledek na grandslamu.

O další vylepšení si zahraje proti Dimitrovovi. Ten ještě na turnaji neztratil jediný set. Ve třech setech dnes nečekaně vyřadil světovou trojku Thiema. Rakušan do prvních dvou setů vstoupil stejně. Pokaždé vedl 3:1, přesto mu nebylo souzeno set vyhrát. Ve výměnách příliš chyboval a náskok vždy ztratil. Bulhar se snažil určovat tempo, což se mu dařilo. Světová trojka v prvních dvou setech prohrála totožně 6:4. Třetí dějství bylo ještě rychlejší. Dimitrov neudělal žádnou chybu a soupeře po kurtu proháněl. Thiemovi se všechno přestalo dařit, v závěrečné sadě uhrál pouze 6 výměn a zápas prohrál s obdrženým kanárem. Bývalá světová trojka Dimitrov se v dalším zápase utká právě s Karatsevem.

Odveta po měsíci

Už dvanáct setů v řadě získal Alexander Zverev. Tentokrát ve třech setech porazil Srba Dušana Lajoviče. Něměc po celou dobu zápasu diktoval tempo. Nebál se střídat hru u základní čáry s hrou na síti, ve které soupeře převyšoval. Srb však jako první vzal světové sedmičce servis. O náskok však hned přišel, a to především kvůli chybám, které v zápase dělal. Nevynucených chyb přibývalo a Lajovič první set ztratil 4:6. Druhá sada byla velmi vyrovnaná. Dušan své údery zpřesnil a protihráči zatápěl. Výrazný moment přišel za stavu 5:5. Dvacátý sedmý hráč světa ztratil svůj servis, když v dlouhé výměně trefil úder za základní čáru.

Alexander měl šanci na dopodávání druhého setu, ale nezvládl to. Rozhodoval tedy tiebreak, do kterého vkročil lépe Němec, který si prvním podáním vynutil to, že soupeř hrál po celou dobu výměny defenzivně. Zkrácenou hru Zverev vyhrál 7:5. Třetí sada nabídla velký počet vítězných úderů. Více jich předváděl německý tenista, který jich nasbíral 16. Ty mu pomohly i k dalšímu zisku soupeřova servisu. Světová sedmička vyhrála 6:4, 7:5 a 6:3 a v souboji o semifinále se utká s Novakem Djokovičem. Naposledy se střetli před měsícem na ATP Cupu – tehdy ve třech setech vyhrál Djokovič.

Srb se na závěr dne utkal s Kanaďanem Raoničem. Nebylo jisté, zda Djokovič do zápasu vůbec nastoupí, protože se v předchozím utkání zranil v oblasti břicha. V pozápasovém rozhovoru ale potvrdil, že i když to není nejlepší, bude hrát. Djokovič se na kurtu skutečně objevil a první set, sice až ve zkrácené hře, vyhrál. Do druhé sady ale vkročil lépe Raonič. Předváděl lepší výkon a svou hrou dělal světové jedničce problémy. Celkem trefil 18 vítězných úderů a opíral se o svůj servis, který mu získával další výměny.

Skóré se mu podařilo snížit na 1:1 na sety. Pak už ale Novak soupeře drtil. Ve třetím dějství sebral soupeři dvakrát servis a vyhrál ho 6:1. Kanaďan v dalším setu zpřesnil údery a v klíčových momentech se mu znovu dařil servis. Dlouho s obhájcem titulu držel krok, ale za stavu 4:4 vinou třech nevynucených úderů v řadě nabídl soupěři breakbally. Srb šanci využil a Raonič zápas chybným returnem ukončil.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tiebreak (@tiebreak__tennis)

Pokud si chcete přečíst, jak turnaj ženské dvouhry skončil, tak klikněte zde.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full