První triumfy mladé generace aneb od Kyrgiose k Shangovi

Zdroj fotky: ATP Tour

Když Juncheng Shang porazil v prvním kole Australian Open Oscara Otteho, stal se prvním hráčem narozeným v roce 2005 s vítězným zápasem na okruhu. Nová generace hráčů světového tenisu se tak rozšířila už o šestý ročník nového tisíciletí. Jaké byly počátky této generace? Vše začalo vítězstvím Nicka Kyrgiose na Roland Garros 2013.

Za Next Gen neboli novou generaci tenistů začali být považováni hráči narození v druhé polovině 90. let. Nyní už se tato společnost rozšířila i o první ročníky 21. století. Na okruhu ATP alespoň jednou vyhrál minimálně jeden tenista z jednotlivých ročníků 1995 až 2005. Poslední z nich, Juncheng Shang, se narodil 2. února 2005. V té době měl 23letý Roger Federer, světová jednička, na svém kontě už čtyři Grand Slamy, 18letý Rafa Nadal byl v elitní padesátce a 17letý srbský talent Novak Djokovič se řítil do TOP 100.

Kteří hráči jako první v ročníku slavili vítězství?

1995: Nick Kyrgios (Roland Garros 2013 proti Radku Štěpánkovi)

Do Grand Slamu v Paříži získal v roce 2013 divokou kartu vítěz juniorského Australian Open a světová juniorská jednička z ledna 2013 Nick Kyrgios. Talentovaný Australan si nic nedělal s tím, že proti němu stála bývala světová osmička Radek Štěpánek. Po třech tiebreacích hned v úvodním duelu na okruhu slavil prvenství.

V současnosti 19. hráč světa Kyrgios vyhrál jako první ze svého ročníku zápas na okruhu ATP, na Grand Slamu, jako první dosáhl i na čtvrtfinále Grand Slamu, ale i tak není momentálně nejlepším tenistou ročníku 1995. Jeho stářníkem je světová dvanáctka Cameron Norrie.

1996: Cristian Garín (ATP 250 Viňa Del Mar 2013 proti Dušanu Lajovičovi)

Ještě dříve, něž první vítězství slavil Kyrgios, se světu ukázal ročník 1996. Cristian Garín na domácí antuce v Chile porazil Dušana Lajoviče 6:3, 6:4. V dalších statistikách drží prvenství jiní. První výhru na Grand Salmu zapsal na Australian Open 2014 Thanasi Kokkinakis, první čtvrtfinále na ATP, v Moskvě 2013, Karen Khachanov a první TOP osmičku na podnicích velké čtyřky Hyeon Chung (Australian Open 2018).

Chybí vám tu nějaké jméno? Přeci jen trochu pomalejší, ale o to lepší nástup do elity měl 11. hráč světa a bývalá jednička, která už na čele žebříčku strávil 16 týdnů, Daniil Medveděv. Zapomenout bychom neměli ani na dalšího hráče, který ve své kariéřeprošel do finále Grand Slamu, konkrétně se Matteo Berrettini utkal neúspěšně ve Wimbledonu 2021 s Novak Djokovičem.

1997: Alexander Zverev (ATP 500 Hamburk 2014 proti Robinu Haasemu)

Rublev, Fritz a Hurkacz, to je trojice nejlepších hráčů narozených v roce 1997 na aktuálním žebříčku. Ani jeden z nich ovšem nedrží prvenství. Bývalá světová dvojka Alexander Zverev po loňském zranění klesl žebříčkem, ale právě on v Hamburku 2014 poukázal na tento v dnešní době velmi silný ročník. Na domácí pětistovce se probojoval až do semifinále, kde uhrál pouhý gem proti Davidu Ferrerovi.

1998: Frances Tiafoe (ATP 250 Winston-Salem 2015 proti Jamesovi Duckworthovi)

Frances Tiafoe dlouho plnil roli talentu, který se nemohl kromě výstřelů prosadit do absolutní špičky. To už nyní pro semifinalistu US Open 2022 neplatí. V minulé sezóně se zabydlel nastálo v TOP 30 a letošní rok se zatím nese v posunu ještě výš. Světová 15 je i tak až třetím nejvýše umístěným hráčem ročníku. V elitní pětce jsou finalista Roland Garros a US Open 2022 Casper Ruud a finalista letošní Austrálie Stefanos Tsitsipas.

Za velký talent ročníku mnozí považovali i bývalou juniorskou dvojku, který jako první prošel do čtvrtfinále na ATP z ročníku 1998 (Hertogenbosch 2016) Stefana Kozlova. Američan s ruskými kořeny se nikdy výrazněji neprosadil. Nejlépe byl na žebříčku sto třetí v červenci 2022.

1999: Denis Shapovalov (ATP 1000 Toronto 2016 proti Nicku Kyrgiosovi)

Z ročníku 1999 se nachází nyní v TOP 30 dva hráči, vítěz prvního zápasu na ATP z ročníku Kanaďan Denis Shapovalov a o dvě příčky výše, vítěz prvního zápasu na Grand Slamu, Australan Alex De Minaur.

V posledních dnech ani jeden z nich však není nejskloňovanějším jménem ročníku 1999. Tím je vítěz turnaje v Dallasu a historicky první Číňan, který vyhrál titul na okruhu ATP, Yibing Wu. Nejlepší hráč z Číny na žebříčku a už zmíněný Juncheng Shang mohou v budoucnu táhnout tenis na Dálném východě.

2000: Felix Auger-Aliassime (ATP 1000 Inidan Wells 2018 proti Vaškovi Pospisilovi)

Felix Auger-Aliassime vyhrál první zápas na Tour v březnu 2018. V Indian Wells porazil krajana Vaška Pospisila, aby následně ve druhém kole prohrál s dalším Kanaďanem Milošem Raoničem. V tu dobu už měl Roger Federer za sebou poslední vítězný Grand Slam. Na Wimbledonu si o rok později zahrál poslední finále kariéry na Majorech a Felix tehdy slavil, jako nasazená devatenáctka, první vítězství na turnajích velké čtyřky.

Na začátku nového tisíciletí se stejně jako současná světová osmička narodil i Sebastian Korda.

2001: Jannik Sinner (ATP 250 Budapešť 2019 proti Mate Valkuszovi)

Roku 2001 spatřil v Itálii světlo světa Jannik Sinner. Hráč, který jako první z jeho vrstevníků slavil na ATP, rovnou při debutu v hlavní části pavouka. Poslední dobou chtějí Jack Draper, Brandon Nakashima nebo i český mladík, čtvrtfinalista AO 2023, Jirka Lehečka ukázat, že ročník 2001 není jen o Sinnerovi. Kdo z nich se jako první dostane do finále Majoru?

2002: Lorenzo Musetti (ATP 1000 Řím 2020 proti Stanu Wawrinkovi)

Lorenzo Musetti je v současnosti italskou dvojkou za Sinnerem. Všechna prvenství si plánovala bývalá juniorská jednička uzmout pro sebe. Jenže, kde se vzal, tu se vzal, Ben Shelton vyrazil poprvé na "výlet" a bylo z toho čtvrtfinále v Austrálii.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

2003: Carlos Alcaraz (ATP 500 Rio de Janeiro 2020 proti Albertu Ramosovi)

Carlos Alcaraz a Holger Rune, to jsou komety loňské sezóny. Tito dva vrstevníci nám nabídnou v budoucnosti jistě spoustu bitev. Na konci sezóny dánský mladík ukázal, že se Alcarazovi může rovnat. Většinu prvenství však uzmul Carlito, ale kdo ví, jak jejich souboj bude vypadat za dvacet let. Může se stát, že si Rune uzme důležitější prvenství pro sebe.

2004: Stefanos Sakellaridis (United Cup 2023 proti Zizou Bergsovi)

Mezi hráči narozenými v roce 2004 si dělali zálusk na první vítězství Brunu Kuzuhara, Mili Poljicak, Luca Van Assche nebo Arthur Fils. Na United Cupu všem vypálil rybník Stafanos Sakellaridis, který jako hráč deváté stovky porazil Zizou Bergse.

Arthur Fils to nestihl o jeden měsíc. Na turnaji v Montpellier si připsal výhru nad Gasquetem, Bautistou a Halysem, než prohrál v semifinále s Jannikem Sinnerem.

2005: Juncheng Shang (Australian Open 2023 proti Oscaru Ottemu)

Juncheng Shang v Austrálii napsal do historie i ročník 2005. Nadějný Číňan se aktuálně řadí na pozici největšího mladíka v elitní dvoustovce a čínský mužský tenis v něm má skrytý drahokam.

Kdo bude prvním hráčem s vítězstvím na ATP z ročníku 2006? Bude jím Španěl Martin Landaluce, vítěz juniorského US Open 2022, Brazilec Joao Fonseca, který jako první vyhrál zápas na challengeru, nebo někdo úplně jiný?

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full