To bude ale hráč... Alexander Blockx

Zdroj fotky: AP

V rubrice To bude ale hráč vám přinášíme mladé tenisty a tenistky, o kterých brzy uslyšíme. Tentokrát vás seznámíme s belgickým mladíkem a juniorským šampionem Australian Open 2023 Alexanderem Blockxem.

Kdo je Alexander Blockx?

Alexander Blockx se narodil 8. dubna 2005 v Antverpách. Tenis začal hrát už ve třech letech pod vedením zkušeného trenéra Philippa Cassierse v jeho tenisové akademii Forest Hills v Belgii. Blockx do roku 2022 trénoval v centru Tennis Vlaanderen ve Wilrijku v Antverpách.

Debuty na ATP Tour

Belgický tenista debutoval v roce 2022 v kvalifikaci na ATP Tour při domácím turnaji s názvem European Open v Antverpách, kam dostal divokou kartu. V prvním kvalifikačním kole narazil na Švýcara Dominica Strickera, který ho porazil po setech 6:4, 6:4. Dále dostal Blockx divokou kartu i do hlavní soutěže čtyřhry, kde po boku Rubena Belemanse sehráli souboj proti monacko-polskému páru Hugo Nys/Jan Zieliński. Belgické duo podlehlo po dvou setech (0:6, 2:6) soupeřům.

V březnu 2023 debutoval v kvalifikaci turnaje Masters 1000 s názvem Miami Open, kam se dostal díky divoké kartě. Bohužel Blockx svůj úvodní zápas na tomto turnaji prohrál s Japoncem Yosukem Watanukim 6:3, 3:6, 0:6. O sedm měsíců později získal rodák z Antverp divokou kartu do kvalifikační soutěže na European Open 2023. Nejdříve porazil Srba Hamada Medjedoviče 7:6, 6:2 a poté Belgičana Gillese Arnauda Baillyho 6:4, 7:5. Postoupil tak do hlavní soutěže, kde se v prvním kole střetl s pátým nasazeným Němcem Yannickem Hanfmannem. Alexander se po hodině a 40 minutách s výsledkem 4:6, 6:7 rozloučil s turnajem.

Juniorský grandslam

Skoro před rokem si Alexander Blockx podmanil juniorské Australian Open ve dvouhře a ve čtyřhře se po boku Brazilce Joaoa Fonsecy dostali do finále. Jako třetí nasazený hráč si nejdříve poradil s Italem Federicem Bondiolim (6:0, 6:3). Následně vyřadil Turka Atakana Karahana (6:4, 6:4) a Bulhara Adriana Dzheneva (6:2, 6:2). Ve čtvrtfinále se Blockx potkal s deblovým parťákem Joaoem Fonsecou, který mu po dvou hodinách a 15 minutách podlehl (6:7, 7:6, 6:3).

"Jsem na něj velmi hrdý," řekl trenér Philippe Cassiers Belze po vítězství. "Nebyl to vůbec jednoduchý zápas. Na můj vkus byl na začátku trochu příliš pasivní, ale dal se dohromady. Alexandr není někdo kdo se moc stresuje. Je velmi pilný a snaží se využít těchto momentů. A ve třetím setu měl navrch. Z první hry ho brejkl a zvládl to velmi dobře. Je to typ vítězství, který je v mladé kariéře velmi obohacující.“

Semifinálový zápas odehrál Blockx proti turnajové jedenáctce Číňanovi Zhouovi Yi s výhrou 6:4, 6:1. V zápase o titul se Belgičan střetl s Američanem Learnerem Tienem. První set získal s přehledem antverpský rodák 6:1, ale v tom druhém uhrál jen dva gamy (2:6). Rozhodující sadu musel rozhodnout až tiebreak, který byl velmi těsný a lépe jej zvládl poměrem 11-9 Alexander Blockx.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Alexander Blockx (@alexblockx)

Jak už bylo zmíněno výše, tak se belgický mladík dostal i do finále juniorské čtyřhry s Brazilcem Joaoem Fonsecou. Ti ve finále nestačili na americké duo Tien/Williams 4:6, 4:6. Američan Learner Tien tak vrátil Blockxovi prohru ze dvouhry.

Tituly ITF

Ke konci října minulého roku získal Blockx svůj premiérový profesionální titul na M25 v Glasgow. V prvním kole porazil Alexander Brita Joshuu Goodgera 6:7, 6:3, 6:0 a dále turnajovou čtyřku Australana Akiru Santillana opět po třísetové bitvě 3:6, 7:6, 7:6. Nasazená sedmička Brit Toby Samuel na něj čekala ve čtvrtfinále a po výhře 6:4, 6:4 postoupil belgický mladík do semifinále. V něm se utkal opět s hráčem z Velké Británie Hamishem Stewartem, se kterým si poradil po hodině a 44 minutách (7:6, 6:3). Finálový zápas přinesl znovu tři sady, jelikož Brit Anton Matusevich uhrál první poměrem 7:5, ale ty další získal Blockx 6:4, 6:2.

O týden později si Blockx došel pro titul i na turnaji M25 v Sunderlandu. Při prvních dvou zápasech porazil britské hráče Henryho Searla (6:3, 6:3) a Seana Hodkina (6:2, 6:4). Při třetím utkání změřil síly s turnajovou jedničkou Francouzem Valentinem Royerem, který mu vzdoroval hlavně během prvního setu. Ten došel až do tiebreaku a těsně ho získal Blockx 7-5. Při svém úvodním podání druhé sady nabídl rodák z Neuilly-sur-Seine zisk svého servisu soupeři, jenž ho využil a díky stoprocentnosti došel do semifinále.

V této fázi turnaje se Alexander znovu potkal s britským tenistou Hamishem Stewartem a opět nad ním zvítězil, tentokrát 7:5 a 6:3. Poslední zápas turnaje přinesl rodácké derby mezi Belgičany Tibo Colsonem a Alexanderem Blockxem. Rodák z Antverp přišel zase o úvodní sadu, ale následující už si vzít nenechal (4:6, 6:2, 6:4) a mohl tak oslavit svůj druhý titul na okruhu ITF.

Zdroj článku: Wikipedia