To bude ale hráč... Ben Shelton

Zdroj fotky: Getty Images

Rubrika To bude ale hráč se opět po nějakém čase vrací za oceán, konkrétně do Spojených států amerických. 20letý Ben Shelton letos prožil průlomovou sezónu a už jen malý krůček ho dělí od bran nejlepší světové stovky. Jaký potenciál dřímá v americké jedničce do jednadvaceti let?

Tenisové začátky

O tom, že měl malý Ben už od narození předpoklady na to stát se profesionálním tenistou, nemůžeme pochybovat. Jeho rodina tenisem doslova žije. Otec Bryan Shelton se 10 let před narozením syna vyšplhal až na 52. příčku světa. Benova matka Lisa Witkens Shelton se zase v mládí držela v popředí světové juniorské špičky. Profesionálním tenistou byl i jeho strýc Todd Witkens.

V dětství však Ben Shelton místo tenisu hrál americký fotbal. Bílému sportu se začal naplno věnovat až ve dvanácti letech pod vedením svého otce, který pracoval jako univerzitní tenisový trenér.

Juniorská kariéra

V 16 letech chtěl vycestovat na zahraniční ITF turnaje. Po dohodě se svým trenérem a tatínkem v jedné osobě však cestování odložil a věnoval se turnajům na domácí půdě a dodnes neopustil kvůli tenisovému zápasu rodnou vlast. Na americkém žebříčku USTA (Americká tenisová asociace) se vyšplhal na třetí příčku do osmnácti let a mezi juniory ve světě se nacházel nejvýše na začátku čtvrté stovky. V roce 2019 vyhrál čtyřhru na mistrovství USA do šestnácti let na antuce a o rok později došel na zimním národním šampionátu do finále ve dvouhře.

Univerzitní tenis

V červnu 2020 začal hrát za univerzitní tým Florida Gators pod svým otcem. Tým i s jeho pomocí dokráčel v roce 2021 poprvé v historii k titulu v národním univerzitním šampionátu.

Přelomový rok pro mladého Američana nastal v následující sezóně. V roce 2022 ovládl univerzitní národní mistrovství ve dvouhře a na žebříčku studentů univerzit se vyšplhal na samotné čelo. K titulu se musel prokousat nejen přes finálového soupeře, ale také přes českého hráče, žebříčkovou dvacet sedmičku, Ondřeje Štylera.

Začátek profesionální kariéry na challengerech

Dnes již 108. hráč světa se už v loňském roce ukázal na dvou challengerech. Nejlepší výsledek zapsal na posledním turnaji v roce v Champaign, kde prohrál až ve čtvrtfinále s Japoncem Yukim Watanukim. Zahrál si i kvalifikaci US Open, kde po úspěšném prvním utkání nestačil ve druhém na Botice Van De Zandschulpa, současného hráče TOP 50. Úplný přechod z turnajů Futures přišel v sezóně 2022. Ve druhé půlce sezóny začal objíždět domácí turnaje challengerové kategorie. Hned na druhém podniku v Rome došel z kvalifikace až do finále, kde prohrál s čínským talentem Yibing Wuem.

Svými dobrými výkony si řekl o volnou kartu do hlavní soutěže ATP 250 v Atlantě. V prvním kole porazil indického tenistu Ramkumara Ramanathana a připsal si tak do deníčku první vítězství na okruhu. Odměnou mu byl souboj s turnajovou dvojkou Johnem Isnerem. Proti nejlepšímu americkému tenistovi uplynulé dekády předváděl skvělé výměny a nakonec prohrál až v tiebreaku třetí sady.

Skalp hráče TOP 5 a účast na US Open

Úspěch v Atlantě, ale i finále dalšího challengeru, mu přinesly možnost hrát na Masters v Cincinnati. Do prvního kola dostal italského kvalifikanta Lorenza Sonega. Třísetovou tahanici vyhrál 20letý Američan a připsal si premiérový skalp tenisty z elitní stovky. Bena Sheltona čekala ve druhém kole velká výzva. Utkání proti hráči TOP 5, turnajové pětce Casperu Ruudovi. Semifinalistovi Masters v Montréalu povolil jen šest gemů a najednou o něm věděl celý tenisový svět. V zápase působil s nečekanou jistotou v ruce. "Necítil jsem se klidný, ale snažil jsem se tvářit, že klidný jsem a mám věci pod kontrolou," reagoval levoruký tenista po zápase.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

V devatenácti letech se dostal do TOP 200 a na pozici třetího nejlepšího teenagera za Carlose Alcaraze a Holgera Runeho. Stal se také nejmladším Američanem od dob osmnáctiletého Andyho Roddicka, kterému se podařilo vyhrát zápas s hráčem elitní světové pětky (Roddick porazil v Montréalu 2001 světovou jedničku Gustava Kuertena).

Ve třetím kole na povedený výkon nenavázal a s britskou jedničkou Cameronem Norriem uhrál pouhé dva gemy. Po turnaji v Cincinnati se rozhodl zanechat poslední dva roky studia na univerzitě a stát se profesionálem. "Moje rozhodnutí nebylo na základě výsledků a nikdy nebude. Vždy bylo založeno na tom, kde jsem jako hráč a osobnost. V tomto bodě si myslím, že je to to nejlepší pro mě, co bych mohu udělat, abych posunul svůj tenis dopředu a udržel se na správné cestě," vyjádřil se ke svému konci na univerzitě Ben Shelton. Ve vysokoškolském studiu bude pokračovat online.

Na US Open, při první účasti v hlavní fázi Grand Slamu, se od něj čekaly velké věci. Poměrně dobrý los nevyužil a po pětisetové bitvě s portugalským kvalifikantem Nuno Borgesem na turnaji skončil.

Famózní šňůra na konci sezóny

Po Masters v Cincinnati se dlouho pohyboval kolem 160./170. místa. Možná nejlepší formu z celé sezóny předvádí na jejím konci v listopadu v halových podmínkách. Vyhrál dva po sobě jdoucí challengery v Charlottesville a Knoxville. V obou dvou případech slavil vítězství ve finále nad zkušenějším krajanem Christopherem Eubanksem. Zajímavostí je, že tato dvojice spolu hrála čtyřhru na US Open, kde zvládli v prvním kole porazit bratry Stefanose a Petrose Tsitsipasovi.

Formu neztratil ani na dalším challengeru v Champaign, kde obhajuje loňské čtvrtfinále. Na tamním turnaji postoupil do finále, ve kterém změří síly s Australanem Aleksandarem Vukičem. Pokud dokráčí Ben Shelton k třetímu titulu v řadě proklouzne do TOP 100.

"Americký tenis je na velmi dobré pozici, doufám, že budu nápomocný," říká Ben Shelton, jehož snem je být hráčem TOP 10.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full