To bude ale hráč… Carlos Alcaraz Garfia

V rubrice To bude ale hráč… je naším cílem se zaměřit na mladé vycházející talenty, jejichž budoucnost je minimálně v TOP 20 a kdo ví, možná i výše. Dnes bych se rád zaměřil na borce, jehož jméno je Carlos Alcaraz Garfia. Španělský mladík je na výborné cestě stát se jednou opravdu výjimečným hráčem a to, že má talent od Pána Boha dokazuje již nyní.

Rodák z El Palmaru

Carlos Alcaraz se narodil 5. května 2003 v El Palmaru ve Španělsku. Jedná se o tenistu, který hraje pravou rukou a může se opřít o svůj obouručný backhand. Dosáhl výšky 185 cm, což je na pohyblivého tenistu, jakým Carlos dozajista je, ideální výška. Jedná se o teprve 17letého tenistu, ale již nyní nám dokazuje, že je vyspělý a má to v hlavě srovnané, neboť hrát v 17 letech na profesionální úrovni je opravdu těžké a řada hráčů by to po psychické stránce jistě nezvládla. Je to Španěl, takže nemusíme dlouho hádat, jaký je jeho oblíbený povrch. Ano, je to antuka. Alcaraz na ní hraje jednoznačně nejčastěji. Za svoji kariéru zatím získal celkem 6 titulů - 3 kategorie ITF a 3 na challengerech, přičemž 2 získal na tvrdém povrchu a 4 na oblíbené antuce. V současnosti (k 30. 4. 2021) figuruje na 120. místě světového žebříčku.

Začátky mezi dospělými

Na okruhu ITF, kde začínají všichni mladí tenisté, debutoval v únoru roku 2018, kdy zasáhl do turnaje v rodné Murcii. Jeho začátek nebyl vůbec špatný. Dostal se až do čtvrtfinále, které ale nezvládl a prohrál. Svou první trofej vyhrál ve španělské Dénii, v červenci 2019, kdy ve finále přehrál Kazacha Timofeje Skatova (toho času 636./dnes 436.). Na svůj první start na okruhu ATP čekal do února 2020, kdy se dostal do hlavní soutěže Rio Open z kategorie ATP 500 na divokou kartu. V prvním kole vyřadil svého krajana a skvělého antukáře Alberta Ramose-Vinolase (41./46.), ale v osmifinále vypadl na raketě Federica Corii (116./90.). První start na takovéto akci mohl rozhodně považovat za vyvedený. Svůj první challenger pak vyhrál v srpnu 2020 v Italském Terstu, kde na antuce ve finále porazil Riccarda Bonadia (408./291.).

Kvalifikace na French Open

Po skvělých výkon především na challengerech, kde zaznamenal za dva měsíce dva tituly přišla možnost zahrát si kvalifikaci na French Open a to byla pro 17letého Carlose obrovská příležitost. Los kvalifikace byl pro něj velice příznivý, když v prvním kole dostal Aleksandara Vukiče (193./199.) z Austrálie. Dle mého názoru hráče, který není schopen prodat svůj obrovský talent a pro nějž je antuka jeden ze slabších povrchů. Carlos šel do zápasu jako obrovský favorit, ale bohužel se, pro něj zatím jednoho z největších zápasů, zalekl a neuspěl. Prohrál ve třech setech velmi vyrovnaného zápasu.

Pandemie jako pomoc v kariéře

Většina tenistů tuto dobu, kdy se většina turnajů rušila, neměli rádi a když se začaly pořádat turnaje, trvalo jim, než se dostali zpět do formy. Carlos svůj první turnaj po návratu vyhrál a nastartoval tak svou úžasnou jízdu, která skončila až zmíněnou kvalifikací na French Open a prohrou s Vukičem. Nicméně ihned poté najel zpět na vítěznou vlnu, a mohl se tak radovat z dalších dvou challengerových titulů, nejprve v Barceloně a později v Alicante.

Úspěšná kvalifikace na první Grandslam

Rok 2021 pro Carlose začal parádně, když v Dauhá prošel kvalifikací na Australian Open. Poté se také v Melbourne účastnil přípravy na AO, kde sice vypadl v osmifinále, ale připsal si tam skalp skvělého tenisty Davida Goffina (14./13.). Zápas se hrál na obrovské úrovni a Alcaraz ukázal své kvality. Druhý týden v únoru pak přišlo samotné Australian Open. První zápas zvládl skvěle a připsal si tak svou první grandslamovou výhru na hlavním turnaji. Druhý zápas se Švédem Mikaelem Ymerem mu už ale nevyšel podle představ a prohrál 3:1 na sety.

Budoucí světová jednička

Carlos se nyní soustředí hlavně na challengery a postupně se zabydluje v kvalifikacích, které vzhledem k jeho žebříčkovému postavení musí absolvovat, pokud neobdrží od organizátorů divokou kartu. Poměrně dobře si letos vedl i na ATP 250 ve španělské Marbelle, kde se dostal až do semifinále, v němž nestačil na skvěle hrajícího krajana Jaume Munara (95./88.).

Má opravdu skvěle nakročeno stát se jednou opravdu výjimečným hráčem a myslím, že určitě jednou zavítá do TOP 3 světového žebříčku. Hraje skvěle především na antuce, kde si výměny uhraje velmi pečlivou a vytrvalou hrou od základní čáry. Má skvělé přímé údery a to se mi na něm opravdu velice líbí. Vzhledem k jeho věku má občas výpadky na servisu, ale to myslím, že je v 17 letech běžné a rozhodně bude na tomto nedostatku pracovat.

Budu rád, pokud mi dáte vědět do komentářů, jaký hráč je pro Vás tím největším talentem a o kom bychom mohli napsat příště.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

V minulém článku jsme se zaměřili na dalšího výjimečného talenta Brandona Nakashimu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky
Google translate
usercalendar-full