To bude ale hráč… Emma Raducanu

Zdroj fotky: Getty Images

V rubrice To bude ale hráč… se zaměřujeme na mladé vycházející talenty, kteří by to mohli jednou dotáhnout velice daleko. Dalším takovým hráčem, tedy hráčkou, abychom byli přesní, na kterou upínáme pozornost, je mladá britská tenistka Emma Raducanu. Tato hráčka již v 18 letech udivuje tenisový svět a není se čemu divit, je to výjimečný talent.

Kanaďanka reprezentující Velkou Británii

Emma Raducanu se narodila 13. 11. 2002 v Torontu. Její hru zdobí pravoruký forehand, který doplňuje velice silný obouručný backhand. Na žebříčku WTA hraje na svém maximu a tím je 150. místo světa. Je ale téměř jisté, že se po letošním US Open posune, a to směrem kupředu.

Velkým paradoxem je, že se narodila v Kanadě do rodiny rumunského otce a čínské matky, ale reprezentuje Velkou Británii, kam se ve dvou letech přestěhovala. Tenis začala hrát v 5 letech v Bromleyho akademii. Sama o sobě říká, že má velice silný forehand a preferuje tvrdší povrchy.

Na juniorské scéně tři tituly

Již jako juniorka se snažila bojovat o co nejlepší umístění a jejím snem bylo se dostat na profesionální úroveň. Účastnila se také juniorského Wimbledonu či US Open. Dvakrát z toho bylo čtvrtfinále. Na juniorském žebříčku figurovala nejvýše na 20. místě.

V hlavní soutěži turnajů ITF debutovala koncem března 2018, tedy v 17 letech, což je pro tak mladou hráčku určitě pozdvižením. Ovšem svůj první titul na tomto okruhu zaznamenala v izraelském Tiberias. V zápětí dostala divokou kartu do kvalifikace Wimbledonu, tam ovšem vypadla hned v prvním kole s Barborou Štefkovou.

Svůj druhý titul přidala na tvrdém povrchu v Antalyi koncem října roku 2018.

Následující rok objížděla především turnaje kategorie ITF, kdy došla jednou do finále a v indickém Pune dokonce jeden podnik ovládla. Tam musela vyhrát sedm zápasů, aby se dostala k vytouženému titulu, jelikož se musela probojovat přes kvalifikaci.

I Raducanu zbrzdila pandemie

Čekala, že se začne zabydlovat na větších turnajích a možná, že nakoukne i do nějakého turnaje na okruhu WTA. To by se jí ale do cesty nemohla postavit pandemie koronaviru, který jí všechny tyto plány zhatil. Místo toho hrála exhibice v Británii, kde porážela jednu soupeřku za druhou.

Snový rok 2021

V roce 2021 se Raducanu vrátila na okruh. Bylo to až v polovině sezóny v Nottinghamu, kde dostala divokou kartu na tento travnatý turnaj. Byl to pro ní také první turnaj na okruhu WTA. Výsledkově ho nezvládla, ale v té hře bylo přeci jenom něco výjimečného, něco, čím se odlišovala. Poté přišel Wimbledon a divoká karta do hlavní soutěže, kde již ukázala svůj obrovský potenciál, když prošla přes tři kola a až v osmifinále ji zastavila skreč a také Ajla Tomljanovič. Dokonce tam porazila i Češku Markétu Vondroušovou.

Na řadu přišel turnaj v San Jose, kde vypadla v prvním kole se Shuai Zhang a také challenger v Chicagu. Tam prohrála finále s Clarou Tauson a byla to její poslední příprava před kvalifikací na US Open.

Emma Raducanu kvalifikaci zvládla a co víc, nyní je dokonce v semifinále posledního grandslamu sezóny a udivuje tak celý tenisový svět. Táhne vítěznou šňůru osmi zápasů a to dokonce bez ztráty setu. Sama Raducanu tomu nemůže uvěřit: „Měla jsem zabukované letenky na konec kvalifikace. Ale to je příjemný problém. Tuhle zkušenost si strašně moc užívám. Něco takového jsem vůbec nečekala." Takto se vyjádřila na tiskové konferenci po jednom z vyhraných zápasů.

Budoucí světová jednička?

Britka je ohromně talentovaná, o tom není pochyb. Kam až to ale může dotáhnout? Zřejmě měla za cíl se tento rok dostat do světové stovky a to se jí po US Open zřejmě povede. Dokáže ale zůstat v 18 letech konzistentní a předvádět takové výkony i na menších turnajích? To nám ukáže až čas, nakročeno má ale skvěle a každý jí to musí přát, jelikož Emma je velice sympatická mladá tenistka.

V minulém článku této rubriky jsme se zaměřili na Jensona Brooksbyho.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full