To bude ale hráč… Jenson Brooksby

Zdroj fotky: Getty Images

V rubrice To bude ale hráč… se zaměřujeme na mladíky, kteří by to mohli jednou v tenise dotáhnout opravdu daleko. V tomto vydání se zaměříme na amerického talenta, který porazil například Tomáše Berdycha v jeho posledním zápase kariéry. Tento hráč se jmenuje Jenson Brooksby a je považován za jednoho z největších talentů na okruhu ATP.

Rodištěm je Kalifornie

Jenson Brooksby se narodil 26. 10. 2000 v Sacramentu ve státě Kalifornie. Američan se opírá o svůj pravoruký forehand a obouručný backhand. Na to, že je velice mladý, poměrně dobře využívá své výšky 193 cm a to hlavně při podání. Nejvíce hraje na tvrdém povrchu, což je pro americké hráče typické. Dobře ale dokáže zahrát také na antuce, o tom ale později.

Brooksby je stále velice mladý, ale i přes tento handicap je již poměrně dost vyspělý a hrál těžké zápasy, ve kterých si věděl rady a to ukazuje, jak kvalitním hráčem je a bude. Tenis začal hrát ve svých čtyřech letech. Praktikuje především fyzicky náročný styl tenisu, na okruhu by se dal přirovnat k Alexi De Minaurovi. Je ale také charakteristický tím, že umí dobře zaútočit a ukončovat výměny brzo po svém podání.

Banner web_karta

První zkušenost s challengerem již v 15 letech

Jako každý mladý tenista, tak i Jenson začínal na turnajích kategorie Futures. Nejprve to byly pouze kvalifikace, později už hlavní soutěže. Jak bývá u amerických tenistů zvykem, tamní tenisový svaz je velice podporuje a uděluje často divoké karty, ať už je to na kvalifikace či hlavní soutěže challengerů. U Brooksbyho to nebylo jinak, již ve svých 15 letech dostal první divokou kartu na challengerový turnaj. Bylo to do kvalifikace ve Stocktonu a hned svůj první zápas dokázal vyhrát. Poté sice padl ve třech setech s Marcem Trungellitim, ale zkušenost to byla rozhodně dobrá.

Rok 2017 byl především ve znamení turnajů ITF, kde se mu ale moc nedařilo. Nepřipsal si ani jedno semifinále, a tak tento rok nemohl hodnotit jako povedený.

Jako zlomový by se dal považovat následující rok, jelikož ovládl juniorské mistrovství USA do 18 let, kde ve finále porazil Brandona Nakashimu. Tímto triumfem si tak zajistil divokou kartu na US Open 2018. Právě ve Flushing Meadows debutoval na okruhu ATP, lepší debut pro amerického hráče si snad ani nelze přát. V prvním kole mu tam byl soupeřem John Millman z Austrálie. V říjnu poté debutoval na challengerové úrovni, kdy ve Stocktonu v prvním kole prohrál s Noahem Rubinem.

Další sezónu měl strávit jako hráč na Baylorově univerzitě, nicméně pro zranění neodehrál ani jeden zápas a závěrem roku 2020 oznámil, že se bude naplno věnovat tenisu jako profesionál.

Tomáš Berdych určitě nikdy nezapomene

Do povědomí tenisových fanoušků po celém světě se dostal především po US Open 2019, kdy se dokázal probojovat přes náročnou kvalifikaci, aby pak v prvním kole mohl vyzvat Tomáše Berdycha v jeho posledním zápase profesionální kariéry. Jenson Brooksby tento zápas ovládl poměrem 3:1 na sety a překvapil tak mnoho tenisových fanoušků. Ve druhém kole ho čekal Nikoloz Basilashvili. I tomu Jenson vzdoroval, ale nakonec to nestačilo - výsledek 3:2 pro Gruzínce.

Rok 2020 celý vynechal pro zranění ramene a na kurt se nepodíval celých 14 měsíců. Mnozí nadšenci tak ztratili naději, že by tento hráč mohl ještě zazářit či se probojovat mezi TOP 100.

Brooksby může být jistě rád, že mu spousta pořadatelů věřila a udělovali mu divoké karty. Bez toho by nezískal jeho první challengerový titul v Potchefstroomu. O měsíc později přidal finále v Clevelandu. V polovině dubna přišel na řadu další titul, a to na tvrdém povrchu v Orlandu, o týden později pak další, pro změnu na antuce v Tallahassee. Premiérou pro něj byla také účast na letošním French Open.

V polovině července mohl zkompletovat tituly ze všech typů povrchu, nicméně na trávě v Newportu to nedovolil Kevin Anderson, mimochodem to bylo pro Brooksbyho první finále na okruhu ATP.

Největší úspěchy zažívá nyní. Začátkem srpna si zahrál semifinále na ATP 500 ve Washingtonu, kde nestačil na Jannika Sinnera. Na letošním US Open zanechal stopu v podobě osmifinále a sebrání setu Novaku Djokovičovi.

Kam až to mladík dotáhne?

Jenson Brooksby je nyní (8. 9. 2021) na 99. místě světového žebříčku a s jistotou můžeme říct, že po letošním US Open se posune na své maximum, kterým bylo doposud 97. místo. Má všechny předpoklady proniknout, a to velice brzo, do TOP 20, kde to pak už bude na něm, zda se tam udrží. Pokud ale bude předvádět výkony jako doposud, nemusel by skončit pouze u tohoto milníku, ale může pomýšlet mnohem výše.

V minulém článku této rubriky jsme se zaměřili na Felixe Augera-Aliassimeho.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full