To byli ale hráči... Bob a Mike Bryanovi

Zdroj fotky: Getty Images

Bob a Mike Bryanovi jsou nejúspěšnějším duem všech dob. Jednovaječná dvojčata se pyšní zlatou medailí z letní olympiády v Londýně roku 2012 a bronzem z Pekingu 2008. Další třetí místo mají z panamerických her z Winnipegu roku 1999. V srpnu 2020 ukončili profesionální kariéru. Pojďme si ji připomenout.

Bob a Mike Bryanovi se narodili 29. dubna 1978 v Kalifornii v rodině Kathy a Wayna. Matka bratrů je bývalou hráčkou ženského okruhu a čtyřnásobnou účastnicí Wimbledonu. Navíc stále vyučuje tenis. Jejich otec je právník, hudebník a tenisový instruktor.

Juniorská kariéra

Bratři Bryanovi vyhráli svůj první titul ve čtyřhře, když jim bylo 6 let v turnaji do 10 roků. V jejich juniorských začátcích měli od rodičů zakázáno hrát proti sobě na turnajích. Pokud by měli hrát proti sobě, střídali by se v automatickém nastavení Během juniorských let získali více než sto titulů v doublu. V roce 1996 si odvezli trofej ze čtyřhry juniorů z US Open, poté co ve finále porazili italsko-kanadský pár Bracciali/Robichaud 5:7, 6:3, 6:4.

V tom samém roce absolvovali střední školu Rio Mesa High School v Oxnardu v Kalifornii a na podzim dostali Bob a Mike tenisová stipendia na Stanfordské univerzitě a hráli tam až do roku 1998, čímž pomohli v obou letech týmu k titulu v NCAA. Ve finále NCAA roku 1998 porazili duo Kelly Gulletovou a Roberta Lindstedta z Pepperdine University a díky této výhře se stali prvními bratry, kteří vyhráli NCAA ve čtyřhře od roku 1946. Rok zakončili na 1. místě v žebříčku vysokoškolských dvojic a o rok později skončili na třetím místě na Panamerických hrách ve Winnipegu, když reprezentovali jako profesionálové Spojené státy.

Grandslamové úspěchy

Sourozenci Bryanovi získali 16 grandslamových trofejí. Nejvíce jich mají z Australian Open (6). Dále pak US Open (5), Wimbledon (3) a poslední je French Open (2). V roce 2006 porazili na Australian Open česko-indický pár Damm/Paes 4:6, 6:3 a 6:4. O dva roky později na US Open přemohli opět indického hráče Paese, který hrál s Čechem Lukášem Dlouhým (7:6, 7:6). V roce 2012 na US Open zvítězili nad známým česko-indickým duem Štěpánek/Paes 6:3, 6:4 přičemž to bylo jejich posledním setkáním s českým hráčem v doublu.

Rekordy 

Bob a Mike Bryanovi za svou dlouhou kariéru nasbírali několik rekordů. První z nich je 114 vítězství na turnajích ATP, kdy bývalý rekord 62 výher překonali na Farmers Classic 2010 v LA. Druhý je sedm titulů mistrů světa ITF. Sedmkrát byly nejlepším párem roku na ATP Tour.
Mezi další patří: 16 grandslamových titulů v rámci jednoho páru, 30 grandslamových finále, 7 po sobě jdoucích finále na Grand Slamu, 169 finálových zápasů na okruhu ATP, 16 deblových výher ve Světové skupině Davis Cupu, 36 titulů v kategorii ATP Masters 100. Dále je to jediný pár, který vyhrál více než 600 zápasů na okruhu a mnoho dalšího.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Bob Bryan (@bryanbros)

Davis Cup

Bob a Mike Bryanovi se třikrát zúčastnili finále Davis Cupu, ale jen jednou ho vyhráli. Konkrétně v roce 2007 společně s Američany Andym Roddickem a Jamesem Blakem. V Portlandu porazili výběr Ruska 4:1. První bod přinesl Andy po výhře 3:0 nad Dmitrijem Tursunovem. Další přidal James, když výsledkem 3:1 přemohl Michaila Youzhnyho. Bratři Bryanovi pak porazili duo Andreev/Davydenko 3:0 a poslední bod uhrál Blake.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full