Shrnutí ženské betonové části z pohledu Češek - 2. část

Před pár dny jste na webu mohli objevit článek o shrnutí první části sezóny. Dnes se podíváme na druhou část. Jaká známka bude například u Terezy Martincové, Kateřiny Siniakové nebo Barbory Krejčíkové. Komu se na betonech dařilo a komu naopak nikoliv?

Barbora Krejčíková - výsledná známka: 1-

Pokud jsem v první části tohoto shrnutí pochvaloval hru Karolíny Muchové, tak zde musím vynachválit další českou tenistku, která od začátku roku udělala výrazný skok tenisovým žebříčkem minimálně o třicet pozic. Bára Krejčíková k úžasným výkonům ve čtyřhře, na které jsme si už tak nějak zvykli, letos přidává i výhry ve dvouhře. Menšího herního vzrůstu jsme si všimli již v Austrálii, kde nacházela recept na dlouhodobě úspěšné světové hráčky, mezi které řadím například Zhengovou nebo Rybakinovou.

V Dauhá musela Češka do kvalifikace, kterou nečekaně neprošla, i přestože narazila na hráčky, které byly výkonnostně zdaleka za Krejčíkovou. O to větší překvapení pak přišlo v Dubaji. Bára prošla do finále bez ztráty setu a přemohla grandslamové šampionky Ostapenkovou a Kuznetsovovou. Ve finále proti Muguruzaové nevyužila setball a nakonec prohrála 0:2. Jenže Krejčíková předvedla opět skvělý výkon. Takřka po celou sezónu si drží stabilní obranu, v níž soupeřky těžko nachází nějaké slabiny. Rodačka z Brna je velkým příslibem pro český tenis a letos nám toho podle mě ještě hodně ukáže.

Marie Bouzková - výsledná známka: 2

Další české jméno, které najdeme v tenisovém ženském žebříčku je Marie Bouzková. Dvaadvacetiletá tenistka letos začala až v Austrálii, kde se zúčastnila hned tří turnajů. Na grandslamu dostala těžký los, kdy jí byla nalosována Ukrajinka Svitolinová. Marie vzdorovala, ale nakonec to nestačilo. O to více se jí však dařilo na dvou menších turnajích. Na turnaji Yarra Valley Classic došla až do třetího kola, kde opět prohrála s členkou světové desítky, tentokrát s Bartyovou. Té dokonce dokázala sebrat set.

Ještě lepší výsledek přišel o pár týdnů později, když na dalším turnaji v Melbourne došla až do finále a porazila například Andreescuovou. Ve finále bohužel prohrála, a nezískala tak první titul na okruhu WTA. Kvalitu potvrdila i v Mexiku, kde se dostala do semifinále a nestačila na další aktuálně skvělou hráčku Sorribes Tormovou. Pokles přišel v Miami, kde mohly přijít další body do žebříčku, jenže hned v prvním kole podlehla Američance Rusové. Já osobně doufám, že ten poslední zmíněný výsledek byla jen výjimka, která potvrzuje pravidlo, a že Marie začíná pokukovat po vyšší světové špičce a zanedlouho ji uvidíme ještě výše.

Kristýna Plíšková - výsledná známka: 5

Těžko hledám kladná slova, když se podívám na výkony Kristýny Plíškové. Letos zvítězila jen ve třech zápasech, jenže to byly zápasy z kvalifikace na turnaj v Dauhá. Všechny tyto výhry byly nad hráčkami z až druhé světové stovky. Možná právě proto v nich Kristýna neztratila jediný set a byla suverénní. Na výhru v hlavní soutěži čeká od loňského French Open. Jenže nyní už má za sebou první část sezóny na jejím nejoblíbenějším povrchu, neboť právě rychlost povrchu pomáhá její hře.

Když se podíváme na její konkrétní výsledky, tak za zmínku jistě stojí prohraný zápas s vracející se Zvonarevovou, krajankou Martincovou, nebo Britkou Boulterovou. I tyto hráčky se nacházely v době zápasu daleko za ní v žebříčku. Jenže hra rodačky z Loun na soupeřky prostě nestačí. Bohužel zde nevidím ani nějaký záblesk, který by dával naději, že se vše lepší. I přestože Kristýna patří k těm nejlepším servismankám na okruhu, tak podání není to, co by zápas dokázalo samostatně vyhrát. A jelikož na antuce se mnohem více hrají delší výměny, tak může přijít asi jen zázrak.

známka- Barbora Krejčíková

? Getty images

Kateřina Siniaková - výsledná známka: 4

O nic lépe na tom není ani další česká zástupkyně. Kateřina si bohužel z turnaje ITF v Dubaji nedokázala přenést formu na okruh WTA. V Austrálii skončila po dvou prohraných třísetových zápasech s Kerberovou a Ferrovou. Siniaková zde ještě předváděla hru, na kterou jsme od ní zvyklí. Bohužel poté častěji přicházely části zápasů, ve kterých byla Kateřina na ručník. Hra se jí bortila a ona to nedokázala zvládnout ani psychicky. Možná právě ta psychika ji nejvíce stahuje dolů, protože v zápasech čtyřhry je klidnější, a i když se najde nějaká nervóznější část, tak zde udržuje hlavu v klidu.

Jenže od Austrálie její výkony zkrátka přestaly mít herní kvalitu. Kateřina dělá příliš nevynucených chyb a nepomáhá jí natolik ani servis. To jsme bohužel mohli vidět i v utkáních proti Tsurenkové, Jabeurové nebo Gasparyanové. Soupeřky nemají takový problém převzít nad Češkou kontrolu na kurtu, proto i ty poslední zápasy končily dříve, než by si Kateřina přála. Velká škoda je prohra Siniakové v posledním zápase s Konjuhovou, kdy Chorvatka musela v obou setech dotahovat. O to smutnější je, že to nakonec nevyšlo a o náskok bývalá členka světové čtyřicítky přišla.

Tereza Martincová - výsledná známka: 2-

Poslední tenistku, které bych se rád věnoval v mém shrnutí je Tereza Martincová. Ta se tento týden poprvé stala součástí nejlepší světové stovky. K tomuto kroku jí pomohly právě letošní výsledky. Sezóna pro ni nezačala ideálně a po porážce v kvalifikaci na Australian Open do Austrálie neodcestovala. Zvolila proto cestu francouzskými turnaji. Tam jí žádné velké soupeřky nečekaly, ale i přesto žádný výrazný výsledek nepřišel. Hlavní průlom se stal na turnaji v Dubaji, kde musela opět do hlavní soutěže přes kvalifikaci. Los jí přidělil do prvního kola Kristýnu Plíškovou, kterou porazila po dlouhé třísetové bitvě.

K výraznému výsledku jí pomohlo, že v dalším kole se utkala s Nizozemkou Bertensovou, která se letos vrátila po operaci achilovky a od té doby nevyhrála jediný set. Následující souboj o čtvrtfinále už ve vítězství nepřetavila. V Miami opět prošla dvoukolovou kvalifikací a porazila další vracející se hráčku Shvedovovou. Její cesta skončila ve druhém kole proti Andreescuové. Když teď shrnu její výsledky, tak se trochu bojím, že jsou podmíněné především štěstím při losu. Vyhrávala totiž nad hráčkami, které se na okruh buď vrací anebo na hráčky, které se nenachází v nejlepší formě. Já tedy doufám, že mi Tereza na antuce ukáže, že dokáže vyhrávat i zápasy, ve kterých není favoritkou.

Pokud si chcete přečíst první část shrnutí, tak klikněte zde.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full