Shrnutí ženské betonové části z pohledu Češek - 1. část

Může se zdát, že sezóna teprve nedávno začala, jenže za sebou máme už jednu třetinu turnajů. Nyní se světový okruh přesune z betonu na antuku, a proto jsem se rozhodl zhodnotit jednotlivé výkony českých singlistek z první části sezóny. Která z nich ji nejlépe rozehrála? Jaká známka se vyskytuje u Petry Kvitové? 

Karolína Plíšková - výsledná známka: 4-

Pokud je někdo, u koho těžko hledám slova, tak je to právě nejlepší Češka ve světovém žebříčku. Ta totiž před sezónou vyměnila trenéra a pod vedením Saschy Bajina, který mimochodem trénoval například Naomi Osakaovou nebo Serenu Williamsovou, oplývala spokojeností. Jenže její zkušenosti ztréninků evidentně nebyly na takové úrovni, která by stačila na konkurentky. Asi nejvíce všem v paměti utkvěly tři porážky v řadě od Jessicy Pegulaové. Američanka Češku vyřadila v Dubaji, Dauhá, a i v Miami.

Jenže když se podíváme na Karolíniny dlouhodobé výkony, všimneme si, že letos ještě neporazila hráčku ze světové třicítky. Nedávno web tennis.com uvedl, jak by vypadal tenisový žebříček, pokud by se nepočítaly výsledky z loňských let. Karolína Plíšková by byla až pátou českou hráčkou a nacházela by se ve třetí desítce hráček. Výkony z turnajů na jejím nejoblíbenějším povrchu však tuto statistiku potvrzují. Jen na Australian Open dokázala vyhrát dvě utkání v řadě. Tohle je však na bývalou světovou jedničku málo. Snad nám ještě v této sezóně předvede lepší výkon. A že laťka není nasazená vysoko.

Petra Kvitová - výsledná známka: 2-

Po zhlédnutí známky u Petry Kvitové mě nyní asi její fanoušci nebudou mít rádi. Samozřejmě Petra zvítězila v Dauhá, kde porazila ve finále Muguruzaovou, ale její výkony mi připomínají graf sinusoidy. V Austrálii, kde nejdříve na přípravném turnaji dlouho hledala recept na Venus Williamsovou a následně prohrála s Podoroskou, mi nepřišla v nejlepší formě. To se ukázalo i na grandslamu, kde padla už ve druhém kole. Poté v Dauhá získala první singlový titul pro Českou republiku v této sezóně. Její cestu turnajem jsem samozřejmě sledoval a nečekal jsem, že by mohla ve finále proti Španělce dominovat.

Jenže v následujícím turnaji v Dubaji, kde už Muguruzaová titul získala, se Češka po nepřesvědčivém výkonu loučila už po prvním zápase. V Miami však zase šla její forma strmě vzhůru a po dvou rychlých zápasech nestačila po třísetovém dramatickém souboji na Elinu Svitolinovou. Tento výsledek bych jí však nevyčítal. Pokud by se vždy nedařilo jen s výše postavenými soupeřkami, tak by to byl úspěch. Já doufám, že si Petra formu z Miami přiveze i na antukovou šňůru po Evropě. Mám totiž pocit, že se začíná blýskat na lepší tenisové časy.

Markéta Vondroušová - výsledná známka: 2-

Ani začátek sezóny Markéty Vondroušové není úplně strhující, přestože se jí na australském kontinentě dařilo. Na turnaji Yarra Valley Classic v Melbourne prohrála až v semifinále proti Garbiñe Muguruzaové. Na Australian Open také vyhrála první tři zápasy. V souboji o čtvrtfinále ale nestačila už podruhé během krátké doby na veteránku Sie Su-wej. Skvěle vkročila i do turnaje v Miami, kde ve druhém kole porazila Bencicovou. Jenže ve třetím zápase ji Sabalenková přehrála a zvítězila 6:1 a 6:2.

V prvních kolech je takřka neporazitelná, jenže na její úspěchy vrhají stín její kolapsy. Už dvakrát obdržela od soupeřek kanára a zápasy prohrává za krátký čas. V Miami se loučila po rychlé prohře se zmíněnou Běloruskou Sabalenkovou a ještě o dva gamy méně jí dovolila Španělka Muguruzaová v Austrálii. Od hráčky ze světové špičky očekávám stabilní výkony. Prohra mi nevadí, když je s úctou,ale toho si u některých jejich zápasů nejsem jistý. Doufám, že se Markéta trošku srovná, i proto, že začíná její oblíbená antuková část, kde by mohla hrát lépe.

 

známka- Karolína Muchová

? Getty images

Karolína Muchová - výsledná známka: 1

V žebříčku, který určuje pořadí tenistek v tomto roce, je Karolína zatím nejvýše postavenou Češkou. A to i přesto, že se zúčastnila jen tří turnajů, a právě ze dvou odstoupila. Zranění břišního svalu jí po Australian Open, na kterém předváděla svůj nejlepší tenis a dokázala porazit například světovou jedničku Bartyovou nebo další členku světové desítky a krajanku Karolínu Plíškovou, vystavilo stopku. U Karolíny nenajdu jedinou chybu a budu doufat, že nám ukáže svou kvalitní hru i po nedobrovolné pauze.

Barbora Strýcová - výsledná známka: N

Těžko lze hodnotit start sezóny jedné z aktuálně nejlepších deblistek, protože nedávno oznámila těhotenství. I když prohrála oba zápasy, do kterých nastoupila, tak nevím, jak se letos na turnaje připravovala a zda nejela do Austrálie s tím, že odehraje možná svůj poslední grandslam kariéry. Proto Báru z hodnocení vynechám.

Pokud si chcete přečíst druhou část shrnutí, tak klikněte zde

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full