Z Přerova na Australian Open. Jaká byla cesta Lindy Noskové před skalpem Igy Swiatek?

Linda Nosková se na letošním Australian Open postarala o zatím největší překvapení, když vyřadila světovou jedničku Igu Swiatek. Na svůj talent ale poukázala již v minulosti jako juniorka. Jaká byla cesta přerovské rodačky na hlavní okruh WTA?

Úspěšná juniorská kariéra

Linda Nosková se k tenisu dostala v deseti letech díky svému otci a úplně poprvé začala trénovat ve Valašském Meziříčí. Češka v poměrně mladém věku spolupracovala na technice úderů společně s Melanie Molitor, maminkou Martiny Hingis, která v té době bydlela v Rožnově pod Radhoštěm. Později začala trénovat v TK Precheza Přerov.

Jako juniorka zaznamenala mnoho úspěchů. Nejcennější juniorský titul získala v roce 2021. Na antukovém Roland Garros si došla pro svůj první grandslamový titul jako první česká juniorka od Hany Mandlíkové v roce 1978. V ten samý rok jako Linda tam ovládla dvouhru i čtyřhru žen Barbora Krejčíková.

O pár měsíců později se stala vítězkou Pardubické juniorky, když ve finále porazila Nikolu Bartůňkovou. O dva týdny později ovládla i ženský šampionát České republiky a stala se teprve druhou tenistkou, která tyto dva turnaje dokázala vyhrát ve stejném roce. Linda Nosková se v žebříčku juniorek dostala nejvýše na 5. místo.

Debut na hlavním okruhu před domácím publikem

Rok po triumfu na pařížském grandslamu začala sbírat zkušenosti mezi dospělými. Na turnajích velké čtyřky debutovala v Roland Garros. Zvládla tříkolovou kvalifikaci, v jejímž finále prošla do hlavní soutěže přes Rebeku Šramkovou. Tam změřila své síly s vítězkou US Open Emmou Raducanu. Britce nakonec podlehla až ve třech setech.

Premiéru zažila i na okruhu WTA, když obdržela divokou kartu do hlavní soutěže TK Sparta Prague Open. Před domácím publikem si připsala první vítězství na WTA, když jí v prvním kole skrečovala Natalia Vikhlyantseva. Vyzrála i na tehdy osmatřicátou hráčku světa Alize Cornet, a oslavila tak první skalp hráčky z TOP 100. Zastavila ji až v semifinále pozdější vítězka Marie Bouzková. Díky tomuto výsledku se v žebříčku WTA poprvé posunula do TOP 100.

Ve stejném roce se úspěšně kvalifikovala i do hlavní soutěže US Open a sezónu zakončila jako 91. hráčka světa.

Austrálie Lindě prospívá

V Austrálii se Noskové dařilo i před rokem. Jako 102. hráčka světa postoupila z kvalifikace do hlavní soutěže, kde se dočkala velkého úspěchu. Zaznamenala první výhru nad hráčkou TOP 10, když porazila Dariu Kasatkinu. Vyzrála i na Victorii Azarenku, Ons Jabeur a postoupila do svého prvního finále na okruhu WTA. Tam ve dvou setech nestačila na Sabalenku. Díky tomuto výsledku se ale poprvé posunula do TOP 50 a zároveň se stala nejmladší finalistkou turnaje kategorie WTA 500 od Caroline Wozniacki v roce 2008.

Druhé finále si ve stejném roce zahrála v Praze, kde ve dvou setech prohrála s Japonkou Nao Hibino. Zaznamenala také skalpy hráček jako Garbine Muguruza, Liudmila Samsonova nebo Petra Kvitová. Na konci roku debutovala v týmové soutěži Billie Jean King Cup. Za své výkony v roce 2023 byla dokonce nominována na cenu "Zlepšení roku" na okruhu WTA.

Skalp světové jedničky a postup do osmifinále v Melbourne

Úspěšné je zatím i její letošní působení u protinožců. V Brisbane došla do semifinále, kde nestačila na pozdější vítězku Rybakinu. Na Australian Open letos debutuje v hlavní soutěži. První výhru zaznamenala nad krajankou a 31. nasazenou Marií Bouzkovou ve dvou setech a následně i třísetové utkání s kvalifikantkou Kessler. Poprvé se tak na grandslamu dostala do 3. kola, kde ji čekala světová jednička Iga Swiatek. Druhé vzájemné utkání těchto hráček bylo o dost vyrovnanější. Vítězství nakonec slavila devatenáctiletá Češka po setech 3-6, 6-3, 6-4. Linda Nosková zaznamenala první vítězství nad světovou jedničkou. Stala se zároveň první teenagerkou od roku 1999, která na Australian Open vyřadila vládkyni žebříčku.

V boji o čtvrtfinále se utká s Ukrajinkou Elinou Svitolinou. Ta měla solidní začátek sezóny, když na prvním turnaji v Aucklandu postoupila až do finále. Na prvním grandslamu sezóny zatím neztratila jediný set. Pro Lindu to bude další těžká zkouška.