Přesně před 10 lety ovládla Petra Kvitová podruhé Wimbledon

Zdroj fotky: Getty Images

V tento den přesně před 10 lety získala Petra Kvitová svůj druhý wimbledonský titul, první má z roku 2011. Ve finále porazila 20letou Kanaďanku Eugenii Bouchard za 55 minut, což představovalo nejkratší wimbledonské finále po 31 letech. Navíc to bylo páté nejkratší finále v historii All England Clubu.

Cesta za druhým grandslamem

Petra Kvitová vstupovala do turnaje jako nasazená šestka. V úvodních dvou kolech nadělila soupeřkám Andree Hlaváčkové i Němce Moně Barthel po jednom kanárovi (6:3, 6:0 - 6:2, 6:0). Ve třetím kole se střetla s třicítkou Američankou Venus Williams, kterou porazila po třech setech 5:7, 7:6, 7:5. Přestože byla Petra dva míče od vyřazení. Dále ji čekala Číňanka Pcheng Šuaj s níž odehrála jen dva sety 6:3, 6:2. Do čtvrtfinálových bojů postoupily hned tři Češky. Kromě Petry Kvitové i Lucie Šafářová a Barbora Záhlavová-Strýcová. Obě potkala na cestě do finále. Nejprve Petra přemohla Barboru 6:1, 7:5, a následně v semifinále i třiadvacítku turnaje Lucii 7:6 (8), 6:1.

"Pro Petru se teď změnila role. Před třemi lety proti Sharapové od ní nikdo nečekal, že vyhraje, ale tenkrát za to neskutečně vzala a všechny překvapila. Teď se dostala trošku do opačné situace, je mírnou favoritkou," řekla Daniela Bedáňová pro iSport.cz. (pozn. bývalá česká tenistka)

Rodačka z Bílovce ve svém druhém grandslamovém finále nastoupila proti 20leté Kanaďance a třinácté nasazené Eugenii Bouchard. Během pouhých 55 minut s výsledkem 6:3, 6:0 dosáhla Petra na svůj druhý wimbledonský titul. Navíc se tak stala teprve druhou, a zatím poslední, českou hráčkou, jenž vyhrála dvouhru ve Wimbledonu více než jednou.

"Hrála jsem skvěle, měla jsem od trenéra nařízenou dobrou taktiku. Jsem nadšená, že po třech letech zase můžu držet tuhle trofej. Před třemi lety jsem byla mladší, ale dneska si to užívám snad ještě víc. Byl to těžký turnaj. Zkušenost z roku 2011 se mi velmi hodila. Před třemi lety jsem byla mnohem nervóznější než dnes," řekla Kvitová po finále.

Nová světová čtyřka se svým počtem vyhraných grandslamových turnajů zařadila na třetí místo českých historických tabulek za 18násobnou vítězku Martinu Navrátilovou a Hanu Mandlíkovou, která získala celkem čtyři tituly v osmdesátých letech.

Ocenění od legend světového tenisu

"Je snem každého hráče předvést nejlepší výkon ve finále a Petra to dokázala. Bylo to úchvatné představení. Málokdo by dnes proti ní něco zmohl," řekla Davenport, vítězka Wimbledonu z roku 1999.

"Neuvěřitelným způsobem jsi, Petro, získala svůj druhý titul ve Wimbledonu," blahopřála vítězka 12 grandslamů a bývalá světová jednička Billie Jean King.

"Kvitová trefovala míč úžasně čistě a razantně," ocenil McEnroe. "Když se jí daří, tak vás dožene k pocitu zmaru a k bezmoci," dodal.

O deset let později nastává nová role 

Od poloviny prosince 2016 se Petřiným trenérem stal bývalý tenista Jiří Vaněk, který o měsíc dříve ukončil dvouletou spolupráci se světovou šestkou Karolínou Plíškovou. Mezi jeho největší trenérské úspěchy s Petrou patří finále na Australian Open 2019, ve kterém podlehla Naomi Osaka. Během jejich vzájemné spolupráce došlo ke sblížení před čtyřmi lety, ale oficiálně svůj vztah přiznali až o rok později. V srpnu roku 2022 v areálu tenisového chrámu ve Wimbledonu ji partner Jiří požádal o ruku. O necelý rok později, červenec 2023, se Petra Kvitová s Jiřím Vaňkem vzali na statku Oblík u Loun v Českém středohoří.

Na Nový rok oznámila Petra Kvitová radostnou zprávu na sociálních sítích! A to že se svým manželem a trenérem čeká dítě. Bývalá světová dvojka má termín porodu během Wimbledonu. Její oznámení mělo velký ohlas i v tenisovém světě, kdy ji pogratulovala třeba Iga Swiatek nebo Caroline Wozniacki.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Petra Kvitova (@petra.kvitova)

Na novou životní roli se Petra velmi těší a o svojí sportovní budoucnosti zatím neinformovala. Na druhou stranu návrat tenistek po mateřské dovolené není v poslední době neobvyklý.

Přejeme Petře Kvitové hodně štěstí a zdraví!

Zdroj článku: Wikipedie, isport.cz, aktulne.cz
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full