Andy Murray oceněn za finanční dar Ukrajině

Zdroj fotky: AP

Brit Andy Murray získal humanitární cenu poté, co se rozhodl darovat Ukrajině 630 000 liber. Tenista přiznal, že shánění peněz pro lidi v zemi zmítané válkou mu v uplynulé sezoně dodalo extra motivaci.

Britský tenista Andy Murray obdržel humanitární cenu Arthura Ashe za rok 2022. Oceněný byl za svůj humanitární dar pro Ukrajinu. Lidem v zemi zmítané válkou daroval 630 000 liber. Bývalá světová jednička přiznala, že shánění peněz pro Ukrajinu bylo v uplynulé sezoně "extra motivací". Sám tenista má doma čtyři děti a záběry ukazující trpící rodiny pro něj byly zničující, proto se rozhodl jednat.

Rozhodnutí, které mu dodalo motivaci 

Andy Murray se peníze pro Ukrajinu rozhodl střádat od turnaje v Indian Wells. Rozhodnutí darovat svou finanční částku získanou na jednotlivých turnajích od té doby, bylo obrovskou motivací. "Rozhodl jsem se, že od Indian Wells věnuji svou odměnu humanitární pomoci UNICEF. Konečná částka se vyšplhala do výše přes 630 000 liber. Mé rozhodnutí pomoci se pro mě v uplynulé sezoně stalo extra motivací. Po celou dobu jsem doufal, že má akce zvýší povědomí o utrpení lidí na Ukrajině, a že třeba motivuji ostatní, aby se také zapojili." řekl britský tenista.

UNICEF zachraňuje životy 

Ukrajina má téměř 44 milionů obyvatel, z toho je 7,5 milionu dětí. Válka tam trvá už déle jak 9 měsíců a potřeba pomoci se neustále zvyšuje. Ze 7,5 milionu dětí potřebuje pomoc 5,2 milionu z nich. UNICEF je organizace, která zachraňuje životy dětí a snaží se pomáhá všude, kde je to potřeba a nyní i na Ukrajině. Neustále se snaží dělat vše proto, aby děti dostala do bezpečí. Pravidelně jim dodává čistou vodu a výživné potraviny. Jejich hlavním cílem je udržet služby v oblasti zdraví a ochrany.

"Vliv má i to, že jsem rodič"

"Když ve zprávách vidíte fotografie dětí, jejichž životy jsou ovlivňovány takovou strašnou událostí, je to ještě těžší žaludek. Mám čtyři malé děti, které mají opravdu štěstí, že je s nimi všechno v pořádku. Jako rodiče mě to ale ovlivňuje jinak," komentoval hrůzostrašné dění na Ukrajině britský tenista. Ten se v roce 2015 oženil a dnes s manželkou Kim Sears vychovávají čtyři děti. "Zkouším se vžít do jejich kůže. Představuji si, jaké by to bylo, kdyby se něco takového stalo mé rodině."

"V životě jsou důležitější věci něž sport"

Andy Murray si uvědomuje, jaké štěstí má, a že díky tomu může pomáhat. "Mám to štěstí, že mohu zkusit něco změnit. Doufám, že peníze, které jsem postiženým dětem prostřednictvím UNICEF zaslal, jim alespoň trochu pomohou." Tenista si během rozhovoru vzpomněl na roky, kdy ho nic jiného než tenis nezajímalo.

Dnes ale život vnímá z trochu jiné perspektivy. "Myslím, že v situacích, jako je tato, je důležité být empatický a dělat, co je ve vašich sílách, abyste pomohli ostatním. Když jsem byl mladší, měl jsem v hlavě jen tenis. Nic jiného mě nezajímalo. Dnes, když už jsem starší a dospěl jsem, uvědomil jsem si, že v životě jsou mnohem důležitější věci než je sport."

"Byl to on, kdo mi otevřel oči"

Britovi je nyní 35 let. Skrze tenis se nesnažil pomoci poprvé. Když v roce 2013 diagnostikovali jeho blízkému příteli Rossu Hutchinsovi Hodgkinův lymfom, rozhodl se uspořádat veřejnou sbírku "Rally Against Cancer". Dějištěm se tenkrát stal v Queen's Club. O rok později se stal velvyslancem UNICEF ve Velké Británii a poprvé získal humanitární cenu Arthur Ashe. A právě tou dobou Murraymu došlo, jaký přínos může taková pomoc mít. "V té době jsem viděl pozitivní přínosy charity. Byl to můj velmi blízký přítel, který potřeboval pomoc. Pravděpodobně to byl on, kdo mi otevřel oči. Čím jsem starší, tím více se chci do takovýchto akcí zapojovat a pomáhat."

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full