Boris Becker se vrací na okruh. Nejde o to poslat matku ze stadionu, říká nový trenér Runeho

Zdroj fotky: Getty Images

Trenérský tým Holgera Runeho posílí šestinásobný grandslamový šampion a bývalá světová jednička Boris Becker. Německá tenisová legenda se pokusí znovu nakopnout dánského mladíka, který prožívá nejhorší období za poslední, velice úspěšný, rok. Z posledních deseti utkání vyhrál jediné a komplikuje si svoji účast na Turnaji mistrů.

Ještě minulý rok trávil čas ve věznici, ze které mohl sledovat jak Holger Rune poráží Novaka Djokoviče ve finále pařížského Masters v hale Bercy. O 10 měsíců později se jejich cesty protnuly a Boris Becker přijal nabídku stát se novým hlavním koučem 20letého Dána. Pro světovou šestku se stal třetím hlavním trenérem v letošní sezóně, po Patricku Mouratoglouovi a Larsi Christensenovi. "Jsem hrdý, že se mě zeptal. V kontaktu jsme už dlouho. Teď se to velmi hodilo," řekl k jejich spolupráci Boris Becker.

Úspěšný rok s hořkým koncem

Právě pařížská tisícovka nakopla cestu Holgera Runeho z 30. na 4. místo světa. Tuto pouť absolvoval ještě pod vedením trenérského tandemu. Francouzského kouče Patricka Mouratogloua doplňoval dlouholetý Dánův trenér Lars Christensen.

V dubnu podle dohody spolupráci ukončili, i když přinášela ovoce. Na Mouratogloua mladý Dán nezapomněl a začátek antukové sezóny chtěl opět absolvovat pod dohledem bývalého kouče Sereny Williams nebo Simony Halep.

Po antukové sezóně se Mouratoglou střídal ve výjezdech na turnaje s Christensenem. Definitivně skončila hvězdná spolupráce v září. Podle slov maminky Holgera Aneke Rune se její syn rozhodl hledat tým pro delší období. "Rozhodl se, že Patrick nebude jeho součástí," dodala.

A to i přes všechny úspěchy, které nebyly jen žebříčkové. Kromě již zmíněné Paříže byl ve finále Masters v Monte Carlu, Římě a ve čtvrtfinále Roland Garros a Wimbledonu.

"Když se podívám na něj v říjnu 2022 a nyní, myslím si, že se proměnil v jiného hráče. Hodně vyspěl. Na žebříčku je kolem pátého místa, což není cílová destinace, ale udělal velký krok," zmínil po odchodu z týmu, současné světové šestky, Patrick Mouratoglou.

Hledání nového týmu u konce?

Úspěchy odvlála nálada posledních dní pryč. Od již zmíněného Wimbledonu, kde si zahrál mezi nejlepší osmičkou, se ovšem trápí. Na dvěstěpadesátce ve Stockholmu podlehl ve dvou sadách Miomiru Kecmanovičovi 6:7, 2:6 a připsal si devátou prohru z posledních deseti zápasů. Za poslední tři měsíce porazil jen v prvním kole v Pekingu Felixe Augera-Aliassima, který zažívá velmi nepovedenou sezónu.

Nejprve to byly problémy se zády, poslední dobou jde spíše o tápání mentální. I s tím mu chce pomoct nová trenérská hvězda v jeho týmu. Hráč, kterého právě psychická odolnost zdobila během kariéry, však se taky stal nejmladším vítězem v historii Wimbledonu. Dnes Boris Becker potvrdil, že o další grandslamový vavřín bude usilovat na lavičce bývalé juniorské světové jedničky. Minimálně do konce letošní sezóny.

Holger Rune byl s Beckerem v kontaktu delší dobu a navíc legenda německého tenisu zná Dána i jeho matku od Holgerových patnácti let. "Pomohl Holgerovi tento týden, protože Lars byl v Dánsku," zmínila miminka Aneke o tréninkovém týdnu v Monaku.

"Dokáže cítit, co cítím já. Nedokáže jen říct, co si myslí, že cítím, ale dokáže to cítit, protože se v takových situacích sám ocitl," řekl po týdnu na jihu Evropy Rune. 

"Holger je neobroušený diamant, který potřebuje vybrousit. Líbí se mi jeho emocionální výbuchy. Miluju tenis, a když se mě jeden z nejlepších dvacetiletých hráčů na světě zeptá, jestli bych ho nechtěl trénovat... Kdo řekne ne, nemá se s tenisem nic společného," prozradil o podmětu ke spolupráci Boris Becker.

Těžký rok pro nového trenéra

Zatímco Rune zažíval povedené období kariéry od loňského podzimu, pro Borise Beckera se nesl podzim v jiném kabátu. Odpykával si trest ve vězení v Anglii za trestné činy spojené s osobním bankrotem. Nakonec mu byl trest dlouhý dva a půl roku zkrácen na osm měsíců a v lednu už se pomalu vracel k normálnímu životu i k práci televizního experta.

Přesto toho prožil ve vězení hodně a mentálně si sáhl na dno. I to mu teď může pomoci zlepšit psychickou odolnost svého svěřence.

Pomůže najít Runemu ztracené já?

"Otázka zní, jak rychle najdete cestu zpět k soustředění se v zápasech? Nakonec nejde o to poslat matku z tribuny, ale vyhrát zápas. Všechno je o přístupu, i když se to snadno řekne. Je to však hlavní důvod, proč se tenisové zápasy vyhrávají nebo prohrávají," dodává k mentální stránce Holgera Runeho jeho nový trenér. 

Na lavičce v pozici hlavního trenéra ho uvidíme už v Basileji, následně v Paříži a pokud se kvalifikuje, tak i na Turnaji mistrů v Turíně. "Je to náš velký cíl a úkol pro další turnaje, kvalifikovat se do Turína," zmínil olympijský vítěz ve čtyřhře z Barcelony 1992.

Runeho neformy a komplikování si cesty na záverečný podnik pro osm nejlepších tenistů sezóny si všimla i dánská média. Ta poukazují na to, že za nesoustředěnost může jeho nová přítelkyně italská modelka Caroline Donzella. 

Nicméně, ať je pravda kde chce, Becker je odhodlaný udělat maximum. 

"Moje ambice je najít nejlepší verzi Holgera Runeho. Potřebujeme blízký kontakt, protože mu pomůžu pouze, pokud budu vědět jak mu je. A to nejen na hřišti, ale i v soukromém životě. Být tenisovým trenérem vždy znamená být také tenisovým psychologem," doplňuje svůj pohled na spolupráci zkušený Němec.

Rok 2024?

"Nyní se budeme soustředit na následující tři turnaje. Potom si sedneme a popřemýšlíme, jestli byly úspěšné, jestli se jemu i mně líbily. Následně se rozhodneme, jestli má spolupráce budoucnost a zda zahájíme rok 2024 společně. Nemá smysl teď podepisovat dvouletou smlouvu, když jsme spolupracovali teprve týden" prozradil o budoucnosti spolupráce Boris Becker. 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full