Buď silná, Ukrajino, vzkazují tenistky rodné vlasti

Zdroj fotky: Getty Images

Minulý týden vtrhla ruská vojska na území Ukrajiny. Celý svět situaci s napětím sleduje. Pro ukrajinské tenistky a tenisty to jsou velmi složité časy. Někteří z nich hrdě bojují na kurtech a někteří zažili momenty hrůzy přímo v zasažených oblastech. O rozhodnutí Sergiye Stakhovskeho přidat se k ukrajinské armádě jsme informovali v předchozím článku. Nyní se podíváme na dvě ukrajinské tenistky. Velmi emotivní vstup do turnaje zažila Dayana Yastremska v Lyonu, ale i Elina Svitolina v Monterrey. Co vzkazují své rodné vlasti?

Útěk z domova a nejtěžší zápas kariéry

Je jasné, že situace na Ukrajině hluboce zasáhla všechny tenisty z této země. Tento týden se představili na prvních turnajích od začátku invaze. Jako první zahájila cestu turnajem v Lyonu Dayana Yastremska. Ta začátek války zažila se svojí rodinou v rodné Oděse. O těžké chvíle, které zažila, se se světem podělila na sociálních sítích.

„Poté, co jsme strávili dvě noci v podzemním parkovišti, moji rodiče rozhodli o tom, že za každou cenu pošlou mě a mou malou sestřičku pryč z Ukrajiny. Mami, tati, moc vás milujeme. Dávejte na sebe pozor! Miluji i svou zemi. Všichni Ukrajinci, dávejte na sebe pozor,” napsala aktuálně 140. hráčka žebříčku k fotkám.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Dayana Yastremska (@dayana_yastremskay)

Dayana Yastremska se svou sestrou odplula lodí do Rumunska a odtud následně do francouzského Lyonu, kde se tento týden účastní turnaje WTA. Ve francouzské metropoli se nejprve představila po boku patnáctileté sestry ve čtyřhře. Společně podlehly páru Garcia-Perez/Knoll 2-6, 4-6.

Včera se Yastremska představila také ve dvouhře. Její soupeřkou byla Rumunka Ana Bogdan. Ta vyhrála první set 6-3. V tom druhém Ukrajinka odvrátila matchball a o postupu rozhodoval třetí set. Utkání nakonec po velkém boji ovládla Yastremska, která vyhrála 3-6, 7-6, 7-6.

“Takový zápas jsem ještě nikdy v životě nehrála, v takovém stresu. Byla jsem hrozně nervózní. Snažila jsem se soustředit na hru, míček po míčku, ale bylo to hodně složité. Jsem hrdá, že se mi povedlo vyhrát. Měla jsem mimořádnou motivaci. Ještě ve středu jsme byly se sestrou doma v Oděse. Užívaly jsme si čas s rodinou před dlouhou cestou do Lyonu. Večer byl fajn a ráno nás vzbudily bomby. Nevěděly jsme, co se děje. Bylo to šílené. Utekly jsme z bytu do podzemní garáže a slyšely další výbuchy.”

Tiebreak karta, Tiebreak, Tenisová karta
 
Pomsta v Monterrey

Krajanka Yastremské a aktuálně nejvýše postavená Ukrajinka Elina Svitolina nezažila začátek této šílené situace ve své domovině.

Tento týden plní roli nejvýše nasazené hráčky na turnaji WTA v Monterrey. Těsně před začátkem turnaje však Elina oznámila, že dokud WTA, ATP a ITF nepodniknou určité kroky, nebude hrát zápasy proti ruským ani běloruským tenistkám.

Shodou náhod Svitolině los za soupeřku v prvním kole zvolil Rusku Anastasii Potapovou. Už to vypadalo, že šampionka z roku 2020 do zápasu nenastoupí. O pár hodin později však tenisové asociace oznámily, že hráči z Ruska a Běloruska budou moci hrát, nicméně vedle jejich jména na obrazovce nebude zobrazena vlajka jejich země ani místo narození. Po tomto oznámení ITF se tedy Svitolina rozhodla do zápasu nastoupit.

 
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Elina Monfils (@elisvitolina)

Na kurt přišla v outfitu v barvách vlajky Ukrajiny. Zápas trval necelou hodinu a Elina Svitolina v něm svou ruskou soupeřku porazila poměrem 6-2, 6-1. Vítězství pro ni znamenalo opravdu hodně, protože si po proměněném matchballu bušila na hrudník na srdce.

“Pokaždé, když zde hraji, je tu skvělá atmosféra, a obzvlášť dnes to pro mě byl velmi emotivní zápas. V posledních dnech jsem velmi smutná, ale teď jsem ráda, že jsem tady a že hraji tenis,” řekla po výhře.

“Jednoduše jsem byla soustředěná. Byla jsem na misi pro svou zemi,” pokračovala. “Je to pro mě velmi speciální událost. Všechny peníze z prize money, které si tady vydělám, pošlu ukrajinské armádě (kam mimo jiné dobrovolně nastoupil i Sergiy Stakhovsky). Děkuji všem za podporu.”

Po výhře nad Potapovou si Svitolina na prize money vydělala 3 675 amerických dolarů. Pokud by vyhrála celý turnaj, jeho výše by se zvedla na 31 000 dolarů. Ve druhém kole se utká s kvalifikantkou Tomovou z Bulharska. Už teď je jisté, že nemůže narazit na žádnou další ruskou tenistku. Jediná další Ruska v pavouku Kamilla Rakhimova prohrála hned v prvním kole.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full