Češky vévodí světovému žebříčku do 18 let

Česká republika se v posledních letech může pyšnit skvělými výsledky svých tenistek. V první stovce světového žebříčku má celkem sedm zástupkyň, z toho dvě v první desítce. O budoucnost českého ženského tenisu se fanoušci bát nemusí. V žebříčku, který ukazuje nejlepší postavení hráček do 18 let, je celkem 5 Češek v TOP 10.

Vítězka juniorského Roland Garros na druhé příčce

Nejvýše postavená z pěti tenistek je Linda Nosková, které patří druhá příčka. Minulý rok dosáhla vrcholu své juniorské kariéry, když v červnu opanovala Roland Garros. Ve finále porazila Rusku Eriku Andreevu po setech 6-4, 7-6. Ziskem titulu se přidala k Barboře Krejčíkové, které se podařilo vyhrát ve dvouhře i ve čtyřhře po boku Kateřiny Siniakové. O tomto vítězství se Linda rozpovídala v rozhovoru, který si můžete připomenout zde.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Linda Noskova (@lindynoskova)

Loni se jí ale dařilo i na jiných turnajích než jen v Paříži. Už v únoru postoupila do svého prvního finále mezi dospělými, v egyptském Šarm aš-Šajch v něm ale prohrála ve třech setech. O měsíc později vyhrála dva po sobě se konající turnaje ITF v Bratislavě. Poté v srpnu dokázala vyhrát Pardubickou juniorku a ITF turnaje v Přerově a v Milovicích. Tyto výsledky ji vynesly na 222. příčku v žebříčku WTA.

Linda Fruhvirtová září i na hlavním okruhu

Za velký talent je považována i Linda Fruhvirtová. Ta se v žebříčku do osmnácti let nachází hned za svou jmenovkyní, tedy na třetí příčce. Stejně jako Nosková, i ona si na okruhu ITF zahrála už pět finálových utkání ve dvouhře. První dvě z nich prohrála. Dva tituly ale získala v Monastiru, a to v řadě za sebou. Ten třetí vyhrála na konci února v Cancúnu.

Minulý rok zažila debut na hlavním okruhu WTA. Obdržela divokou kartu do kvalifikace turnaje v Miami, kde prohrála hned v prvním kole. Díky divoké kartě si chvíli nato zahrála turnaj v Charlestonu, kde si odbyla premiéru v hlavní soutěži turnaje WTA. Skončila až ve čtvrtfinále na raketě pozdější vítězky Astry Sharmy.

V Miami hraje i letos. Tentokrát v hlavní soutěži vyřadila Danku Kovinič a včera si dokonce vyšlápla na 24. hráčku světa Elise Mertens z Belgie. Dočkala se tak zatím největší výhry kariéry a poprvé postoupila do třetího kola na turnaji WTA 1000.

Bejlek loni nečekaně opanovala turnaj v Olomouci

TOP 5 uzavírá Sára Bejlek. Stejně jako výše zmíněné tenistky vyhrála Pardubickou juniorku. V roce 2020 ji opanovala po výhře nad Lucií Havlíčkovou, kterou porazila 7-5, 6-0. Ve stejném roce si vysloužila ocenění Zlatý kanár v kategorii Talent roku mezi dívkami.

Největší úspěch kariéry zažila v minulý rok v červenci. Jako patnáctiletá se zúčastnila ITS Cupu v Olomouci, který se řadí do kategorie ITF. Tam si senzačně dokráčela pro titul. Ve finále překvapivě porazila hráčku třetí stovky po setech 6-0, 6-0. V žebříčku WTA se momentálně nachází na 334. pozici.

Příspěvek sdílený Sára Bejlek?? (@sarabejlek)

Skvělý debut mezi dospělými zažila Brenda Fruhvirtová

V závěsu za Sárou se na šesté pozici nachází Brenda Fruhvirtová. Teprve čtrnáctiletá Brenda je, stejně jako její sestra, považována za velký talent. Na konci minulé sezóny zažila debut mezi dospělými. V Soulu došla do druhého kola. Následně se jí velmi dařilo v Jižní Americe. V argentinském Tucumánu velmi překvapivě vyhrála dva po sobě se konající turnaje.

Díky zisku těchto titulů se Brenda posunula na 435. místo. Předtím jí přitom patřilo místo mimo první tisícovku. Následně obdržela divokou kartu do kvalifikace turnaje WTA v Guadalajaře. Po výhrách nad Sarou Errani a Leonie Küng se mohla těšit na premiérový start v hlavní soutěži na WTA okruhu. V něm se střetla se Sloane Stephens, která ji porazila po setech 6-2, 6-2 a následně celý podnik opanovala. Nyní se Brenda nachází na 389. pozici.

Bartůňková se zviditelnila v kvalifikaci turnaje WTA

Poslední tenistkou v TOP 10 do osmnácti let je Nikola Bartůňková na osmé pozici. Jako jediná z této pětice zatím nezískala titul mezi dospělými. Nejblíže k tomu byla loni na turnaji v Milovicích, kde ji ve finále po setech 3-6, 4-6 porazila Linda Nosková. Letos si dvakrát zahrála semifinále turnajů ITF v Manacoru v akademii Rafaela Nadala. Na jednom z nich si vyšlápla dokonce i na Vitalii Diatchenko (105. hráčka světa).

Zajímavou a cennou zkušeností pro ni byla v patnácti letech účast ve dvou kvalifikacích turnajů WTA. Do obou obdržela divokou kartu. Nejdříve ji porazila v prvním kole na turnaji v Praze Tereza Martincová. Následně si zahrála kvalifikaci v Istanbulu a z ní už bez výhry neodešla. V prvním kole si vyšlápla na Leonie Küng ze Švýcarska. Druhé kolo pro ni ale znamenalo konečnou, když ji ve třech setech porazila Anastasia Gasanova. Nyní se Nikola nachází na 408. příčce žebříčku WTA.

Rád bych vás pozval k poslechu našeho pořadu Tenisová stopa. Všechny jeho odvysílané díly naleznete na našem Youtube kanálu. Každé pondělí se přitom můžete těšit na živé vysílání tohoto pořadu, kde naši redaktoři probírají to nejdůležitější, co se za uplynulý týden ve světě tenisu událo.